Rampa za manjine 1

Dva meseca pre izbora vladajući režim u Srbiji bitno menja izborni zakon – izborni cenzus smanjuje se na tri odsto i uvodi poseban filter za stranke nacionalnih manjina. Obe izmene uticaće na to da se u parlamentu smanji broj poslanika iz redova nacionalnih manjina.

Smanjenjem cenzusa vlast namerava da u izbornu trku privuče što više stranaka ili koalicija.

Ukoliko se to dogodi i više njih preskoči cenzus, tzv. prirodni prag za manjinske stranke biće viši, pa će, ili teže ući u parlament, ili dobiti manje poslanika.

Izmena zakona u smislu da će Republička izborna komisija određivati svojstvo manjinskih čak i registrovanim partijama manjina, te da im može čak i odbiti to svojstvo i onemogućiti da učestvuju na izborima vodi ka neviđenoj diskriminaciji.

RIK će, naime, dobiti mogućnost da utvrđuje da li je partijama manjina „osnovni cilj zastupanje interesa, zaštita i poboljšanje položaja manjine, ili dobijanje mogućnosti da učestvuju u raspodeli mandata, bez cenzusa.

U tom duhu, podnosilac izmena, a to je poslanička grupa SNS, navodi: „politička stranka nacionalne manjine jeste stranka koju je RIK utvrdila da joj je osnovni cilj predstavljanje i zastupanje interesa nacionalne manjine i zaštita i poboljšanje prava pripadnika nacionalne manjine, u skladu sa međunarodnopravnim standardima“.

Dakle, RIK dobija mogućnost da oceni ne samo ko je stranka nacionalne manjine, nego i da li se zalaže za manjinska prava, zastupa interese svoje nacije i slične budalaštine. Pa ako, RIK i ima neke dileme ko jeste manjinska partija, a ko nije, priskočiće joj u pomoć nacionalni savet određene manjine koji će dobiti ovlašćenje da o tome izdaje odgovarajuće potvrde.

Poznato je, međutim, da su nacionalni saveti pod direktnom kontrolom određenih partija, pa nisu isključene situacije u kojima će izborni takmaci odlučivati o statusu konkurenata i na svaki način ih onemogućiti ili im otežati mogućnost da idu na izbore.

Kao što im onemogućavaju pristup medijima pod kontrolom nacionalnih saveta, čitaj partija, koje imaju većinu u savetu.

Izreka „put do pakla popločan je dobrim namerama“ itekako je prigodna za ovu situaciju.

Naprednjačka poslanička grupa tvrdi da će se „predloženim rešenjima sprečiti zloupotrebe i pojava lažnih stranaka Vlaha, Bugara, Roma… čije su kandidatske liste popunjavali uglavnom Srbi.

Umesto da se na drugačiji način obezbedi da pripadnici manjina budu kandidovani za ulazak u parlament, uvodi se voluntaristički princip, da će neka tela po sopstvenom nahođenju odlučivati ko na to ima pravo.

A, zna se ko to sve kontroliše.

Bojkot ili ne, pitanje je sad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari