Čiji scenario? Naš scenario! 1foto (BETAPHOTO/Milan Ilić)

Već nedeljama ljudi ne prestaju da pričaju o tome kako bi trebalo i kod nas da se ponovi takozvani mađarski scenario u kojem će neki svesrpski Peter Mađar da smeni ovdašnji režim. Čak i kopredsednica Zeleno-levog fronta (ZLF) i narodna poslanica Biljana Đorđević kaže pre nekoliko dana kako ne bi bilo loše da imamo crnogorski scenario.

Naravno da su to primamljive i vrlo ljudske želje, da tuđe pobede učitamo i u ovu našu borbu protiv naprednjačke aždahe, ali one zaista suštinski nemaju veze jedna sa drugom. Dabome, nadahnjujuće je što je otišao njihov dugogodišnji ortak i saveznik u političkom trovanju Viktor Orban, kao što je nekoliko godina ranije sa vlasti sišao i pobednik svih ratova i tranzicija Milo Đukanović.

Ali ostaje gorko i čemerno pitanje šta se promenilo npr. u Crnoj Gori, da izuzmemo Mađarsku koja je još sveža? Jedna buržoaska frakcija sastavljena od hipstera, liberala, pravoslavnih krstaša i četnika smenila je drugu frakciju višedecenijskog kartela koji je žario i palio.

Ipak bih zadržao našu borbu u Srbiji dalje od toga, jer nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i smrti šesnaestoro ljudi, ovde nije krenulo, setimo se, sa potrebom da se samo smeni režim Aleksandra Vučića, iako je taj cilj nedvosmisleno primaran. Tadašnja, u prvi mah, studentsko-prosvetarska pobuna izbila je kao erupcija duboko potisnutog nezadovoljstva sistemom koji proizvodi upravo takve tragedije kao svoju logičnu posledicu.

Čiji scenario? Naš scenario! 2
Nikola Krstić Foto: privatna arhiva

Budimo do kraja otvoreni prema sebi, ta nadstrešnica, na jednom vrlo simboličkom nivou, pala je pod teretom višedecenijske pljačke, ratnih i tranzicionih zločina, ubiranja najslađeg kajmaka u tom moru bola i patnje, udružene tajkunsko-partijske kontrole nad institucijama i potpunog potčinjavanja života ljudi u ovom kazamatu kapitalističkom jednoumlju. Drugim rečima – pala je pod težinom profita na periferiji.

Zato opštenarodni ustanak koji traje godinu i po dana politički artikuliše generaciju koja više ne pristaje na to da živi u društvu permanentne nesigurnosti, poniženja i eksploatacije, te je zamah te pobune upravo bio u činjenici da je, makar intuitivno, počela da dovodi u pitanje same temelje sistema. Toga u Mađarskoj ili pak Crnoj Gori nije bilo, ako ćemo ni po babu, ni po stričevima.

Iz ove pobune proizašle su različite forme otpora: pozivanje na sindikalne štrajkove, blokade raskrsnica i ulica, odlučivanje kroz direktnu demokratiju, pozivanje ljudi da udružuju u zborove i da preuzimaju stvari u svoje ruke, solidarnost sa radnicima i radnicama, pobune protiv eksploatatorskih kompanija, istrebljivanja naroda, davanja prirodnih resursa i zemljišta i još mnoštvo drugih stvari koje nismo mogli ni da sanjamo da ćemo moći da iznesemo u dvoboju protiv srpskonaprednjačkog režima.

Problem, dabome, jeste u tome što smo otišli u ustaljene okvire liberalnodemokratske arene, te, ako se sve završi samo na tome, da samo Aleksandar Vučić ode, a da pri tome sistem ostane, onda će se istorija, nažalost, ponoviti. Novi kolonijalni upravnici će preuzeti stare mehanizme, pa će tragedije poput one u Novom Sadu postati kontinuitet.

Ali nisu sve lađe potonule, odjeci ove pobune će se tek pokazati u budućnosti, pošto se trenutno pronalazimo u ovom vrlo umarajućem vakuumu u kojem se čekaju navodni izbori, ali, bilo kako bilo, Srbijatriji nije potreban ni mađarski ni crnogorski scenario, već njen sopstveni scenario u kojem je potrebno promeniti odnose moći koji proizvode nove vučiće.

Pobuna koja traje već godinu i po dana ima svoje uspone i padove, talase energije i periode zamora, ali ona je već učinila nešto što je do juče delovalo nemoguće – pokazala je da politička alternativa postoji. I ne samo da postoji – već da se rađa iz same društvene stvarnosti, iz tog neprestanog pakla koji ovaj periferni sistem stalno proizvodi.

Da ne tupimo dalje, mađarski i crnogorski scenariji su modeli stabilizacije kroz smenu njegovih upravljača, dok pobuna u Srbiji je u prvom naletu imala potencijal da ode mnogo dalje, što ne znači da ga i dalje nema, jer joj je to sve vreme u temelju, ali bi joj referenca na scenarije iz susednih država bila samo korak unazad. Taj scenario smo već prošli sa Miloševićem i onda smo došli do Vučića.

Autor je slobodni novinar

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari