vojskafoto FoNet Zoran Mrđa

Na Dan državnosti Republike Srbije raspisan je konkurs za prijem mladih u specijalne jedinice Vojske Srbije. Odluku je nedavno saopštio predsednik Republike Srbije.

Jedan od zaključaka analize operativnih sposobnosti Vojske Srbije jeste i podizanje brojnog stanja i dogradnja specijalnih jedinica VS. Predsednik je saopštio da će se brojno stanje specijalnih jedinica povećati za 5.000 formacijskih mesta.

Ostaje nejasno kako se došlo do ovog broja, da li je to rezultat analize i formiranog predloga ili je u pitanju lična odluka. Bilo da je jedno ili drugo u pitanju, pomalo zbunjujuće deluje obrnuti red radnji kada su organizacijsko formacijske promene u pitanju.

Mi koji smo nekada to radili znamo metodologiju i put do konačnog predloga rešavanje pitanja ovakvih promena VS. Formulacija načelnika Generalštaba da ovaj zadatak nije lak navodi na to da je taj zadatak nije rezultat analiza i predmet predloga već je dobijen od državnog vrha na čelu sa predsednikom.

Projekat će imati tri faze realizacije. Prva faza bi obuhvatila nadogradnju postojećih jedinica za specijalne operacije, a to su 63. padobranska, 72. specijalna i odred vojne policije Kobre.

Druga faza formiranje nova tri bataljona za specijalna dejstva i dogradnja oklopno izviđačkih bataljona. Treća faza obuhvatala bi nadogradnju postojećih izviđačkih jedinica u okviru jedinica kopnene vojske.

Sve te promene traže povećanje brojnog stanja do 5.000 pripadnika. Mogućnost da se prijave imaće lica koja nisu služila vojni rok i oni koji jesu odslužili vojni rok. Vremenski sadržaj njihovog osposobljavanja biće drugačiji.

Ko i kako je doneo odluku o obuci novih 5.000 specijalaca u Vojsci Srbije: Autorski tekst bivšeg načelnika Generalštaba Dragana Paskaša 1
Foto: MIROSLAV DRAGOJEVIĆ Danas

Za one koji nisu služili vojni rok, biće duži period osposobljavanja za pet nedelja, a za one koji su služili vojni rok biće period prilagođavanja i selektivna obuka. Period od dve godine dovoljan je za obuku ovakvih sastava. Dobar specijalac pravi se u dužem vremenskom periodu i dosta je skup po obuci i opremi pripadnika.

Takođe, ostaje nejasno da li ova odluka isključuje dalja razmatranja i analize oko vraćanja obaveznog služenja vojnog roka u VS. Svi pamtimo da su se svi ministri odbrane (Vulin, Stefanović i Vučević) i Generalštab svojevremeno izjasnili za povratak obaveznog služenja vojnog roka.

Organizovane su rasprave i polemike koje su se obično završavale zaključkom o neophodnosti vraćanja obaveznog služenja vojnog roka u VS. Odmah po prijemu dužnosti ministar odbrane Miloš Vučević izjavio je: „Smatram da bi vojnu obuku trebalo da prođu svi punoletni građani do 30 godina, ali i oni stariji koji su zagazili u četvrtu deceniju.“

Nedavno održana sednica Saveta za bezbednost zaključila je da Srbija nema bezbednosnih izazova i pretnji. Šta se to dogodilo da bi se donela ovakva odluka ostaje nejasno i nepoznato, što je donekle i razumljivo. Možda je i ovo jedna od odluka jednog čoveka doneta bez konsultovanja sa nadležnim institucijama države Srbije.

Vreme će proveriti njenu opravdanost i ispravnost, samo da ne bude kasno.

Autor je general u penziji

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari