Zašto bavljenje Studentske liste Kosovom smeta građanskim „puritancima“, koji je inače podržavaju?

  1. ovde nije reč o Građanskoj Srbiji nego o Normalnoj Srbiji, ako je uopšte šta od takve ostalo. Priča o Kosovu je samo zamajavanje i skretanje teme sa oskara i njegovih 87 razbojnika.

  2. Vrlo je pogrešno bavljenje Studentske liste Kosovom. Građanski orijentisani ljudi s pravom kritikuju tzv. Studentsku listu.

  3. Bravo za tekst,

    Za ovu temu, evropskih vrednosti i EU predlažem da se malo dosoli sa Islandom, Norveškom i Švajcarskom…

    Iskreno, jedino što sam očekivao više od ove sjajne dece jeste institucionalna borba. Modli su da osnuju nevladinu organizaciju, koju bi dobrovoljno finansirali svi građani Srbije koji to žele (ja bih) a koja bi sasekla finansiranje i moć ovog SNS kancera. Njihova moć su javne nabavke, g2g sporazumi i ljudi koji rade na određeno. Što je najgore, tu trojnu moć održavaju obični ljudi koji nisu deo SNS, koji ne vide dinara od tog novca, ali to rade iz straha. Protiv takvih je potrebno godišnje podizati hiljade tužbi i sve bi stalo…
    Možda previše, ali sam očekivao da će Studenti da prate svaku JN, svaki g2g, svaki konkurs… Jer potrebno je stvoriti strah kod onih koji im pomažu, a u mašineriji tih je 90 %.

  4. Zaokružen tekst. Jasno je da je takozvana 1. i 2. Srbija (čast izuzecima) plod opredeljenja „na prvu loptu“, emocionalne reakcije na iritaciju. Primitivizam režima, nemoral arhijereja SPC i apsurdnost vizije o rusima kao spasiocima rađa pomisao da „EU sve rešava, učinimo sve što EU želi“. Drugi su iritirani događajima na KiM, gde se objektivno sprovodi etničko čišćenje koje se prećutno odobrava, kao i vidno pristrasnim ishodima haških suđenja, i oni sa zebnjom gledaju na pro-EU partije, pa će im čak i slinavi lažljivac biti prihvatljiv. Istina je da su režimi u BGD zaslepljivali narod pričom o rasrbljavanju Balkana, o ugroženosti srba van srbije. Samo, tačno je i da ugroženost zaista postoji, kao i škola mišljenja kod nekih (general Frederik Bendžamin Hodžis) da su naš identitet, crkva i država legitimni neprijatelj, što je nasleđe austrougarske i kominterne. Hladnorazumsko promišljanje kaže da mi nemamo bližeg partnera od EU, ali da će taj partner prirodno brinti o svojim interesima, a da o našim interesima moramo brinuti sami. Ko se prepusti, on ne postaје član i partner EU već plen, rudnik i deponija., ali ne krivicom EU, već svojom.

  5. Tako je,100% tačno sve u tekstu,prvo svoje dvorište i Kosovo i Metohija posle sve ostalo..

  6. Autor ovog teksta nije ništa razumeo i naučio iz poslednjih 36 godina istorije, i zato zaslužuje, kao i većina građana ove zemlje, da živi u zemlji kakva je Srbija, i koja nije takva zbog Vučića, već upravo zbog ovakvog razmišljanja i ideologije, čija je posledica Vučić i SNS.

  7. Da bi bilo ko, izgradio stav o Kosovu, moraju se obelodaniti, svi potpisani dokumenti, od 1999, od kumanovskog sporazuma, do danas. To znaci, njihove integralne verzije. Potpisani su u ime svih gradjana, pa samim tim, ne mogu biti tajna dokumenta.
    Takodje, Srbi sa Kosova su ulaskom u politicki i drustveni zivot Republike Kosovo, defakto priznali Republiku Kosovo. Tu je prica zavrsena. Kome to nije jasno, bavi se politikantsvom, sa ciljem produzenja agonije, radi sticanja nekakvih politiclih poena, kod onih koji ne vide dalje od nosa.
    Realnost je jedno, a Ustav i njegova preambula, nesto sasvim drugo. Kada se budu otvorili svi dokumeti, imacemo pravu sliku, kao i saznanje, ko je prekrsio Ustav. Bez toga, nema pravog stava i ne bi se trebalo hvatati na te udice vlasti.

  8. Borba protiv nerazumevanja i privoljavanje grupe koja drugacije razmislja svom nacinu razmisljanja i svojim vrednostima se nikako ne dobija ironicnim i satiricnim podsmejavanjem toj grupi, sto je odlika manje vise svih grupa u Srbiji, i opozicionih i pozicije, ukljucujuci i ovog autora. Jedini koji se do sad nisu predali ovom trendu su studenti i svaka im cast na tome, kao najmladjima i najneiskusnijima u ovoj politickoj igri. Memorandum o Kosovu je i meni licno zasmetao, svojom srednjovekovnom terminologijom, iako se slazem nacelno sa stavomima. I mislim da je taj Memorandum bio nepotreban u ovom trenutku. Ono sto je bio pun pogodak je jucerasnja izjava vezana za pojas Bogorodice, i tu potpisujem svaku rec, i to kao neko ko se ne smatra vernikom. Studenti pobedjuju!

  9. Vrlo jednostavno, tzv „Studentska lista“ se ne bavi KOSOVOM. Nista, prazno, floskule, sto rece neko, bas u DANAS-u, kao da je Rezoluciju (papapa) PISALA AI. Tacno je da ce biti strana na izborima i to postaje predvidljivo do bola – izgubili su 10:0 , deset nula i ta luzerska psihologija ce ih pratiti, izgubice jos vecom razlikom; dalje pojavili su se na krilima nezadovoljstva naroda uzasima SNS vladavine i PROGLAS (KOJI NIJE IMAO SNAGE DA MOBILISE I ARTIKULISE SVE ILI BAR VECINU…). Na izborima ce derogirati SVE opozicione partije koji 30 godina krvavo rade da bi opstala, kakva takva demokratija ili bar privid u Srbiju. Sta sam naucio o Srbima – NE VOLE MULJATORE I ANONIMNE SPASIOCFE! Ne vole da ih prave budalama, volnomu ze i ne volnomu.

  10. Kosovo je izgubljeno Kumanovskim sporazumom, ulaskom Srba u institucije Kosova, zaklinjanjem na ustav Kosova…
    Nije prava tema Kosovo. To je tema za zamajavanje.
    Prava tema je skupoća. Porast cena struje, hrane, osnovnih životnih potreba. Tema su bolnice u kojima nema lekara i osoblja. Tema je prevoz. Tema je kako preživeti sa ovim tigrovskim platama.
    Tema je čista voda, vazduh .. Tema je kanalizacija…
    A Srbi sa Kosova su posebna tema. Podržavali su i podržavaju one koji su ih izdali, svi primaju po dve plate, mnogi imaju ovde ozbiljnu imovinu… I ne dozvoljavaju napredak ostalih.
    A ozbiljno su se obogatili i nedavači Kosova..

  11. Ja bih voleo da neko normalan meni kaže, zašto su uopšte zapeli za to Kosovo kada ima 10 važnijih stvari koje mogu nabrojati. I to laganje nas samih, pod uticajem ruske propagande, po meni svako ko se kune u Kosovo, to zaista ne misli nego je ruski plaćenik. Aman ljudi, tamo je 95 posto nekog drugog neprijateskog naroda, šta će mi to. A te priče o kolevki srpstva nisu tačne.

  12. Zanimljivo je kako se nisu izjasnili o EU, a izjašnjavaju se o Kosovu. Obe teme dele ljude i medjusobno su povezane.
    Ako branimo Kosovo tako što insistiramo da se poštuje medjunarodno pravo, onda moramo da budemo svesni da su neki u nase ime potpisali predaju Kosova. I da su ti sporazumi vise obavezujuci od naseg Ustava. O realnosti na terenu i sudbinama tih ljudi da ne govorimo. Upravo su ti koji „brane“ Kosovo iz udobnosti kruga dvojke oni koji drže kao taoce Srbe na Kosovu koji kao manjina moraju naći način da funkcionišu sa većinskim Albanskim stanovništvom. A to se ne može desiti tako što ćemo svi da vičemo da je teritorija sa 95% Albanaca Srbija.

  13. Prvi Memorandum nas je zavio u crno. Tragično je to da je bio podržan od srpskih intelektualaca iako je bio potpuno nerealan. Neostvariv je i ovaj. Pozivati se na Ustav Srbije je neozbiljno, je Kosovo zauvek izgubljeno. Autor teksta i studenti neka objasne kako će sačuvati teritorijalni integritet Srbije. Komponenta nacionalnog identiteta nije samo Kosovo. Ima ih mnogo. Da su Srbi zreo narod Kosovsko pitanje bi odavno bilo rešeno. Kosovo je predato bez pitanja svakog građanina. Zašto bi se svaki građanin opterećivao mitovima, lažima, floskulama, preuvelićavanju sumnjivih legendi itd? Rezultat salonskog nacionalizama (pijana kafanska lupetanja) je zloglasni Memorandum, koji je od Srba napravio najblaže rečeno protivnike demokratije i savremenih vrednosti. Da, DOS je bio sastavljen od „stotinu stranaka“ i to je jedan od osnovnih razloga nefunkcionisanja i raspada DOS-a i države Srbije. Autor treba da se drži sporta i da se ne petlja u ono što ne razume.

  14. Док се не ослободимо „косовског мита“, ништа се неће променити.
    То нам је тег на ногама, а с њим и Косово, мада није увек било тако.
    До деветнаестог века „косовски мит“ у суштини и није постојао.
    Не беше до тада ни Милоша Обилића, који сабљом пори од учкура до грла бијела, ни Лазареве клетве, ни „издајнука“ Вука Бранковића, чак ни бар једног од девет Југовића, а тек тада се то све сабрало и успешно „аплицирало“ за светиње.
    Узалудни су били покушаји Илариона Руварца да уразуми људе, јер су људи хтели неутемељености Панте Срећковића, и његову накарадну и погубну историју.
    Прича о Косову је из свега тога изведена (Косово је у Србији тек од 1912. године по међународном праву) и зато је толико присутна и важна.
    Без погледа на реалност, без разумног погледа на реалност, нема ничега сем заблуда, а реалност с Косовом је нешто посве другачија од њеног доживљавања.
    Све у свему, нема нам спаса…

  15. Da li tim puritancima smeta barem devastiranje Srbije gde su teritorije ustupljene Kinezima I tajni ugovori drzave sa njima, uvek na štetu Srbije ili se već nadaju mitu od strane Kineza koju sad ubiru SNS I SPS?

  16. Zelimo u evropu ali ne damo kosovo koje je inace dato jos 1999.godine i normalne ljude nervira vise to potezanje tog kosova svaki put kada bilo ko krene u kampanju,vlas,opozicija,levi,desni,centar…svi se plase da kazu istinu,kosovo je izgubljeno u ratu,da se vrati nekim cudom nece a nece niko ni da ide i gine u unapred izgubljenom ratu ali se svi ponasaju kao kafanske patriote kad mu daju po gasu pa ce „sutra vojska u Prizren“ eto odgovora piscu teksta,nisu to nikakvi „puritanci“ nego ono malo normalnih koje nervira vise to podilazenje kafanskim patriotama i uvek borbenim penzosima sa temom „ne damo kosovo“ i tu su isti nazalost i studenti,vucic,opozicija,desni,levi,centar…..

  17. Ne bih se složila sa zaključkom na kraju. Postoji ljevica koja nema nacionalni program. To je hrvatska ljevica, SDP i Možemo. Oni mrze Hrvatsku više od vas Srba i da mogu sutra bi je dali nekoj novoj „jugoslaviji“ koju pokušavaju preko Možemo i bratskog im Zelenolevog fronta, ponovno sklepati bilo kako pa makar „zajedničkim programima i interesima“. Ljevica upravo pokušava doći u isto vrijeme na vlast u Hrvatskoj kad i studenti u Srbiji, da im pruži podršku i da zajedno krenu „u novu i bolju jugoslaviju“ koja se ne bi tako zvala ali bi faktički bilo isto
    Zato ja podržavam Vučića! On ako bude htio jugoslaviju= veliku Srbiju, može samo oružjem, a tu smo vas porazili prije nego što i počnete!

  18. Zašto smeta? Zato što je takav program neostvariv. KOSOVO JE IZGUBLJENO 1999. POTPISIVANJEM KUMANOVSKE KAPITULACIJE. Sve nadalje predstavlja samo uzgajanje nacionalne frustracije, što je dobro poznati put ka fašizmu.

  19. Studenti se veoma jasno zalažu za ljudska prava svih, pa i srba na Kosovu. Kritičari studenata (slinava kukavica, deo opozicije, deo komentatora) govori o teritorijama, o dobijenom ili izgubljenom Kosovu, i u tom pogledu su svi isti. Jedino studenti govore pravu stvar. Sve se može staviti u drugi plan, ali ne i elementarna ljudska prava. O svemu se može pregovarati, ali ne i o orkestriranom etničkom čišćenju. Ako zaboravimo da i narod na Kosovu ima pravo da živi, ako se odreknemo tog naroda, otvaramo put da se neko jednog dana odrekne nas. Može se bez teritorije, ali ne i bez kičme. Studenti imaju kičmu. Ustav se može promeniti, studenti to i kažu. Ali, dok se ne promeni, mora se poštovati. Komentatori koji kažu da Ustav ne treba menjati već kršiti ruše državu jednako kao i slinava kukavica. Žao mi je što je protiv njih i prva i druga srbija, ali, studenti pobeđuju. Mislim da im je memorandum o KiM odlično sročen.

  20. Tekst pun protivrečnosti i nedoslednosti za nekoga ko je godinama proučavao kosovski problem a u zadnje vreme i studentski pokret.Najmanje mi je jasno da li i sam spadam u „građanske puritance“ jer se ne slažem sa idejom da je studentski memorandum bitno drugačiji od SANU memoranduma.Dovoljno sam mator da me je stariji memorandum potresao a još više ono što je sledilo na Kosovu i u celoj Jugoslaviji.Taj memorandum je bio pucanj u bure baruta a ovaj mlađi mi govori da se u Srbiji nije mnogo promenilo od tada.Kosovo je odavno bivše prošlo vreme ali Srbi većinom ne poznaju svoju istoriju i strasno
    stvaraju i uživaju u mitovima.Kosovo je klasični srpski mit već stotinama godina a sve govori da će ostati zauvek.O modernosti studentskog pokreta ,uz srednovekovne procesije , ikone i drugu crkvenu opremu je teško suditi .

  21. Autosovinisti i nvo estradna scena kao i sponzori iz Nemacke pre svega, su jako ouno nade ulagali u studente na pocetku iako je i tada bilo jasno da im studenti nece ispuniti te zelje. Svaka drzava ima nacionalne interese, drzi se do svoje teritorije, istorije i zasto bi Srbija bila drugacija.

  22. Meni, „puritancu“, uopste ne smeta moje sopstveno i misljenje drugih o Kosovu i Metohiji, ratu u Iranu, Ukrajini, Kini, USA, BRIKS-u… ili ostatkom univerzuma oko njih, mogao ja na to da uticem ili ne, zasto se ne bih kako autor kaze – bavio? Smeta mi jedino ako moje ili tudje misljenje ima upadljivo odsustvo osecaja za realnost ili, cest slucaj, realnost jeste sasvim jasna, ali se negira zbog licemerja i demagogije u funkciji neceg sasvim drugog. Dva miliona Albanaca sa toliko drzava koje ih priznaju su realnost. Polagati nadu u „nove istorijske okolnosti“ u stvari znaci „samo nas treci svetski rat moze spasiti“ (iz filma „Tri karte za Holivud). Ako je to realno, onda nista. Cak i kad bi me stvarnost demantovala, ne Slavija vec Beograd bio bi mali za skup njihove partije UCK na Slaviji, zar ne? Ili imate druge planove za njih?

  23. sve dok se i formalo ne prizna, kim jednog dana moze legalno da se vrati, ne znam ni jedan narod u svetu koji se sa takvom lakocom odrice dela teritorije, srbi su neverovatan soj

  24. Razumeo bih stav nekih koji smatraju da je Kosovo proslost,izgubljeno,da treba da se okrenemo buducnosti…da tako misle ok. ali njih u opste ne intersuje polozaj,prava,bezbednost Srba na Kosovu koje nije multietnicko vec isklucivo albansko,ne interesue ih povracaj srpske imovine, cute(a cutanje je odobravanje) na novije tvrdnje da su Decani,Pecka Patrijasija,Gracanica Albanska bastina,da su Nemanjici albanci..dakle to nije nikakva gradjanska opcija vec placenicka .

  25. Meni, kako nas neki medju vama (ukljucujuci Informerovce, Vulinijance i slicne) zovete „drugosrbijanci“ (u smislu Druge Srbije R. Konstantinovica), „puritanci“, „pescanikovci“, „auto-sovinisti“ (upadljivo glupo) ne smeta „bavljenje“ Kosovom vec lupetanje i mastanje nivoa „dogodine u …“, „u preambuli pise da je Mars sastavni deo Srbije“… i slicno o Kosovu, dok nas nasi pljackaju samo tako, upravo iza takvih slogana, fraza i parola. Srbija gori a vi cesljate Kosovo, ako niste primetili. Kad se Vucic skloni, bude sklonjen ili sam od sebe padne – videcete svet na planeti na kojoj zivite, a sad ga ne vidite od njega jer vam je zaklonio sve vidike. To je realnost uz koju uvek idu reci okrutna, surova, nemilosrdna.

  26. Tipican nazadnjacki metod diskusije: umesto argumenata, vredjanje i omalovazavanje. Cilj nije dogovor nego otpisivanje cele grupe ljudi. Posle kukaj sto su u zemlji ostali samo matori volovi, poslusnici i poltroni.

    Drobi koliko volis, ali bez gradjanske Srbije izbore gubite k’o vrata.

  27. Cini mi se da je vecina previdela sustinsku poruku teksta-studenti imaju pravo na svoj stav i svoj program. Svako od nas moze da se ne slozi s njim i da ne glasa za njih. To je sustina demokratije, slobode misljenja i politickog opredeljenja. Ne slazem se s njihovim Memorandumom, ali izuzetno cenim hrabrost da se bude svoj i iznese stav o necemu, umesto podilazenja. Podrzavam i kritikovanje, kao deo civilizovane, argumentovane rasprave o bilo cemu-to nam itekeko treba! Jedino sto smatram nepostenim je „salonski gradjanizam“ ( u nedostatku boljeg izraza, pandan salonskom nacionalizmu)-svi bi da nametnu svoj stav, bez izlaska u politicku arenu, da se neko drugi bori za njega. Izvolite, gospodo, stisnite petlju, i organizujte se, ponudite jasno svoj stav i zauzmite se za njega! Sudeci po broju kritika, nece malo glasova biti ni za vas, ali budite posteni i stanite iza svojih reci! Studenti iza svojih stoje, i do sada to vidim kao najveci njihov kvalitet. Nemam nista protiv da imamo vise takvih opcija na izborima!

  28. Onaj ko tvrdi da je Kosovo Srbija ili ne zna činjenice ili laže, sa druge str4ane, svako ko javno prizna istinu, nema šanse na izborima, jer suviše ljudi živi u neznanju i iluziji. Dajmo šansu ljudima, koji žele da promene tragično lošu vlast, da pokušaju da poprave štetu koju je napravila, Kosovo je smo jedan od problema.

  29. Ko god da vlada ne sme potpisati priznanje.
    Pitanje kosova je vekovna borba.
    Okolnosti su takve da su albanci odigrali bolje.Ovo je utakmica koja se igra u više“poluvremena“.I menjaju se i sudije i navijači.Ako bi prihvatili tezu da je Kosovo davno izgubljeno e onda će za neko vreme biti upitno i Vranje i Leskovac itd.
    A mi kao pravi Srbi samo nešto mudrujemo a ja bi rekso tupimo.

  30. P9slednji koji je imao plan za Kosovo je bio Milosevic. Njemu taj plan nije uspeo. Od tada Kosovo je gotova prica koja sluzi da pokrije ostale itnije stvari. Smeta jer se sa tim samo trosi vreme i propustaju druge stvari koje bi mogle da se ostvare.

  31. „Puritanci“ tipa ovog autora ne razlikuju nacionalni program i nacionalizam, ukljucujuci ekstremni sovinizam (ili nasilni nacizam cak) i one koji jesu nacionalisti ili patriote ali uz to imaju i mrvicu osecaja za stvarnost/realnost/moguce. Da li nacionalizam ide u paketu sa infantilnoscu? Da li bi odricanje od lazi, obmana, mitova, licemerja, mastarija… dovelo do gubitka nacionalnog identiteta? Ili bi ga ozdravilo? Onaj koji ne razlikuje sta sanja a sta mu se zbiva osudjen je na to da mu se zbiva po volji i ukusu onih koji ne sanjaju. Ili, ako ne sanja vec kalkulise da bi dobio glasace onih koji tapsu rucicama oko Memoranduma, moze biti da je precenio te procente? Peter Madjar je nacionalista prve klase, ali ne prica sanjarije, zar ne? Moze li iko da zamisli da se on zalozi za to da se Vojvodina i delovi Rumunije vrate u Madjarsku?

  32. @Sara
    Vec su takve opcije izlazile na opcije, zadnja je bila neka Vuleticeva partija, dobijaju oko 1% glasova na izborima.

  33. Ovo ulagivanje ekipi „Kosovo je Srbija“ je ulagivanje istom onom procentu koji bismo osvojili mi, takozvani „Pescanikovci“. Sa druge strane, to je direktno protivljenje EU politici. Dakle, svi na bicikla i pravo za Moskvu ili Peking, sa autorom na celu. Moze, za pocetak, i do Pristine bez pasosa, jer Pristina je Srbija.

  34. Meni smeta opako. Sustina stanja stvari nije stvar puritanizma vec nesto oko cega nema kompromisa. Purityanac se bavi detaljima. Biti protiv Vucica za mene znaci biti na strani vladavine zakona (okrutne ako je ikako moguce, do bandasa, do kuma, do tetke…), dakle protiv kriminala, nasilja, bahatosti, pljacke i ponizavanja kako zdravog razuma tako licnog dostojanstva, a zatim odsustva morala, savesti i etike u medijima. O to,mese ovde radi, ne puritanizmu. Biti za Memorandum po pitanju Kosova za mene znaci biti protiv Vucica i svega navedenog po cenu pristanka na Ludilo iz Kostunicine preambule za koju smo glasali 48 sati, dakle dok se ne nakupi koliko treba, ako se i nakupilo? Je li to normalno?

  35. „nek pronađu neke svoje studente i neku svoju listu.“

    Moderator ne mora da objavi ovaj komentar, ali neka barem ima dovoljno herca da prenese ovom uredniku da mu poručujem da se tera u tri lepe. Ovo što je napisao je toliko na nivou onog klasičnog fašističkog „ako vam se ne sviđa, a vi napustite zemlju“, da bih mu napisao i štošta gore, samo da znam da će zasigurno biti objavljeno.

    Ovde definitivno imamo dve strane, ali ne ove što ovaj misli. S jedne strane su ovi što hoće da međusobno sarađuju, podrđavaju EU vrednosti, i hoće da napustimo ovo tridecenisko začarano kolo, te onda koriguju svoju retoriku po potrebi. S druge su ovi što kažu „ili sa sa mnom, po mome, ili se skloni“. I tu spadaju i Vučićevi, i desničari, a vala i veliki broj studenata, i oni menjati svoju retoriku neće jer oslikava i što misle.

    Što bi rekli: Pa dobro onda. Ako tako hoćete, onda neka vam tako i bude. Ja i slični ćemo onda u apstinente, pa se vi posle hebite sa mafijom po ulicama kad bude namestio rezultate bez nas. A u pm više toksične veze sa strankama.

    Ono što veliki broj takvih kao ovaj urednik ne kapiraju jeste da nismo MI ti koji neće saradnju, već VI koji uporno ne kapirate koliko ste autoritarno nastrojeni.

    Moj moral više nije na prodaju. Ili ću biti politički ponuđen nešto za uzvrat, ili nek se više gone i jedni i drugi. A izbegavanje nacionalističke retorike je minimum minimuma!

  36. Nekim ljudima, evo kao autoru i nekim komentatorima, jeste postalo jasno da granica Karlovac, Ogulin, Virovitica nije realna niti moze postati stvarnost ali oko nekih drugih delova stvarnosti se jos uvek lome – Kosovo, Republika Srpska, Crna Gora zasto da ne… i oni su van nasih granica. Ako je podilazenje sledbenicima nekadasnjih Dveri, Milice zavetnice, Nasi… pogledajte gde su sad. Tamo se stize ako se hoda ili vozaju bicikli za tom „Zvezdom koja nas vodi“.

  37. Pa,vidi ovako. Samo glup covek ne obrazovan moze prihvatiti tu mantru ili tezu. Ne trba biti mnogo pametan pa zakljuciti da zvali to odgovara. Podele,zavadi pa vladaj. Oni ce se truditi maksimalno da to odrzavaju u zivotu. Ignorisati.

  38. Србију је неопходна Трећа Србија, има постоји, политика снага која је образована, успешна, паметна, вредна а која има патриотске и традиционалистичке ставове.

  39. Bas lepo sto autosovinisti imaju svoj kutak gde mogu da se izraze i sloze, i to im je to, na izborima nemaju sta da traze i nikada nece dobiti vise od 1 do 2% glasova niti bi u bilo kojoj drugoj drzavi sa takvim stavovima i takvom politikom dobili vise glasova. Zamislimo koliko bi dobila glasova politicka opcija koja bi u Hrvatskoj promovisala otcepljenje vecinski Srbima naseljenih oblasti, pripajanje Istre Italiji ili koja bi Hrvate nazivala genocidnom ili ismejavala i pravdala hrvatske zrtve.

  40. Svakom normalnom čoveku smeta oslanjanje na mit o Kosovu, verovanje u lažne pobede. Odvajanje Kosova je počelo još u Jugoslaviji, a podstakli su ga alavi pojedinci koji su prodavali svoja ognjišta i zemlju Albancima. Malo po malo, Albanci postaju većina. I ko nam je kriv?

  41. Koliko dobijaju takvi kao vi videli smo na izborima. To su Boskove Dveri, Milica Zavetnica, Vuk Jeremic i slicni. Zajedno dobijate koliko koliko bi dobili zajedno Sonja Biserko i Natasa Kandic. Mi, „gradjanisti puritanci“, za razliku od vas, imamo osecaj za realnost i znamo da nas ima dovoljno tek za citaoce Pescanika i to je to. Draza mi je, mukice, neprijatna stvarnost nego lepa masta.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 22. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.