Vlast donosi planove, dok ambrozija nesmetano raste 1

Svake godine u julu mesecu oni koji imaju reakcije na polen ambrozije počinju da strahuju od toga kako će se nemaran odnos gradskih službi prema ovom pitanju odraziti na njihovo zdravlje u dolazećem periodu.

Broj osoba osetljivih na ambroziju raste iz godine u godinu, kao i opasnost da se razviju složeniji oblici alergije, koji se ispostavljaju kao ozbiljna smetnja funkcionisanju pojedinca.

Znajući gde živimo, možemo da kažemo da smo se već navikli na formulu beogradskog režima: obećanje nije obaveza. Ta nas navika, ipak, nimalo ne štiti od ove korov-nevolje. Zato svake godine ukazujemo i pozivamo na neophodnost pravovremenog delovanja i uništavanja ambrozije. Ali, umesto na rezultate, češće nailazimo na dokumente.

Krajem prošle godine došlo je do papirološke nadgradnje programa ‚‚Ambrozija kao zdravstveni rizik”. Naime, tom dokumentu, o kome smo već pisali, pridodat je Akcioni plan o suzbijanju ambrozije, koji najavljuje bavljenje ovim problemom u desetogodišnjem periodu, a prema kojem će se ove godine, najviše košenjem, tretirati dve hiljade hektara gradskih površina. No, može li to biti izvedeno ako znamo da je prošle godine u planu bilo svega 320 ha, pa ni za tu površinu nije bilo dovoljno mehanizacije, da su budžeti za životnu sredinu pojedinih opština iznosili nula dinara i da su fondovi namenjeni opštinama za ovu godinu značajno umanjeni jer je došlo do rebalansa budžeta u toku vanrednog stanja?

Kako su nam u JKP ,,Zelenilo Beograd” rekli, to preduzeće uništava ambroziju samo na površinama za koje je nadležno. Za sve ostale površine odgovorne su gradske opštine. Nijedna od tih institucija na svojim sajtovima nema podatke o tome da se ambrozija uništavala u prethodna dva meseca iako su izveštaji o drugim aktivnostima dostupni.

Kao što je važno da znamo čemu je namenjen naš zajednički novac, sliven u gradski budžet, tako nas interesuje i transparentnost informacija, koja se dobija javno iznesenim odgovorima na nekoliko jednostavnih pitanja:

1) da li je u prethodna dva ključna meseca suzbijana ambrozija onako kako je to gradonačelnik Beograda najavio – na 2000 hektara,

2) da li je korišćeno manje hemije, a više mehanizacije u tom poslu,

3) gde je i šta radi Zavod za biocide, nadležan za hemijski tretman ambrozije,

4) čijom mehanizacijom je uništavana ambrozija na teritoriji opština ako to ne radi ,,Zelenilo“,

5) koje službe u okviru gradskih opština taj posao obavljaju,

6) koliko je novca potrošeno na te aktivnosti u okviru desetkovanog opštinskog budžeta?

Agencija za zaštitu životne sredine najavljuje porast koncentracije ovog alergena u vazduhu za naredni period, što samo pojačava neophodnost da Gradski sekretarijat za zaštitu životne sredine, gradonačelnik i predsednici beogradskih opština što pre nađu vremena za još jedan dokument u kojem bi stručno i otvoreno izvestili građane i građanke o ovogodišnjim aktivnostima suzbijanja ambrozije na obećanim hektarima.

Nije teško!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari