RTS je i dalje propagandna mašinerija Vučićevog režima 1Foto: EPA-EFE/ KOCA SULEJMANOVIĆ

Pojedini predstavnici opozicije tvrde za Danas da u proteklih godinu dana nije bilo nikakvih pomaka u radu javnih servisa, dok ima i onih koji smatraju da su učinjeni „mali koraci“ kada je reč o zastupljenosti kritičara aktuelnog režima u informativnim emisijama Radio televizije Srbije i Radio televizije Vojvodine.

Naši sagovornici ipak gaje nadu da će situacija donekle poboljšati u medijskom domenu nakon novih sastanaka o unapređenju izbornih uslova u Srbiji, uz posredovanje Evropskog parlamenta. Te diskusije bi trebalo da započnu u narednih desetak dana.

Britanski Ekonomist je nedavno ocenio da „evropski populisti ugrožavaju nezavisnost javnih servisa“.

Kako je prenela agencija Beta, u navedenom tekstu se konstatuje:“U vreme polarizacije i dezinformacija evropskim javnim servisima je sve teže da objektivno informišu građane, bilo zbog pritiska vlasti, ili što su na meti kritika populističke opozicije“.

Prema ocenama Ekonomista, „ukupno poverenje u javne servise se povećalo tokom proteklih nekoliko godina, prema podacima Evropske radiodifuzne unije, ali to prikriva sve veći raskol, koji odražava zaoštravanje političke polarizacije“.

„U većini zemalja gde su javni servisi ostali nezavisni, javnost ima poverenje u njih. Ali nezadovoljna manjina postaje sve više neprijateljska“, zaključuje britanski list.

Govoreći o aktuelnoj situaciji u javnim servisima, Konstantin Samofalov, generalni sekretar Socijaldemokratske stranke, poručuje: „Zajedno sa Milošem Jovanovićem i Arisom Movsesijanom predstavljao sam grupu od 11 opozicionih stranaka i pokreta u razgovorima sa rukovodstvima RTS i RTV“.

– Iako su nas predstavnici delova opozicije tada etiketirali kao „nepravoverne“ i osuđivali ovaj dijalog, nakon što je kao posledica tih pregovora pokrenut novi ciklus emisije „Reč na reč“ , predstavnici upravo tih stranaka pohrlili su u ovu emisiju i dnevnike RTS. Pozdravljam njihovo učešće u ovoj emisiji i nadam se da im je sada jasnije da ipak treba da radimo zajednički na političkim programima oko kojih smo saglasni. Ova jedna debatna emisija, kao i najave nove debatne emisije na RTV-u, svakako da nisu dovoljni. To je jedan mali korak, ali je potrebno učiniti daleko više kako bismo osigurali prisustvo značajnijeg kritičkog mišljenja na javnom servisu. Mi insistiramo da RTS ispuni obećanje koje nam je dato na pomenutim pregovorima u pogledu spremnosti za veću otvorenost za kritičare režima, a nesumnjivo je da će ovo pitanje biti jedno od najznačajnijih elemenata za predstojeći dijalog pod pokroviteljstvom EU. Uostalom, upravo je pitanje medijskih sloboda i poštovanja postojećih medijskih zakona, jedna od ključnih tačaka u Platformi koju smo sačinili sa još devet proevropskih stranaka i pokreta, konstatuje Samofalov.

Janko Veselinović, lider Pokreta za preokret, tvrdi da se, kada je reč o pristupu RTS-a, ali i RTV-a, za njegovu političku organizaciju „nije izmenilo ništa“.

– I dalje ne prenose naša saopštenja, aktivnosti protiv režima, niti nas pozivaju u emisije. Verovatno zato što otvoreno govorimo o odgovornosti čelnika RTS-a, ali i RTV-a o nepoštovanju zakona. Neke pozivaju i oni tamo odlaze. Na žalost od mladih „lavova“ SNS-a oni se ne čuju. To izgleda smešno. Tako da je stanje u glavnim informativnim emisijama gore nego pre godinu dana. I to se neće promeniti dok su ova rukovodstva u tim kućama, ističe Veselinović.

Sličan stav zastupa Miroslav Aleksić, potpredsednik Narodne stranke, koji kaže: „Ništa se na RTS-u nije promenilo u poslednjih godinu dana u smislu objektivnog informisanja građana“.

– Nažalost, umesto da RTS bude javni servis svih građana Srbije koji ga plaćaju, to je kuća koja je deo propagandne mašinerije režima Aleksandra Vučića. Njihova odgovornost će biti jako velika ako dođe do velikog narodnog bunta zbog narastajućeg nezadovoljstva i sakrivanja istine od građana. Za slučaj Jovanjica se na RTS-u čulo samo kada su objavili da sam prvostepeno osuđen za uvredu časti Andreja Vučića, a godinu i po dana nijedan prilog nisu napravili o tom slučaju. Pre se oglasio Evropski parlament o slučaju Jovanjica nego RTS. Verujem da ćemo promeniti delimično medijski ambijent tokom pregovora sa režimom uz posredovanje EU, ali ne značajno, smatra Aleksić.

I Pavle Grbović, predsednik Pokreta slobodnih građana, konstatuje da „nikakvih suštinskih promena na bolje nije bilo u poslednjih godinu dana“.

– Ne radi se samo o mizernoj zastupljenosti opozicije na RTS-u, već o činjenici da se milionima građana koji prate informativni program RTS-a plasira lažna i nerealna slika Srbije. Lično bih voleo da je naša stvarnost sjajna kao što je RTS predstavlja i da mi nemamo ama baš nikakve probleme u državi, ali to nije istina. Ne možemo graditi društvo na lažima, ne možemo ignorisati probleme, a RTS upravo to čini. Takvo postupanje uvek dovede do katastrofalnih posledica jer pre ili kasnije ćemo se suočiti sa istinom. Verujem da kroz predstojeći dijalog možemo makar malo da pokrenemo stvari na bolje. Neće ni tada RTS biti televizija kojom ćemo se ponositi, ne zanosimo de takvim mislima, ali makar će tračak istine naći svoj put do gledalaca, poručuje Grbović.

Ćutnja Dragana Bujoševića

Nedavno reizabrani generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević do zaključenja ovog izdanja našeg lista nije odgovorio na sledeća pitanja: „Smatrate li da se na RTS-u bilo šta izmenilo u proteklih godinu dana kad je reč o zastupljenosti opozicije i kritičara režima, ako izuzmemo obnavljanje emisije „Reč na reč“ , i da li očekujete da će se nešto pozitivno desiti u medijskom domenu, kao rezultat nove faze dijaloga o unapređenju izbornih uslova pod okriljem Evropskog parlamenta“.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari