UNS: U subotu se navršava 21 godina od ubistva novinara Milana Pantića 1Foto: Logo

U subotu, 11. juna, navršava se 21 godina od ubistva dopisnika Večernjih novosti iz Jagodine Milana Pantića, saopštilo je danas Udruženje novinara Srbije (UNS) navodeći da je ubistvo Pantića slučaj simbol i mora biti, poput slučaja Slavka Ćuruvije, efikasno rešeno.

Komisija za istraživanje ubistava novinara prošle godine je sve svoje nalaze do kojih je došla dostavila Višem javnom tužilaštvu u Jagodini, izjavio je predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić.

On je rekao da jedan od osumnjičenih nije prošao poligraf i njegov fizički izgled u vreme počinjenog ubistva podudara se sa foto-robotom koji je načinjen neposredno nakon toga.

Matić kaže da tek kada je lice mesta bilo narušeno i kada je sve očišćeno, pristupilo se pronalaženju i fiksiranju tragova.

“Nažalost, dokazi nisu mogli biti pronađeni i dokumentovani jer su obrisani od strane stanara koji su oprali krv i očistili lice mesta. Da se u samom startu uradio kvalitetan uviđaj, tvrdimo da bi se pronašli materijalni tragovi i sada bi lica, za koja znamo da su učestvovala, bila procesuirana i odgovarala bi za svoj zločin”, rekao je Matić za UNS.

On je istakao da je neophodno da tužilaštvo u Jagodini sagleda sve namerne i nenamerne propuste uviđaja, ali i okončanja istrage u vezi sa privatizacijom fabrike cementa Novi Popovac.

Matić tvrdi da je tokom istrage saslušan veći broj osoba koje su imale određena saznanja u vezi sa ubistvom i njihovi iskazi potvrdili su početna operativna saznanja da su novinara Milana Pantića pre ubistva intenzivno tražili u njegovom rodnom selu.

Zbog indicija da iza ubistva stoji organizovana kriminalna grupa, veće efikasnosti istrage i neophodnosti da se uključe brojni eksperti, Komisija za istraživanje ubistava novinara godinama unazad insistira da slučaj preuzme Tužilaštvo za organizovani kriminal. To bi, smatraju u Komisiji, predupredilo opasnost da slučaj zastari nakon što najiskusniji istražitelji odu u penziju.

Prema njegovim rečima, u slučaju ubistva Ćuruvije, nadležni tužilac je gotovo svakodnevno komunicirao sa Komisijom, dok je sada proaktivnost tužioca mala, a Tužilaštvo za organizovani kriminal odbija da se uključi na bilo koji način.

Kako UNS podseća Međunarodna federacija novinara (IFJ) je 3. juna na predlog UNS, usvojila rezoluciju kojom se traži efikasan pravosudni postupak i angažovanje srpskog Tužilaštva za organizovani kriminal, kako bi bili kažnjeni nalogodavci i ubice jagodinskog novinara.

Prema mišljenju Verana Matića, Milana Pantića je koštalo života “ono što je pisao i ono što bi tek pisao o privatizaciji cementare Novi Popovac u Paraćinu”.

Tužilaštvo je 2004. godine pokrenulo istragu protiv tadašnjeg direktora popovačke cementare Darka Križana, nekadašnjeg predsednika Upravnog odbora cementare i šefa kabineta pokojnog premijera Zorana Đinđića Nemanje Kolesara i savetnika za privredu i bezbednost Zorana Đinđića Zorana Janjuševića, u vezi sa prodajom ove fabrike, navodi UNS.

Pantić je pre nego što je ubijen pisao o planu da se cementara proda švajcarskoj firmi.

“Slučaj Milana Pantića je toliko važan da zaslužuje ozbiljnije uključivanje u razumevanje slučaja i davanja jasnih odgovora javnosti zbog čega je zaustavljena istraga u slučaju privatizacije cementare Novi Popovac” rekao je Matić za UNS.

On je ocenio da je u protekle dve decenije bila potrebna bolja angažovanost i posvećenost kolega novinara.

Milan Pantić ubijen je 11. juna 2001. godine u ulazu zgrade u kojoj je živeo sa porodicom, nekoliko koraka od svog stana. Vraćao se iz prodavnice, u ruci je držao kesu sa veknom hleba, kada je napadnut i udarcima u glavu usmrćen, navodi UNS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari