Na šta se sveo HR menadžment? 1Foto: Pixabay/Sakurayim

Pre nekog vremena portal dnevnog lista Danas objavio je tekst “HR menadžment, stvarna pomoć ili prodavanje magle?”, kada je, čini mi se, deo čitalaca pogrešno shvatio moje namere, iako sam mislio da sam ih jasno istakao u tekstu.

Možda će sada stvari biti jasnije. I tada i sada, samo želim da ukažem na to kako je pogrešan (šarlatanski)  pristup doveo do devalvacije struke i znanja.

Da ne ponavljam, sve napomene date u navedenom tekstu važe i ovde (rodno neutralna i generička upotreba izraza, odsustvo namere omalovažavanja i sl.). A nadam se da ovaj tekst nije predug, što mi je takođe zamereno.

Inače, moguć je brzi pregled teksta, jer ako se čita samo ono označeno sa „bold“ dobijaju se smislene rečenice, koje su glavni zaključci.

Naravno, neću navoditi nazive kompanija, nebitno je za priču (da je ovo stručni komentar bilo bi i neprofesionalno).

Elem, na poznatom portalu za oglašavanje slobodnih radnih mesta, osvanuo je oglas kojim  uspešna multinacionalna kompanija (kako sami sebe predstavljaju), koja se bavi prozvodnjom i posluje punih 30 god. u više od 70 zemalja sveta (u Srbiji od 2008.), traži menadžera ljudskih resursa.

Od kandidata zahtevaju da poseduje izražene sposobnosti za dobro verbalno i pismeno izražavanje te vrhunske veštine komunikacije i razvijene savetodavne uloge (šta god to bilo), da je analitičan, sposoban da dobro proceni karakter, talentovan za tumačenje i objašnjavanje. I najvažnije, da je entuzijasta i pozitivna osoba, da jedva čeka šansu za dokazivanjem. A da, mora da poseduje i sopstveni automobil (valjda da se ne “smaraju” obezbeđivanjem prevoza).

A oni nude fiksnu zaradu od 50.000 din. (zamislite, čak toliko!), pozitivno radno okruženje, trening i podršku, stabilan posao na duži vremenski period, puno radno vreme (doduše u drugoj smeni), bonuse i mogućnost napredovanja za najbolje, te fleksibilost oko bilo kakve vrste dogovora. A ističu da nude [sic]: ”ugovor i prijavu na neodrađeno”, teredovnu isplatu na mesečnom nivou”, kao da su to ne znam kakve pogodnosti a ne zakonska obaveza poslodavca. Jedino ne znam šta je to “prijava na neodrađeno”, da li oni prijavljuju ono što zaposleni ne uradi (kome i zašto)?? Šalim se, posredi je obična slovna greška, ali to pokazuje predanost i profesionalizam posrednika u procesu zapošljavanja. Ni tehnička korektura teksta oglasa se ne radi (lektura bi tek bila naučna fantastika).

Kakav profil zaposlenog im je potreban? Kažu: “… potrebni su ljudi sa potencijalom i visokim nivoom ambicije i energije, sa ili bez radnog iskustva.”. Ali, kažu i (citat): “… SSS ili više od toga, STRUKA NEBITNA”. Čak da je posao dostupan i studentima. Znači, obrazovni profil, stepen stručne spreme, radno iskustvo…, dakle, sve ono što nekoga čini kompetentnim (stručnim) za obavljanje posla, nebitno je. Štaviše, upotrebom velikih slova ističu to.

I da li onda ono što konkretni poslodavac u oglasu kaže ima ikakvog smisla? Cititram: “Znanje, sposobnost, veštine i inteligencija ljudskih resursa predstavljaju najveći kapital svake firme. Upravo zbog toga, u našoj kompaniji je važno da postoji osoba koja će znati da na pravi način usmeri ovaj resurs kako bi se ostvarili najviši korporativni ciljevi. Tražimo nekoga ko ima jaku strast da izgradi moćan tim i igra vodeću ulogu lidera u uspešnoj multinacionalnoj kompaniji.”.

I sad pitam, šta će takav (nekompetentan) menadžer dalje proizvesti? Šta takav može analizirati, kakav vođa biti, kakav tim izgraditi, koga će i gde usmeriti? A što će tek kompanija procvetati sa takvim menadžerima…

E, o tome sam govorio u prethodnom tekstu. Posao menadžera ljudskih resursa zahteva mnoga znanja (pravnička, o psihologiji, organizaciji…) i nosi ogromnu odgovornost, a to se trenutno ovako ceni (425 EUR mesečno), što je manje od plate spremačice u nekim kompanijama (ovim naravno ne želim da nipodaštavam posao spremačice). A stvarno, zašto bi ga cenili kada (iz oglasa) vidimo da nije potrebno ni radno iskustvo ni obrazovanje da bi se neko time bavio? To tvrdi uspešna kompanija koja posluje u više od 70 zemalja.

A sad, svi koji se nađoste “prozvani” i uvređeni zbog prošlog teksta, i dalje objašnjavajte (ubeđujte sebe i druge) kako je uspostavljeni sistem odličan, a deci da moraju učiti škole i sticati iskustvo. Isplatiće im se, baš. A razmislite i o tome, kako se došlo do ovoga?

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari