
Nešto manje od 10 odsto električne energije u prvih šest meseci 2020. godine potiče iz ovih izvora, pokazuje izveštaj koji je nastao na osnovu analize 48 zemalja, odnosno oko 83 odsto ukupne svetske proizvodnje. U odnosu na prvu polovinu prošle godine porast iznosi oko 14 odsto.
Najvažniji i najoptimističniji podatak dobije se kada uporedimo sadašnju situaciju sa 2015. godinom kada je potpisan Pariski sporazum, piše Jovana Nikolić za portal Klima101.rs. Od tada je proizvodnja energije pomoću vetra i sunca porasla više nego duplo.
Autori izveštaja su primetili i da je u pomenutom periodu u ovom pogledu najviše napredovala Indija, gde je, u odnosu na 2015. godinu, najviše porasla proizvodnja energije iz ovih izvora, a u isto vreme i najviše opala proizvodnja uglja.
Najnoviji izveštaj je pokazao da su u velikom broju zemalja vetar i sunce postali značajni izvori, ali i da utiču na smanjenje proizvodnje struje pomoću uglja, što je posebno važno za zaustavljanje klimatskih promena i sprečavanje drastičnog povećanja temperature.
Kako pokazuje EMBER izveštaj, globalna proizvodnja uglja je u prvoj polovini ove godine opala za 8,3 odsto u odnosu na prvu polovinu 2019. godine, što je najveći pad do sada.
Posmatrano od 2015. godine, udeo uglja u globalnoj proizvodnji električne energije opao je sa 37,9 odsto na 33 odsto.
Ovaj pad od oko pet odsto odgovara porastu njene proizvodnje iz sunca i vetra, što znači da su ovi izvori efektivno zamenili potrošnju uglja.
Međutim, treba uzeti u obzir i da je globalna potražnja za električnom energijom zbog pandemije kovida-19 opala za oko tri odsto, ali i da na smanjivanju proizvodnje struje pomoću uglja treba još dosta raditi.
Naime, IPCC izveštaj pokazuje da proizvodnja do 2030. mora da pada za 13 odsto svake godine, kako globalni prosek temperature ne bi porastao više od 1,5 stepeni Celzijusa.
EMBER izveštaj za prvu polovinu ove godine ističe da se u nekima od najvećih država oko 10 odsto ukupne energije proizvodi pomoću vetra i sunca.
To su Kina, SAD, Indija, Japan, Brazil i Turska. Za Evropsku uniju i Veliku Britaniju je ovaj udeo još veći, dok za Nemačku iznosi čak 42 odsto. Među velikim zemljama najmanje napreduje Rusija, u kojoj se na ovaj način proizvodi samo 0,2 odsto energije.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Ptice, čim prelete Dunav, dođu u Srbiju, izgube kompas, pa se kod nas ne grade vetroparkovi. Ono što je bezbedno za ptice u Evropi, u Srbiji je štetno. Zbog toga mi, na osnovu neusklađenih elaborata o uticaju derivacionih MHE na okolinu, štancujemo građevinske dozvole za derivacione MHE i radimo na tome da stvorimo mini Saharu od divne države.
Šta će Srbiji vode, šume, kada mladi ubrzano beže od sveg zla koje seje državna administracija? Srbija se ubrzano prazni, uskoro će ostati beogradski pašaluk i državni službenici za koje više neće imati ko da napuni budžet, jer predano rade na tome.
Nakon oslobađanja Rakitske reke, u skladu sa zakonom koji nije poštovan izdavanjem građevinske dozvole, naša premijerka ne razmišlja o vetroparkovima…
Nama ne trebaju drugi neprijatelji, dovoljna nam je državna administracija i ministri koje ni najgorem neprijatelju poželela ne bih.
Srbija je država u kojoj se nemilice seku šume, uništava gradsko zelenilo radi zarade na pločnicima katastofalnog kvaliteta, grade zgrade bez neophodnog parking prostora, ucevljuju reke, obale reka uzurpiraju kućama u rečnom pojasu, đubre se nekažnjeno baca na sve strane…Srbija je postala dobra za izbegavanje, pa zbog toga sve više porodica pakuje kofere. Bahata administracija još nije u stanju da shvati da plate neće imati ko da im zaradi, jer to je protrčalo kroz državne fakultete i zaselo u nasledno državno radno mesto…
Ovo je pre svega zahvaljujići Kini, koja je sa izgradnjom vetroparkova i solarnih panela počela kasno, pre 10-ak godina, a danas je ubedljivo najveći svetski proizvođač energije iz ovih izvora. Takođe je i najveći proizvođač solarnih panela i turbina za vetroparkove.