Papreni kvadrat 1

Podatak da je Beograd četvrti grad u Evropi, a 38 u svetu, po odnosu cena nekretnina i prihoda njegovih građana, potpuno je šokirao domaću javnost.

Verovali ili ne kupovina stanova, po navedenim kriterijumima, dostupnija je stanovnicima Milana, Londona, Brisela, koji inače važe kao skupi gradovi za život, nego glavnog grada Srbije.

Skok cena stanova u našoj zemlji je očit u poslednje dve godine i da je to zaista tako potvrđuju i u agencijama za nekretnine.

Stručna javnost ukazuje da je osnovni razlog za „paprene“ cene kvadrata stambenog prostora u Srbiji, koje protivno ekonomskoj logici, rastu i u periodu pandemije korona virusa, to što se u stanogradnju uliva velika količina sredstva iz crnih i sivih zona radi „pranja“ novca.

Poslovni ambijent u Srbiji na žalost takve stvari toleriše i to omogućava da se cene stanova „pumpaju“ odnosno da su veoma visoke, bez obzira na epidemiološku situaciju koja negativno utiče na privredne aktivnosti.

Nekretnine se masovno kupuju i zbog toga što postoji mišljenje da će one poskupeti dodatno nakon što se epidemija korona virusa završi te da će bez obzira koliko su stanovi sada skupi oni biti još skuplji te je onda posedovanje nekretnina isplativa investicija za budućnost.

Ono što najviše buni u celoj priči je što država nezainteresovano gleda na stvari koje se odvijaju u građevinskoj industriji kada je reč o stanogradnji.

Potrebna je mnogo stroža kontrola odakle potiče novac koji se koristi za izgradnju nekretnina u Srbiji. Takođe, proklamovana borba države protiv kriminala ne može da bude uspešna u slučaju da novac stečen na nepošten način uđe u legalne tokove.

Zbog nečinjenja države na tom planu, realnost Srbije su skupe stambene nekretnine sa jedne a primanja i standard života među najnižim u Evropi, sa druge strane.

Odgovorna vlast bi takvoj nelogičnosti morala da stane na kraj, odnosno da ne dozvoli da se takve stvari dešavaju i da se time dodatno ugrožava i onako nizak kvalitet života građana.

Ono što bi trebalo uraditi je da država što više investira u stanogradnju, da omogući građanima kupovinu nekretnina po dostupnim cenama. Istina, država takve stanove i gradi za zaposlene u nekim delovima javnog sektora.

Međutim, jeftini stanovi bi trebalo da budu ponuđeni i svim drugim građanima jer se grade i njihovim novcem prispelim u budžet. Samo na taj način se može suzbiti „divljanje“ cena koje je izazvao crni i sivi sektor u građevinarstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari