Prejedanje zbog stresa: Kako da iskontrolišete ishranu kada ste pod jakim emocijama? 1Foto: Shutterstock/Doucefleur

Kako uopšte definišete ishranu pod stresom?

„Jedenje pod stresom je kada koristite ishranu kao odgovor na svoje emocije, za razliku od stvarnog zadovoljavanja nutritivnih potreba vašeg tela“, kaže dr Alison Čejs, regionalni klinički direktor u Centru za oporavak od ishrane. Pritom jedete više nego što je potrebno i mnogo duže nakon što ste se nasitili, objašnjava ona.

Evo šta da radite, prema njenom savetu:

Postanite svesni šta radite i šta unosite u svoje telo

Pre svega, Čejs preporučuje da povećate svoju svest o situacijama koje izazivaju takvo jedenje. „Fokusirajte se na prepoznavanje karakteristika i okolnosti ishrane pod stresom, kao i na hranu za kojom posežete“, kaže ona.

Planirajte svaki obrok i užinu

Ako ste već rutinski do laktova u vreći čipsa zbog predstojećih obaveza, postanite svesni toga i pokušajte da sprečite takvo ponašanje. Pripremite i planirajte zdrave obroke tokom dana, kaže dr Rejčel Goldman, psiholog iz Njujorka.

Planiranje doručka, ručka, užine i večere sprečava ljude da bezumno i nekontrolisano jedu samo zato što se osećaju pod pritiskom.

Ne štedite na vodi ili spavanju

Nije neuobičajeno mešati dehidraciju ili umor sa glađu ili željom za hranom, jer su ova osećanja prilično slična.

Kada ne pijete dovoljno vode, vaše telo će početi da se oslanja na uskladišteni šećer za energiju, što će dovesti do toga da žudite za nečim slatkim kada vam je potrebna samo hidratacija.

Kada ste umorni, poželećete da dobijete energiju iz hrane čak i ako zapravo niste gladni, piše Index.hr.

Uživajte u užini – ali svesno

Ako volite da grickate da biste se oslobodili stresa, Goldman predlaže da napravite malu pauzu i budete savršeno iskreni prema sebi. Nekoliko puta duboko udahnite i oslonite se na ono što osećate pre nego što počnete da grickate.

„Ako neko pojede previše sladoleda, može se posle toga osećati krivim, a ta krivica će uticati na njihove naredne misli, emocije i ponašanja“, objašnjava Goldman.

Ovo možete izbeći tako što ćete sebi priznati odakle vam potreba, na šta je usmerena, ali i tako što ćete s vremena na vreme otpustiti kočnice.

Prevelika stigmatizacija takvih želja samo dovodi do frustracije i još veće potrebe.

Prepustite se sebi, ali pokušajte da to radite umereno, navodi Zdravlje žena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari