Pesma za Evroviziju

BBC/Lazara Marinkovic
Luk Blek

Šesnaest pesama, mnoštvo muzičara, kompozitora i izvođača, ali samo jedna karta za Liverpul.

Tamo će ove godine na muzičkom festivalu Evrovizija 2023 Srbiju predstavljati Luk Blek (Luka Jovanović) sa pesmom Samo mi se spava.

U pitanju je društveno-angažovana elektro-pop pesma, otpevana na srpskom i engleskom, koja je nastala za vreme karantina tokom pandemije korona virusa.

Kako je rekao u polufinalu „napisao ju je iz pozicije lika“ iz video-igre Sims, a pesma govori o „kolektivnom buđenju i kako ne treba da žmurimo na zlo“.

Luka Ivanović rođen je u Čačku, a živi i radi u Londonu.

Među ovogodišnjim finalistima veliki je broj mladih izvođača, nekoliko prošlogodišnjih učesnika, mnoštvo pop i etno melodija i pokoji gitarski rif.

Sve o ovogodišnjoj Evroviziji pročitajte u ovom tekstu.

U nastavku pogledajte ko su bili ostali finalisti Pesme za Evroviziju.

Stefan Šaj (Stefan Shy)

Finalno veče Pesme za Evroviziju otvorio je 20-godišnji Stefan Maljković – Stefan Šaj (Stefan Shy) iz Beograda pesmom Od jastuka do jastuka.

Sopstveno pevačko umeće, Stefan je široj publici predstavio prošle godine na jednom televizijskom muzičkom takmičenju obradom pesme Ćutaću, Marka Luisa, kome je kasnije gostovao na koncertu.

Na tom takmičenju, mentor mu je bio pevač Relja Popović, nekadašnji član grupe Elitni odredi, a podršku za njegovu debitantsku pesmu Emocije dobio je, između ostalog, i od srpskog košarkaša Bogdana Bogdanovića, koji igra u američkoj NBA ligi.

Pored pevanja, Stefan svira i nekoliko instrumenata, a odlazak u Liverpul bi mu bilo prvo putovanje van Balkana.

Boris Subotić

Mladi muzičar Boris Subotić iz Sremske Mitrovice borio se za plasman na Evroviziju i prošle godine, ali je ispao u polufinalu.

Da se domogne Evrovizije, ali one juniorske, student muzičke produkcije na beogradskom Fakultetu savremenih umetnosti pokušao je i kao dete 2010. godine, kada je autorskom pesmom Do moje klupe, zauzeo drugo mesto.

U ovogodišnjem finalu predstavio se pop baladom Nedostupan.

Nadia

U finalu se čula i tinejdžerska pop rok pesma Devojka tvog dečka, Nađe Terzić, koja nastupa pod imenom Nadia.

Mlada izvođačica studira džez pevanje i unuka je Stanka Terzića, nekadašnjeg direktora diskografske kuće PGP RTS.

Posle polufinalnog nastupa je izjavila da je „krila od roditelja da se prijavila na takmičenje“, a u jednom intervjuu je poručila da će se „ako stigne do Liverpula – tetovirati“.

Duo Grand

Ovaj sastav čine pevači Nenad Osmanović i Aleksandar Simić.

Upoznali su se na drugom televizijskom muzičkom takmičenju, a njihova pesma Viva la Vida predstavlja svojevrsni spoj opere i folk melodija.

Prema pisanju medija, do njihove saradnje je došlo uz posredovanje Saše Popovića, kreativnog direktora „Grand produkcije“ i nekadašnjeg člana Slatkog greha, pratećeg benda Lepe Brene, jedne od najvećih zvezda folk muzike Balkana svih vremena.

Kolege su podelile zaduženja na ravne časti – folk deonice su pripale Nenadu Osmanoviću, dok je za operski deo zadužen Aleksandar Simić koji je, kako je rekao, i studirao ovakvo pevanje.


Pogledajte video: Šta je Pesma Evrovizije

Šta je izbor za Pesmu Evrovizije
The British Broadcasting Corporation

Nađa

Iz Sremske Mitrovice dolazi još jedna finalistkinja Pesme za Evroviziju, ujedno i najmlađa učesnica, sedamnaestogodišnja Nađa Ordagić.

Ona je učenica srednje muzičke škole, peva od četvrte godine i takmiči se pesmom Moj prvi ožiljak na duši, na kojoj su zajedničkim snagama radili Kristina Kovač i britanski producent Tim Gosden.

Inače, do saradnje između Nađe i Kristine Kovač, koja je sa sestrom Aleksandrom 1990-ih bila deo grupe K2, došlo je tako što je srpska pevačica i kompozitorka objavila na Fejsbuku poziv neafirmisanim izvođačima, da se jave kako bi im „napisala pesmu za Evroviziju“.

„Na moju veliku sreću, Nađa se prijavila i ostalo je istorija – mislim da nisam ič pogrešila“, rekla je Kovač u polufinalu.

Frajle

Za plasman u Liverpul borilo se i nekoliko afirmisanih izvođača i bendova, među njima i novosadske Frajle.

Ženska grupa iza sebe ima nekoliko izdatih albuma, brojne nastupe na raznim festivalima, kao i mnoštvo koncerata, između ostalog, i u avionu na 10.000 metara, kao i u Evropskom parlamentu u Briselu.

Frajle, koje su osnovale bend leta 2009, radile su i muziku za srpsku seriju „Tajna vinove loze“.

Ovaj akustični, ženski bend, koji čine Nataša Mihajlović i Jelena i Nevena Buča, takmiče se pesmom Neka, neka, nastalom 2015. godine.

Hurricane

Grupa Hurricane je predstavljala Srbiju na Pesmi Evrovizije 2021. numerom Loco, Locoi zauzela je 15. mesto, ali su tada nastupale u potpuno drugom sastavu.

Ivanu Nikolić, Kseniju Knežević i Sanju Vučić, prošle godine su zamenile nove uraganke – Jovana Radić, Miona Srećković i Sara Kuruma.

Karakterističnom koreografijom i u šarenim kostimima, nalik onima koje nose superherione, devojke su otpevale pesmu Zumi zimi zami.


Video: Bivše članice grupe Hurikejn na Evroviziji 2021.

Evrovizija i Srbija – Grupa „Hurricane“: „Jedva čekamo da izađemo na binu”
The British Broadcasting Corporation

Čegi i Braća bluz bend (Chegi & Braća bluz bend)

Čegi i Braća bluz bend ponovili su prošlogodišnji uspeh i ovog puta se plasirali u finale Pesme za Evroviziju.

Zvuci trube, saksofona, violine i klavijatura, mogu se čuti u njihovoj etno-pop numeri Svadba ili kavga, kojom nastupaju na ovogodišnjem takmičenju.

Bend, koji predvodi pevač Stefan Čeganjac, nastao „po hodnicima muzičke akademije“ i čine ga školovani muzičari.

Džipsi (Dzipsii)

Jedan od takmičara o kojima se uoči Pesme za Evroviziju mnogo govorilo, kako zbog glasa, tako i zbog stavova, zove se Jovan Živadinović, a umetničko ime mu je Džipsi (Dzipsii) – nadimak koji je sam sebi nadenuo.

Kada je iz rodnog Zaječara došao u Beograd pre dve godine, sopstvene demo snimke poslao je na različite adrese, između ostalog i Ahmedu Hajdaroviću (Rep Gorili) sa kojim je napravio takmičarsku pesmu Greh, koja je dobila mnoge pozitivne kritike.

Krajem pošle godine je objavio album-prvenac „Zapisi iz podzemlja“, a njegovo muzičko stvaralaštvo mnogi upoređuju sa kanadskim autorom Vikendom (The Weeknd).

Živadinović javno govori o njegovoj seksualnoj orijentaciji, a podršku u bekstejdžu, u polufinalu, pružio mu je i dečko.

„Nije potrebna nikakva hrabrost da imam svoju ljubav pored sebe“, rekao je posle nastupa Džipsi, a preneo Blic.

Filip Baloš

Iz muzičko-dramske porodice dolazi Filip Baloš, još jedan Novosađanin među finalistima.

Ovaj student slikarstva i kantautor predstavio se modernom elektro-pop pesmom Novi plan drugi san.

Iako porodica ima vlastiti muzički studio, Baloš je, kako je istakao, pesmu napravio zavučen u ormar i ogrnut jugoslovenskim ćebadima.

Baloš je i jedan od favorita prošlogodišnje predstavnice Srbije na Evroviziji – Ane Đurić Konstrakte, za čije je pesmu Mekano prošle godine snimio obradu u saradnji sa njenim bendom Zemlja gruva.


Evrovizija i Srbija: Kako je Glibovac stekao evropsku popularnost
The British Broadcasting Corporation

Princ

U finale se plasirao i Stefan Zdravković, profesor norveškog jezika i državni prvak i vicešampion Balkana u karateu, koji nastupa pod pseudonimom Princ, a ponekad i kao Princ od Vranje (sic), zbog rodnog grada.

I upravo je priča iz njegovog kraja o ljubavi Ajše i Stojana, vranjskih Romea i Julije, glavna inspiracija za njegovu takmičarsku pesmu Cvet sa Istoka, koju prati interesantna koreografija.

Pored pevanja, svira i gitaru i bubnjeve, a glumio je i u rok operi „Jesus Christ Superstar„.

Takođe, učestvovao je na brojnim festivali, na nekim i pobeđivao, u inostranstvu, od Belorusije, preko Kazahstana i Bugarske, do Španije i Italije.

Pesma za Evroviziju

BBC/Lazara Marinkovic
Princ od Vranje

Filari (Filarri)

Glavni influenser na takmičenju, ali i učesnik kome se čak ni prezime ne zna – Filari, kartu za Liverpul pokušaće da obezbedi pesmom Posle mene.

Filip, kako glasi ime ovog izvođača, na bini se pojavio u providnoj majici i crno-žutom kostimu koji, kako je kazao, predstavlja „spoj epske fantastike i morednog hip hopa“.

Pevač je izuzetno aktivan na društvenoj mreži Tiktok, gde ga prati više od 120.000 ljudi.

mikrofon

BBC

Gift

Iako kod većine pesama koje su se našle u finalu dominiraju narodni i moderni pop tonovi, našlo se ipak malo mesta i za gitarske zvuke, a jedan od predstavnika je i grupa Gift.

Prošlogodišnji finalisti nacionalnog izbora za Pesmu Evrovizije, predvođeni Jovanom Matićem, popularnim Jocom Ajkulom, izvode pesmu Liberta.

Novosadska grupa postoji skoro 25 godina i iza sebe imaju dva studijska albuma, a pored autorske muzike, poznati su i po izvođenju brojnih rok obrada.

Empati soul prodžekt (Empathy Soul Project)

Čvršći zvuk u finalu Pesme za Evroviziju donosi i tročlani alternativni indi rok sastav iz Zrenjanina Empathy Soul Project, pesmom Indigo.

Grupa postoji više od deset godina, ima jedan studijski album i čine je Nenad Radaković, Igor Veličković i Rade Radojčić.

Nastupali su na brojnim festivalima u zemlji i regionu, a 2016. su bili drugi na televizijskom Bunt rok festivalu.

Zejna

Takmičenje za srpskog predstavnika na Evroviziji 2023. zatvara Zejna Murkić.

Njena pesma Rumba trenutno broji više od 1,7 miliona pregleda na Jutjubu, što je čini najslušanijom od ovogodišnjih kandidata.

Zejna je sarađivala sa mnogim poznatim srpskim dens i pop izvođačima, a takmičila se i prošle godine na Pesmi za Evroviziju pesmom Nema te, zauzevši 14. mesto.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari