Kraj multilateralnog trgovinskog poretka? 1Foto: FreeImages / Cierpki

Da li će neuspeh kreiranja Međunarodne trgovinske organizacije nakon II svetskog rata zbog nezainteresovanosti SAD sada dobiti reprizu u 21. veku miniranjem svetskog trgovinskog poretka Svetske trgovinske organizacije (STO) od strane SAD?

Šanse za ovu reprizu postoje.

Za multilateralni trgovinski sistem, za Evropu, i ekonomije Zapadnog Balkana ovaj scenario bi bio veoma loš.

Odluka SAD (koja u ovom momentu još nije primenjena) o uvođenju dodatnih carina na čelik (25%) i aluminijum (10%) minira osnovne postulate međunarodne trgovine regulisane u okviru STO.

Pozivanje SAD na „nacionalnu sigurnost“ nije u praksi do sada korišćeno, iako je takva mogućnost postojala. U konkretnom slučaju, pravno gledano, ne bi se mogao braniti ovaj argument, jer s jedne strane, legitimnost ovakvih poteza bi morala da uključi stanje rata ili opasnosti u međunarodnim odnosima, što nije slučaj. S druge strane, eventualna akcija SAD bi mogla, ukoliko joj uvoz čelika i aluminijuma pravi ekonomsku štetu za domaće proizvođače, da pokrene legitimne procedure predviđene u okviru STO i spor u okviru multilateralnog trgovinskog sistema, što je pravo svake članice.

Međutim SAD nisu pošle ovim putem.

Prvo je prekršen osnovni princip međunarodnog trgovanja, tzv. klauzula najpovlašćenije nacije koja pretpostavlja isti tretman za sve članice STO, što se odnosi i na slučajeve kada neka država uvodi određene trgovinske mere, prema pravilima, ona se automatski odnose na sve članice STO.

Ovaj bazni princip je već prekršen izuzimanjem Kanade i Meksika od dodatnih carina.

Mnogi analitičari i eksperti za međunarodnu trgovinu, uključujući i one iz SAD smatraju poteze SAD administracije direktnim kršenjem pravila i odredaba STO.

Zaobilaženje međunarodnog trgovinskog poretka bi imalo ne samo negativan efekat na trgovinu čelikom i aluminijumom, već i na čitav multilateralni sistem STO, te bi se mogle očekivati kontramere članica STO i ulazak u brojne sporove u okviru organizacije.

Ovakvu mogućnost je već nagovestila Rusija, a i Kina.

Zemlje koje nisu glavni igrači u međunarodnoj trgovini sa pravom strepe od kraha međunarodnog trgovinskog poretka brižljivo kreiranog decenijama. U ovom momentu, one se nadaju da će razum i pravo pobediti u očuvanju izbalansiranog međunarodnog trgovinskog sistema. Druge opcije ne idu u korist prevashodno malih zemalja kakve su zemlje našeg regiona.

Autorka je bivša pomoćnica u Ministarstvu trgovine

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari