foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)U Beogradu je održan „Pupin Connectivity and Investment Forum 2026“. Dok se u svečanim salama razmenjuju vizit-karte, slušaju paneli o energetici i klimaju glavama na floskule o „ključnom partneru za mir i stabilnost“, vredi zastati i upitati: Šta mi zapravo ovde gradimo?
Sendvič-diplomatija je dobila svoju modernu, tehnokratsku verziju. Dok američki predstavnici ponavljaju uobičajeni diplomatski refren o „stabilnosti“, jer je to njihov posao, da održavaju status kvo, organizatori iz Pupin Inicijative se smeškaju, uvereni da „povezuju“ svetove. Ali, hajde da ogolimo stvari: ta „stabilnost“ o kojoj pričate nije mir građana.
To je stabilnost jednog sistema koji je odavno pojeo sopstvene temelje.
Koristiti ime Mihajla Pupina za forum koji treba da „peglati“ sliku jedne vlasti koja ignoriše nasilje na ulicama, guši akademske slobode i studente tretira kao smetnju, nije samo ironično, to je uvredljivo. Mihajlo Pupin je bio čovek nauke, integriteta i istine, a ne PR agent za autokratiju. Da li zaista mislite da će „investicije“ popraviti društvo čiji su temelji izjedeni korupcijom i odsustvom prava?
Vi se bavite „Connectivity-jem“ (povezivanjem), ali zaboravljate da se mostovi ne grade na živom pesku. Možete dovesti hiljadu investitora, organizovati deset hiljada panela i potpisati milion memoranduma, ako ne živite u zemlji u kojoj se zakon primenjuje jednako za sve, gradite kule od karata. Vaša „dobra namera“ da budete most između Vašingtona i Beograda pretvorila se u <B<>>građevinski materijal za fasadu. Dok vi pričate o „budućim liderima“ na vašim panelima, pravi mladi lideri ove zemlje, oni koji imaju kičmu da se pobune protiv nasilja, ili odlaze, ili su na marginama, jer se vaša „stabilnost“ gradi upravo na njihovom ućutkivanju.
Gospodo iz Pupin Inicijative, kada sledeći put budete citirali Pupina o patriotizmu i napretku, setite se da se patriotizam ne ogleda u održavanju dobrih odnosa sa „donosiocima odluka“, već u zaštiti onih zbog kojih te odluke donosite, građana.
Vaša „stabilnost“ je možda dobra za vaše CV-jeve i vaše konferencijske stolove, ali za nas ostale, to je samo još jedan dan u kome se istina skriva iza „poslovnog ambijenta“. Pitanje nije da li ste uspeli da okupite 300 ili 3000 ljudi, pitanje je da li ćete, kada se svetla ugase i gosti odu, imati hrabrosti da pogledate u ogledalo i zapitate se: Čiji interes smo danas zaista zastupali?
Autor je predsednik Nacionalnog odbora IAESTE
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


