Sajmište ili Beogradski sajam 1

Da li je slučajnost to što je portparol Vlade Srbije u sredu na kraju redovne „korona“ konferencije za novinare u Nemanjinoj 11 morao da ispravi članove vladinog stručnog kriznog štaba da ne koriste termin „Sajmište“ za Beogradski sajam – buduće prihvatilište za pozitivne na virus kovid 19?

Zbog čega i srpske izvođače kineske ideje, čiji je glavni promoter predsednik Srbije Aleksandar Vučić, naprasna promena namene sajamske Hale 1 podsvesno podseća na ozloglašeni logor Staro sajmište sa najisturenije istočne granice NDH u Drugom svetskom ratu, koji se nalazio s druge strane reke Save nešto nizvodnije od današnjeg Sajma?

Uznemirujuće slike pripreme centralne sajamske hale za prijem zaraženih virusom korona, čije objavljivanje čak i Vučićevo političko čedo premijerka Srbije Ana Brnabić ne smatra pametnim, obradovale su samo prvog čoveka Republike, jer je konačno otkrio recept za efikasno zastrašivanje građana.

U vladinom kriznom štabu, uprkos vlastitim neprijatnim asocijacijama, pokušavaju da „kreče“ ovu sajamsku priču, mada novinari izveštači sa različitih višednevnih sajamski priredbi, poput autora ovog teksta, ali i redovni posetioci Sajma, znaju da hala ima lošu ventilaciju.

Ovaj prostor u velikim gužvama problematičan je za ljude sa respiratornim smetnjama, što bi moglo da se desi kad se u njemu nađe planiranih  tri hiljade ljudi, ne računajući nadajmo se i neophodno lekarsko osoblje.

Kružna hala Beogradskog sajma, građevinska i arhitektonska dika posleratne komunističke Jugoslavije, i danas se smatra svetskim rekorderom među kupolama od prednapregnutog betona, čiji je raspon 109 metara.

Maksimalna visina u temenu hale je 30,38 metara, ima suteren sa kancelarijama i magacinima, arenu, parter i dve galerije, vezni deo prema zapadnom krilu. Svi spoljni zidovi su u staklu od poda do kupole, a do sada se 15 hiljada kvadratnih metara od 21.280 kvadrata njene površine koristilo kao izložbeni prostor, koji će sada postati improvizovana „bolnica“.

Iako iz Vlade Srbije posle slike golih vojničkih kreveta najavljuju platnene paravane i priključke za mobilne telefone, niko ne pominje da Hala 1 nema svoje toalete. Oni su koncentrisani u susednim halama i prolazima, a do njih se stiže preko stepeništa i galerija.

Doduše, predsednik je već rekao da neće biti komfora – citat: „zubi će se prati jednom dnevno“, dok se o rukama, na čijoj higijeni lekari insistiraju, AV pred kamerama nije izjašnjavao. Sreća što nije stigao da izgradi po Srbiji sve one stadione o kojima je maštao.

Novi AV rebus za građanstvo, ali možda i tema za neke specijaliste, svakako je predsednikova najava da će njegov mozak raditi na smišljanju još groznijih mera borbe protiv korone sa kojom je „Srbija u ratu“ zvanično od 15. marta.

Tome treba dodati i AV pretnje preseljenjem na beogradska groblja, doduše, neka su već zatvorena za sahranjivanje svih koji budu razmišljali o predlozima opozicije da se izolovanoj starosnoj grupu 65 plus dozvoli bar sat večernje šetnje na otvorenom.

Mada na prvi pogled nema direktne veze, slike budućeg „Sajmišta na Sajmu“ pojavile su se u danu kad je u Prištini, uz blagoslov SAD, izglasano nepoverenje vladi Aljbina Kurtija.

On je zvanično obelodanio da je „pao“ zbog postojećeg tajnog dogovora AV i njegovog kosovskog „kolege“ Hašima Tačija o razgraničenju, iza kog stoji Vašington. Kurti je saopštio ono što se mesecima pre proglašenja pandemije spekulisalo po zapadnim diplomatskim krugovima i domaćim izvorima, koji tvrde da je i navodna drama sa kosovskim carinskim taksama samo taktička zabava za javnost i političke diletante.

Zanimljivo je da pandemija nije prekinula političke igre oko KiM – imenuju se posrednici, u Prištini se izaziva veštačka dodatna politička kriza usred porasta broja obolelih od korone, zbog koje je zvanični Beograd administrativne prelaze prema južnoj pokrajini pretvorio u državne granice. Ali o svemu tome ne treba razmišljali dok su tu pretnje beogradskim grobljima i slike sa Sajma.

Pojedini zapadni mediji napravili su „profile“ vodećih svetskih političara, pri čemu je kriterijum bio način na koji se ponašaju i vode zemlju u doba korone. Malo je verovatno da će se baviti i lokalnim balkanskim „kabadahijama“.

Zato je na medijima i građanima Srbije, u ustavnim granicama, zadatak da konačno realno „profilišu“ predsednikov lik i delo kako Beogradski sajam više nikog ne bi podsećao na Sajmište.

Autorka je novinarka Danasa

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari