Ubistvo predsednika republike na izložbi slika u umetničkom paviljonu 1Foto: Radenko Topalović

Na današnji dan, pre 100 godina, dnevni list Vreme objavio je vest da je izvršeno ubistvo predsednika republike što je izazvalo ogorčenje u celoj zemlji.

Kako saznajemo iz pomenutog lista Vreme, u znak žalosti bile su istaknute crne zastave na mostovima dok su svi lokali bili zatvoreni. I ako su stroge mere bile preduzete od strane vlasti za održavanje reda, u mnogim mestima bile su priređene demonstracije protiv krivaca.

17. decembra, u popodnevnim časovima predsednik republike posetio je varšavskog kardinala, u pratnji ministra Novaka i Makovskog. Kako piše list „Vreme“, oni su otišli u umetnički paviljon gde je bila otvorena izložba slika. Na pomenutoj izložbi, predsednik se sa katalogom u ruci približio jednoj slici kada mu je nepoznato lice ispalilo tri revolverska metka u leđa. I ako je nepoznato lice pokušalo da pobegne, ađutat predsednika je uspeo da uhvati zločinca.

Ubistvo predsednika republike na izložbi slika u umetničkom paviljonu 2
foto: Digitalna.nb.rs/printscreen

Telo ubijenog predsednika odnešeno je od strane ministara i posluge u predsednicka kola gde je zatim bilo preneto u palatu Belvedere, a beživotno telo bilo je prekriveno nacionalnom zastavom.

Masa ljudi je bila utučena ovom vešću a telo predsednika je bilo izloženo u velikoj sali za primanja u palti Belvedere. Pred palatom je bila postavljena počasna straža, piše list Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari