Nove mere: Stariji osnovci i srednjoškolci prelaze na onlajn nastavu, vrtići i dalje rade 1Foto: Beta/Slobodan Miljević

Epidemiolog Branislav Tidorović izjavio je nakon sednice Kriznog štaba odluku da od prvog do četvrtog razreda đaci nastave da rade po postojećem sistemu, a od petog do osmog razreda i u srednjim školama predloženo je da se pređe na onlajn nastavu.

Školski raspust počeće 21. decembra i trajaće do 18. januara 2021. godine, a stariji razredi osnovnih i srednje škole trebalo bi da do tada pređu na onlajn nastavu, saopštio je danas epidemiolog Branislav Tiodorović posle sednice Kriznog štaba.

On je novinarima rekao da je doneta preporuka da do 21. decembra osnovne škole od prvog do četvrtog razreda nastave da rade kao i do sada, a od petog do osmog razreda da učenici idu na onlajn sistem, koji bi trajao do 21. decembra.

Tiodorović je dodao da će onlajn nastava važiti i za srednje škole, a da se školama ostavlja mogućnost da pozovu onu decu koja žele da poprave ocene. Dodao je da se fakultetima predlaže da i oni idu na onlajn nastavu, s tim da se laboratorijske vežbe izvode uz punu primenu epidemioloških mera.

Tiodorović je naglasio da se škole ne zatvaraju, već se samo prelazi na onlajn nastavu, koja je odlično ocenjena, jer je važno da deca ne izgube ono što se mora naučiti, da ne budu oštećena i istakao da on veruje prosvetnim radnicima.

Rekao je da je epidemiološka situacija nepovoljnija u srednjim školama, da broj zaraženih učenika ne prevazilazi 0,24 odsto i da statistički on ne izaziva neki veliki problem, a da je u osnovnim školama veći broj nastavnika bolestan ili u izolaciji (oko 2,2 odsto), ali da situaciju ne treba gledati samo sa statističke strane.

Vrtići se ne zatvaraju.

Nove mere: Stariji osnovci i srednjoškolci prelaze na onlajn nastavu, vrtići i dalje rade 2

On je rekao da je Krizni štab imao težak zadatak, jer je morao da izvaga i donese odluke koje će obezbediti održivost zdravstvenog sistema, ali i održanja ekonomije, ali da sada nema potrebe za uvođenjem vanrednog stanja.

Tiodorović je rekao da se tek od 4. ili 5. decembra može očekivati popravljanje stanja i smirivanje u toku decembra, ali je dodao da se i za praznike treba voditi računa. „Lepo je biti na Kopaoniku ili Zlatiboru, u inostranstvu, ali nije vreme za to“, rekao je Tiodorović.

Upitan o dolasku ljudi iz inostranstva za praznike, Tiodorović je rekao da veruje da će za dva do tri dana imati odgovor o tome da li će se uvoditi neke mere nadzora.

On je ocenio da je zamor kod stanovništva normalan, ali da je važno da sada svi budu jaki, izdrže i izbore sa ovim talasom, koji bi, prema procenama, trebalo da se smiri do kraja godine.

Tiodorović je rekao da u Srbiji nema samo povećanja brojeva, već plima i da je broj prvih pregleda povećan po 10 do 15 puta nego pre dve nedelje Dodao je i da zdravstveni sistem još može da izdrži, ali da se mora imati na umu da će, ako se ovako nastavi, situacija biti veoma teška.

U Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano 7.579 novozaraženih od korona virusa i 41 preminuli. Ukupno u našoj zemlji do sada je 140.608 osoba obolelo od ovog virusa, a registrovano je 1.315 smrtnih slučajeva.

Načelnik Komunalne milicije Ivan Divac izjavio je danas da su u četvrtak posle 18 časova, kada je na snagu stupila prethodna mera, svi lokali u Beogradu bili zatvoreni.

Epidemiolog Zoran Radovanović izjavio je danas da ekonomski gubici nisu smeli da budu opravdanje za nedonošenje mera, jer će „gubici u životu i novcu biti mnogo veći“ zbog tako masovnog rasejavanja korona virusa „koji je nastao zbog pasivnosti vlasti“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari