Blještavi trošak 1

Novogodišnja rasveta u Beogradu gorela je puna četiri meseca pa bi na osnovu toga neki neobavešteni posetilac glavnog grada Srbije mogao da pomisli da u metropoli koju posećuje teče med i mleko, odnosno da njeni građani nemaju ekonomskih briga.

Istorijski gledano, raskoš je vezana za bogata društva, ali isto tako i za ona koja pokušavaju da spoljašnjim sjajem zamaskiraju stvarno stanje stvari koje je daleko od dobrog. E, baš takav slučaj se desio u Beogradu sa novogodišnjom rasvetom. Gradskim čelnicima je bilo veoma važno da postave brojne ukrase i svetiljke i kako kažu, na taj način motivišu strane turiste da se prepuste čarima noćnog života po kome je Beograd postao poznat.. Ne računajući najskuplju jelku na svetu, Beograđane je postavljanje novogodišnje rasvete koštalo neverovatnih 150 miliona dinara. Pored toga, za utrošenu struju Grad će platiti račun od 2,5 miliona dinara.

U stvari, račun za struju jesu platili nadležni u gradu, ali ne svojim, već novcem sugrađana.

Shodno tom, nameću se dva logična pitanja. Zbog čega u svetskim metropolama novogodišnja rasveta svetli nepunih mesec dana a u Beogradu to mora da bude čak četiri meseca.

Drugo pitanje koje se sa pravom može postaviti jeste da li je ogroman novac plaćen za osvetljenje Beograda za praznike mogao da bude utrošen na korisniji i kvalitetniji način. Ako se zna da najveći broj Beograđana ne zarađuje mesečno više od 30.000 do 35.000 dinara, sasvim je jasno da bi bilo daleko korisnije da se suma od 150 miliona dinara usmeri na rešavanje socijalnih problema i poboljšavanje efikasnosti rada gradskih službi kako bi se popravio kvalitet života Beograđana.

Međutim, sticanje jeftinih izbornih poena, omogućavanje zgrtanja basnoslovnih zarada privatnim firmama je za naprednjačke gradske oce po svemu sudeći daleko prioritetnije od dobrobiti njihovih sugrađana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari