Zašto je važno da deca ne čačkaju nos? 1Foto: Pixabay/ ranjatm

Očajni roditelji čija deca ignorišu molbe da prestanu čačkati nos možda su konačno pronašli argument kojim će suzbiti tu naviku – moguć razvoj upale pluća.

Pneumokok, uzročnik bakterijske upale pluća, infekcije plućnoga tkiva koja može biti smrtonosna ako se ne leči, prenosi se vazduhom, odnosno kapljično, često kašljem i kiljanjem zaraženih pojedinaca.

Britanski naučnici sada tvrde kako su prvi put dokazali da se ta bakterijska bolest može preneti i rukama.

U studiji, čiji su rezultati objavljeni u časopisu European Respiratory, grupi odraslih volontera pneumokok je rastrljan po dlanovima.

Potom su dobili neugodnu zadatak da ponavljaju nekoliko najčešćih radnji, a reč je o svakodnevnom dodirivanju, trljanju ili kopanju nosa.

„Ova studija je pokazala da se bakterija može širiti i rukama, a čak i predmeti poput mobilnog ili dečijih igračaka mogu doprineti njenom širenju“, izjavila je Victoria Konor, britanska naučnica, piše AFP.

Na globalnom nivou upala pluća svake godine usmrti oko 1,3 miliona dece mlađe od pet godina.

Premda je istraživanje sprovedeno na odraslima, Konor navodi da su rezultati studije usmereni prvenstveno prema roditeljima mlađe dece.

„Možda nije realno sprečiti decu da kopaju nos ili trljaju područje nosa, ali savet roditeljima je – redovna i dobra higijena ruku kao i čišćenje i pranje igračaka i drugih površina mogli bi smanjiti širenje bakterije, kao i rizik od razvoja pneumokokne infekcije poput upale pluća“, kazala je Konor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari