Upravljanje krizama 1

Ne daj Bože nama sa ovima na vlasti, to je najkraća ocena upravljanja kriznim situacijama u Srbiji, proistekla iz toga što je vidljivo sve manje onih koji zaista znaju kako krize da reše. Umesto njih, zavladali su partijski nameštenici SNS-a.

Nestručni i neiskusni, i naravno bez imalo volje da to promene, taman posla da uopšte na tome rade. Jer, oni znaju lakši i unosniji put do uspeha, a to svakako nije ozbiljan rad, odgovornost i znanje. Treba li reći da taj put vodi preko bliskosti sa nekim „jakim“ u partiji i preko jednostavne razmene – zaštita za lojalnost. I uzimanje svog „procenta“, novčanog dela te razmene.

Na tome se to „upravljanje“ iscrpljuje, poništavajući kao sporednu štetu ogromnu muku i trud svih onih koji nisu u partijskom sistemu, ali moraju da taj sistem opsluže i da ga iznesu na svojoj grbači. Bilo da su bolničari ili policajci, vojnici ili nastavnici, vatrogasci ili zidari.

Neko će reći da je to samo kontinuitet sa komunističkim uređenjem i jednom svemoćnom vladajućom strankom, ali se zaista gubi iz vida da se tada lojalnost podrazumevala, te zaštita nije bila nužna. Od lojalnih se zahtevalo da iskažu određenu sposobnost za pozicije u državi, pri čemu su komunisti držali do marksističkog obrazovanja i nisu dopuštali masovnu kupovinu diploma.

Srbija je međutim, sada pod naletom jednopartizma bez komunističke discipline, koji sa svakom godinom vladavine SNS-a postaje sve neizdrživiji.

U vremenu kada svet postaje sve složeniji, a i opasniji – izbijaju pandemije, dešavaju se prirodne katastrofe, globalno zagrevanje, poplave i požari – u Srbiji je sve manje preostalo onih zaista stručnih i odgovornih koji znaju i uvežbani su da odgovore u takvim situacijama. Njima se, i tu se vraćamo na početak ovog teksta, jasno stavlja do znanja da im je dopušteno da rade svoj posao, da zaštite zdravlje ljudi, njihovu bezbednost, život i imovinu, da školuju i obrazuju decu, iz jednog „višeg“ razloga. A to je da učine održivom propagandnu sliku uspešne vlasti velike naprednjačke partije i „čvrstog“ lidera Vučića. Kad on pozove da se ide u Šabac i da se dižu nasipi na Savi protiv poplave, da obezbede autobuse da se vidi da Vučić ima veliki uticaj i da se njegovom pozivu odazivaju. Ili da dopreme vakcine iz Kine kako znaju i umeju, kako bi lider SNS mogao da ih dočeka na aerodromu i izjavi kako nam se Srbija podigla i ojačala. Ili da nabave respiratore. Ili da gase deponiju kako bi Vučić mogao da kaže da je vazduh zagađen zato što privreda radi, a ne zato što smo primenili prljavu tehnologiju. Da ugase dakle, izleče i odbrane i potom se sklone da ne smetaju Vučićevom i nastupu njegovih naprednjaka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari