Nepopravljivo šešeljizovani 1

Vojislav Šešelj je od provokacije, uvreda i govora mržnje napravio karijeru.

Gde god da se našao u poslednjih trideset-četrdeset godina, on je pljuvao, polivao, psovao i raspirivao rasnu, nacionalnu, religijsku i svaku drugu vrstu mržnje.

To ponašanje ga je dovelo i u Vladu Srbije i u ćeliju Haškog tribunala.

Preziran i obožavan, nebitno da li pravio spiskove nacionalno nepodobnih, mahao pištoljem ispred skupštine, morbidno likovao nad prebijenim neistomišljenicima ili psovao u sudnici.

Takav kakav je, manje gadljiv od drugih, uvek je igrao posebnu ulogu u srpskoj politici.

Iz ugla vlasti, Šešelj je imao dvostruku upotrebnu vrednost – niko kao on nije umeo da skrene pažnju javnosti na sebe i niko kao on nije umeo da baci laskavo svetlo na sve oko sebe.

U poređenju sa njim, svi su delovali umereno i razumno. I sve to što je radio godinama unazad, radi i danas.

Od kada se vratio iz Haga zapalio je par zastava, kupio kuću u Hrtkovcima, posećivao stare prijatelje po zatvorima i mnogo vređao u skupštini ušuškan u poslanički imunitet.

Jedna od njegovih češćih meta, zbog insistiranja da kao osuđeni ratni zločinac ne može da bude u skupštini, bila je Aleksandra Jerkov iz Demokratske stranke.

Okruglo na godinu dana od kako je Jerkov protiv Šešelja podnela tužbu i krivičnu prijavu za govor mržnje, Šešelj je izdao knjigu u čijem naslovu vulgarno vređa Aleksandru Jerkov.

Ipak, za razliku od nekih prethodnih epizoda, ova i nije privukla preveliku pažnju javnosti. Osim dela Demokratske stranke i Stranke slobode i pravde, obe na spoljnim granicama relevantnosti, niko drugi nije reagovao.

Većina medija je ovu temu zaobišla, druge političke stranke imale su preča posla. Utisak je kao da je javnost stekla kolektivni imunitet na Vojislava Šešelja.

I iako to na prvi pogled može delovati utešno, daleko je od toga. To bi značilo da smo tako temeljno i nepopravljivo „šešeljizovani“ da ni Vojsilav Šešelj više ne može da nas zaprepasti.

A i kako bi kada se prostakluk, primitivizam i politički ekstremizam sistemski ubrizgavaju u javni život najmanje deceniju unazad. Ono što je nekada bio eksces, danas je norma.

Spuštanje te lestvice je, paradoksalno, Šešelja svrstalo tamo gde nikada ranije nije bio – u prosek.

Ako je nekome za utehu, to ga je svrstalo i ispod cenzusa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari