Dritani u Srbiji postoje, samo im treba dati priliku 1Foto: FoNet/Ognjen Stevanović

Abazovići u našem društvu postoje, samo im je potrebno dati priliku i imati strpljenja za neminovne početničke greške, bez svrstavanja u kategoriju „svi su isti“- smatraju sagovornici Danasa, koji razmatraju mogućnost da se kod nas pojavi neko poput lidera Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića u Crnoj Gori, koji bi prodrmao političku scenu.

Pavle Grbović, novoizabrani predsednik Pokreta slobodnih građana, poručuje da uopšte nije upitno da li u Srbiji ima mladih ljudi koji imaju potencijal da prodrmaju političku scenu, baš kao što je to učinio Dritan Abazović u Crnoj Gori.

– Pitanje je da li mi kao društvo imamo strpljenja za njihov razvoj, jer ni Dritan nije preko noći postao to što je danas. Ako želimo mlade lidere, onda moramo da budemo spremni da im oprostimo greške, da ih ne sasečemo u korenu čim pokažu kakvu-takvu ambiciju. U svim opozicionim strankama poznajem sjajne ljude koji mogu mnogo da urade za dobrobit Srbije, samo je potrebno da im se pruži šansa. Ta smena generacija u Srbiji je neminovnost, usudio bih se reći neminovnost koja budi nadu – ističe Grbović.

Predrag Voštinić iz kraljevačkog Lokalnog fronta kaže da ne treba nasedati na zamku da u našem društvu Abazovići ne postoje i da ih tek treba pronaći, ili što je još gore – stvarati, kao da se ljudi ili ideje gaje po nečijoj potrebi ili zamisli u nekakvom inkubatoru.

– Umesto toga treba analizirati šta je to za čiji simbol koristimo ime Dritana Abazovića. To je ime mladog, obrazovanog čoveka koji je nosilac liste leve orijentacije koja u načelima zastupa ono što nazivamo „građanskom opcijom“. On nije nikakav vođa, ne smatra sebe liderom već delom organizacije u čije ime govori i zastupajući je govori u ime određenih ljudi. U ime ljudi prezasićenih balkanskom kič politikom zasnovanoj na zloupotrebi svega nacionalnog, klijentelizmom, partokratijom, nepotizmom i ringišpilom zamena ljudi na vlasti – navodi Voštinić.

Prema njegovom viđenju, to su ljudi koji svoje zastupnike imaju već nekoliko godina u nekim lokalnim i u državnom parlamentu, koji su probali nekoliko vidova organizovanja i iskusili unutrašnje sukobe i probleme, jednako kao i sva oružja vlasti i spoticanja ostatka opozicije.

Voštinić objašnjava da su to ljudi koji se sve vreme bave aktivizmom, takozvanom realnom politikom, zastupanjem ljudi i interesa zajednice, povezivanjem u regionu i u Evropi, a izborima samo tokom kampanje.

– U većini balkanskih zemalja takva idejna, makar i ideološki ne sasvim koherentna koalicija, i u uslovima velike izlaznosti prelazi cenzus bez ikakvih problema. Dostižno je to, naravno, i za građanske pokrete u Srbiji, ali značaju Dritana Abazovića i te opcije najviše je doprinela sposobnost druge dve opozicione koalicije u Crnoj Gori da osvoje 32.5 i 12.5 procenata glasova. E, koalicije takve snage trenutno ne naziremo Srbiji, pa se postavlja pitanje ko zapravo nedostaje na političkoj sceni – ukazuje Voštinić.

Srđan Marković, jedan od organizatora protesta „1 od 5 miliona“ i aktivista Građanskog otpora, kaže da se u poslednje vreme u Srbiji priča kako je Dritan Abazović super i kako nama treba jedan takav političar, što je za njega dobar znak.

– Moje lično mišljenje, a i iskustvo govori da u Srbiji postoji mnogo Dritana, samo što nemaju priliku da se istaknu ili jednostvano odustaju od politike usred sveopšte negativne selekcije i političkog blata koje se konstantno pravi. Takođe smatram i da se pojavi neko nov i mlad, neko kao Dritan, u našoj javnosti neće biti tako percipiran. Prvo, zato što neće biti deo nacionalne manjine čija će organizacija biti tas na vagi, jer to je upravo ono zbog čega se Dritan probio u prvi plan, a ne samo zbog njegove priče i dela ili zbog toga što je mlad i nov. Drugo, javnost će ga vrlo brzo zaliti blatom i svrstati u priču „svi su isti“, ma šta on radio ili pričao. Međutim, takođe smatram da u Srbiji ima dosta prostora za sve te Dritane“, samo što moramo da ih prepoznamo, da im omogućimo prilike i da im pomognemo da se odvaže i pokrenu, kao i da pozovemo političke organizacije da to isto urade jer i u njihovim organizacijama postoje takvi ljudi, samo što se ne guraju – naglašava Marković.

Na kraju, on zaključuje da trenutno na opozicionoj političkoj sceni postoji veliki vakuum koji čeka da ga neko popuni, te da ostaje da se vidi da li će to biti neki domaći Dritan ili neko treći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.