
Jednostavno, dim, smrad i čađ koji nastaju sagorevanjem uglja i nafte su nešto što možemo neposredno iskusiti, i čula nam u tom slučaju jasno poručuju da te supstance nisu baš dobre za naše zdravlje.
Međutim, i pored toga godinama smo koristili fosilna goriva zato što su bila lako dostupan i jednostavno iskoristiv izvor energije. Ugalj nafta i gas obezbedili su energiju za razvoj cele naše civilizacije, ali ljudi su uvek maštali o jednostavnijem i čistijem načinu za dobijanje energije i korišćenju neograničenih potencijala sunca i vetra.
Napuštanje fosilnih goriva je dugo izgledalo kao nedostižna utopija. Međutim, neverovatan razvoj na polju čistih izvora energije u poslednjih 10 godina pokazao je da smo tom cilju mnogo bliži nego što smo mislili, piše Nemanja Milović za portal Klima101.rs.
A najbolje od svega je to što budućnost zasnovana na obnovljivim izvorima energije neće biti bolja samo za planetu, već i za naše novčanike.
Veliki pad cena u poslednjih 10 godina
Kada se u javnosti govori o prelasku na obnovljive izvore energije, često se isprva postavi pitanje koliko će to da košta.
I dok je to pitanje bilo relevantno krajem 20. i u prvim godinama 21. veka, to više nije slučaj. Poslednja istraživanja su pokazala da je u većem delu sveta sada jeftinije proizvoditi električnu energiju pomoću obnovljivih izvora nego sagorevanjem uglja, a predviđanja su da će u narednih 10 godina postati ekonomski isplativije napraviti novu solarnu elektranu ili vetropark, nego da termoelektrane na ugalj nastave sa radom!
U izveštaju Međunarodne agencije za obnovljivu energiju piše da je cena električne energije dobijene pomoću solarnih panela u 2019. pala za neverovatnih 82 odsto u odnosu na 2010. godinu. U izveštaju se takođe navodi da se očekuje da cena nastavi da pada tako da u 2021. iznosi svega 3,9 američkih centi po kilovat-času, što je pad od dodatnih 42 odsto u poređenju sa 2019.
Veliki pad cena zabeležen je i kod električne energije dobijene pomoću vetra, gde je u poslednjih 10 godina zabeležen pad cene od 29 i 40 odsto za obalske i offshore vetroparkove respektivno, a poput solarne energije, očekuje se da cene nastave da padaju i u narednim godinama.
Koliko će cene nastaviti da padaju?
Ono što je zanimljivo kod ovog velikog pada cena obnovljive energije je to što on nije nastao kao posledica nekih velikih tehnoloških proboja, već zahvaljujući ekonomiji obima i povećanju efikasnosti u proizvodnji.
Za solarnu energiju konkretno se dosad pokazalo da važi Rajtov zakon – da se za svako dupliranje ukupne kumulativne proizvodnje smanjuju troškovi u fiksnom procentu. Ova pravilnost isprva je primećena u proizvodnji aviona, a dosad je potvrđena u više od 60 tehnologija.
Kada govorimo o solarnoj energiji, dostupni podaci pokazuju da je za svako dupliranje ukupnih kapaciteta na svetskom nivou cena padala za 30 do 40 odsto. Kako je ukupan kapacitet solarnih elektrana i dalje veoma nizak u poređenju sa svetskom potražnjom za energijom, još imamo prostora za nekoliko dupliranja i znatan pad cene.
To znači da bi do 2040. cena proizvodnje kilovat-časa na velikim solarnim farmama mogla da padne i ispod jednog američkog centa, tj. po trenutno važećem kursu ispod jednog dinara! U delovima sveta koji imaju više sunca, ova cena bi mogla da bude postignuta još ranije.
Tekst u celosti čitajte na portalu Klima101.rs.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
U medjuvremenu struja poskupljuje.
Prikljucak na elektricnu mrezu mozete samo da imate ukoliko Vasa solarna ili energija vetra koju sakupljajte bude vracena elektroprivredi.
30% je maksimum koji mozete da koristite iz obnovljivih izvora a ostalo placate elektroprivredi.
U slucaju da niste na elektro mrezi sa posebnim dozvolama mozete da imate iskljucivo energetski obnoviljvu kucu.
Niste sasvim u pravu: pogledajte na http://www.engp.rs, oni imaju sasvim drugačije rešenje. U najkraćem: slobodni ste da potrošite od Vaše proizvedene energije koliko god hoćete, ostalo oni otkupljuju.
Moguce samo ako su oni onda izvoznik.
Evo clanka sta je zena sve morala da uradi za koriscenje 23% onoga sto sakupi:
https://balkangreenenergynews.com/rs/iz-licnog-iskustva-sta-vas-sve-ceka-ako-u-srbiji-zelite-da-postanete-prozjumer/
Ma svet je potpuno neupucen. Prave solarne elektrane i kada dobiju skoro besplatnu energiju sta? I dalje nece imati Nacionalni stadion. Budale!
Cista, obnovljiva i jeftina?! Lepo zvuci.
Nazalost jos dugo ce ostati nedosanjani san ne samo za nas naravno. Sistem u kome zivimo neupitno je okrenut ka profitu pa ni navedena energija nije izuzetak. I pored svih optimisticnih predvidjanja u vezi cene, navedenih u tekstu, pitanje je i koliko je „stvarno“ cista tj. u kojoj meri? Ako vas zanima i druga strana medalje, toplo preporucujem dokumentarac „Planet of the humans“ vredi svaki minut filma.
Sve je to super, samo ovde te država sprečava da koristiš solarnu energiju glupavim zakonima koji ti nedozvoljavaju da višak energije vratiš EPSu.
Srećom više ne postoji samo EPS Snabdevanje: pogledajte na http://www.engp.rs, pozdrav!
Treba pogledati film koji izmedju ostalog govori o Detroitu , o otkazima, o napustanju grada za trazenjem novih poslova, nekada su u tom gradi bili skoro svi zaposleni , sada su im ostale napustene polusrusene zgrade, nema posla , siromastvo zavladalo, snabdevanje se usporilo , nema hrane i ona koja stize predje do potrosaca kazu i po 2500 km , trosi se benzin, videvsi na sta sve to ide , dali su im svakome ko zeli po parce gradskog zemljiste da tamo sami rade obradjuju zasade na svojim mini placicima i od mini placeva se trenutno snabdeva kazu i do 60 % stanovnistva, malom poljoprivredom se bave i sudije i advokati i prodavci i svi redom . Sve se radi rucno i sa alatkama od pre sto godina i takva proizvodnja ne moze se porediti ni sa prinosom ni sa ukusom proizvedenog od industrijske poljoprivredne proizvodnje. Doveli su obradu gradskog zemljista do savrsenstva, mada im je trebalo par godina dok samu zemlju nisu doveli do kvalitetne za sadjenje , da samo vidite kako su sve dobro promislili sta sa cim se slaze dok raste a na tako malom prostoru takav prinos , jedna biljka dole druga gore, donju gornja stiti od sunca ako nije za veliko sunce, treca stiti od vetra ako joj vetar smeta , pored su biljke koje teraju stetocine a i one su jestive . To zaista velika industrijska poljoprivreda ne moze .
Evo, samo iz ovoga gore sto su naveli komentatori vidi se kakav drzava ima odnos prema stedljivim izvorima svega , to treba da se menja , mi smo ipak raspikuce iako Vicic kao da nije ali on preko poreza gleda da ugrabi za drzavu ali ne treba samo preko toga , treba i na druge nacine da se stedi i da osmisli da se stedi i za drzavu i za narod , da se narod ne trosi i ne placa sve papreno . Treba novo ministarstvo da se osnuje , neka Danas pokrene , Ministarstvo za SAMOODRZIVU DRZAVU SRBIJU , ala bi smo bili , kada bi primenili sve sto drugi vec rade, nije tesko , bili bi smo bogata drzava i nista ne bi moglo da nas iznenadi ,ni kisa ni sunce ni vetar, ni nedostaka benzina, pa cak ni napustanje investitora , jedino te poplave ali mozda i tu ima nekog leka .