Istina, sud i pravda 1Foto: Privatna arhiva

Davne 1945. godine u mom rodnom mestu Sopelu odigrao se interesantan događaj, događaj koji je jednog mladog čoveka mogao da košta života.

Mladi komunista iz tog mesta Jugo, veoma uvažen iako je imao svega 21 godinu života, jer je bio aktivni učesnik NOB-a, slučajno dođe u Dom kulture čija je sala ispunjena narodom, a na podignutom postolju, improvizovanoj bini, sede troje ljudi. Naspram njih i dva reda ispred naroda u sali sedi jedan mladić Srbo od 17 godina „uokviren“ sa dvojicom snažnih ljudi koji imaju ulogu policajaca i čuvara.

Iako nije nameravao da se zadržava, jer je tek stigao sa puta i čekao ga je neki novi posao, koji je zahtevao novo putovanje, Jugu je ovaj skup pobudio pažnju pa je odlučio da se stojeći zadrži u sali.

Shvatio je da je tada mladić Srbo, takođe aktivni učesnik NOB-a i član SKOJ-a, za nešto optužen. Tuži mu se za dezerterstvo. Pošto su svi prisutni, pa i ona trojica koji predsedavaju suđenjem i sede na izdignutom mestu, rodom iz tog mesta, Jugo ih prepoznaje. Niko od njih trojice nije pravnik.

Posle nekoliko uvodnih rečenica, predsedavajući za optuženog Srba traži kaznu, a kaznu određuje prisutna narod, jer je ovo „Narodni sud“ kako naglašava predsedavajući.

„Na smrt, na smrt, na smrt“ – razleže se iz usta svih prisutnih.

Jugo sluša, gleda, pogleduje u optuženog, skreće pogled ka publici a onda gleda pravo u predsedavajućeg i kaže:

„Aman, ljudi, kakva smrt? Zar nam je bilo malo krvi do sada? Prvo dobro razmislimo, utvrdimo krivicu, pa tek onda procenjujmo I donosimo presudu.“ Narod se okrenuo prema njemu. Nisu smeli da mu protivureče jer su dobro znali za njegove zasluge iz rata i on je već izgradio svoj autoritet. Plašili su se za sebe! Prvo jedan, a onda i drugi, ubrzo i svi ostali, spustili su ruke kojima su glasali „na smrt“. I tada je pobedio život. Kasnije je Srbo bio ugledan građanin mesta i doživeo duboku starost.

Ovu priču sam ispričao radi poređenja sa onim što se dešava danas. Mislim o slučajevima Branislava Lečića i Mike Aleksića.

I u ovim slučajevima „presudu“ donosi narod, samo što je ta presuda mnogo šira jer je prenose i nameću sva sredstva javnog informisanja, samo sada ne dizanjem ruku već verbalno na najbeskurpulozniji način. Presudu donose a bez toga da se čuje i druga strana, da se utvrdi istina, sudska istina i ispoštuje pravo. Sudi im se za nešto što se desilo pre deceniju u oba slučaja.

Nikako ne kažem da oni nisu krivi, ali ne tvrdim ni da su krivi. Pustimo da to istraži i utvrdi sud, sa pravnicima i advokatima, profesionalcima čiji je to posao. Prestanimo da o njima i sličnim stvarima pišemo po novinama i govorimo na televizijama. Nije to ono čime treba zabavljati narod. I da narod o tome iznosi svoje mišljenje. To je opasno. Postoji pravo, postoji pravda i postoji istina. Ona je valjda jednaka za sve nas.

I na kraju pitanje: Da li ovo što se dešava danas znači da smo se vratili u davnu četrdest i petu godinu i da nam nije potreban sud?

Autor je profesor Medicinskog fakulteta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari