Koju hranu je najbolje pripremati na masti? 1Foto: Shutterstock/ MarkoBr

Svinjska mast je beli, polučvrsti proizvod dobijen topljenjem svinjske masti. Razlikuje se od loja, sličnog proizvoda koji se dobija od goveda, ovaca i nekih drugih životinja.

Kulinarski kvaliteti svinjske masti donekle variraju u zavisnosti od porekla i načina prerade, a ako je pravilno topljena, mast može biti gotovo bez mirisa i ukusa.

Ima visok sadržaj zasićenih masnih kiselina i ne sadrži trans masti, grupu masti za koje se smatra da samo negativno utiču na naše zdravlje.

Da li je masnoća dobra za jelo?

Mišljenja su podeljena kada je reč o tome da li je mast dobra za jelo ili ne. Neki tvrde da je mast nezdrava i da je treba izbegavati po svaku cenu, dok drugi tvrde da je mast zdravija opcija od drugih vrsta masti koje se koriste u kuvanju.

Istina je negde na sredini. Svinjska mast sadrži 40 odsto zasićenih masti i puter 54 odsto, a oba proizvoda su bogata zasićenim mastima u poređenju sa biljnim uljima, koja obično sadrže manje od 10 odsto zasićenih masti.

Umerena upotreba je svakako u redu, ali potpuna zamena biljnih ulja svinjskom mašću ne bi bila dobra ideja.

Koju hranu je najbolje pripremati na masti?

Svinjska mast se razlikuje od jestivog ulja po tome što je čvrsta na sobnoj temperaturi, ima visoku tačku dimljenja i relativno visoku tačku topljenja.

Ova svojstva čine mast odličnim izborom za pripremu hrane na visokim temperaturama. Podjednako je svestran kao i druge masti za kuvanje i može se koristiti za pečenje, sotiranje, prženje, pečenje na roštilju i duboko prženje.

Zbog visoke tačke dimljenja, svinjska mast je idealna za prženje šnicle u tiganju, a mnogi pekari je preporučuju za pripremu mrvljivog testa i hrskavog keksa.

U čvrstom obliku, može se koristiti kao puter i dodati raznim receptima za deserte i kolače.

Prženje u masnoći

Prilikom prženja, mast može hrani dati dodatni ukus i pomoći u postizanju posebno hrskave teksture.

Mast se prvo mora rastopiti u tiganju ili loncu.

Kad se zagreje na odgovarajuću temperaturu, stavite hranu u vrelu masnoću i pržite je do zlatnosmeđe boje na srednjoj vatri.

Koristite šupljinu ili hvataljke da uklonite hranu, a zatim je ocedite na papirnim ubrusima i odmah poslužite – proces je u osnovi isti kao kada radite sa biljnim/suncokretovim uljem.

Može biti deo uravnotežene ishrane

U zaključku, svinjska mast je vrsta masti koja se vekovima koristi za dodavanje ukusa i hrskave teksture hrani.

Iako se ne smatra zdravom masnoćom u poređenju sa visoko nezasićenim omega-3 uljima kao što je maslinovo ulje, ipak se može koristiti u umerenim količinama kao deo uravnotežene ishrane.

Može biti koristan sastojak u kulinarstvu za one koji žele da dodaju poseban, orašasti ukus jelima, a posebno je koristan kao zamena za puter u receptima za pripremu keksa i kratkog i mrvljivog testa.

Svinjska mast se generalno smatra zdravijom od putera, ali je važno napomenuti da se nijedan od ovih sastojaka ne smatra posebno zdravom opcijom i da treba da se konzumira u umerenim količinama.

Izvor: Index.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari