Srbija nije predstavila podatke o pravosudnom budžetu 1Foto: EPA/ OLIVER HOSLET

Srbija nije predstavila podatke ni o primenjenom ni o odobrenom budžetu za pravosuđe… Budžeti pravosudnih sistema sastoje se od sudskih budžeta, pravne pomoći i sistema javnog tužilaštva.

Srbija nije obezbedila relevantne podatke za analizu budžeta pravosudnih sistema, tako da je izuzeta iz poređenja u ovom domenu. Prosečan evropski budžet pravosudnog sistema po glavi stanovnika je 64,5 evra. Najniži javni budžet za pravosuđe po glavi stanovnika uočen je u Azerbejdžanu, i iznosi 7,8 evra, a najviši je u Švajcarskoj, gde iznosi 214,8 evra, navodi se u najnovijem izveštaju Evropske komisije za efikasnost pravosuđa (CEPEJ), koju čine stručnjaci iz 47 država članica Saveta Evrope i koja je pokrenuta da bi se unapredili delotvornost i funkcionisanje pravosuđa u Evropi.

Dokument CEPEJ-a predstavlja analizu situacije u 45 od 47 članica Saveta Evrope (sa izuzetkom Lihtenštajna i San Marina), kao i u Izraelu i Maroku, rađenu na osnovu podataka iz 2016. godine. Kako se ističe, u Azerbejdžanu je zabeležen i najniži budžet za pravnu pomoć po glavi stanovnika (0,06 evra), dok je on najviši u Švedskoj (36,21 evra), a evropski prosek iznosi 6,96 evra. Prema nalazima CEPEJ-a, u Srbiji na 100.000 stanovnika ima 38,5 profesionalnih sudija, što je više od prosečnog evropskog indikatora, koji iznosi 21, kao i da su prosečne bruto plate sudija u Srbiji „prilično visoke “ u poređenju sa prosečnim zaradama u državi, uz napomenu da visina plate tokom karijere pojedinim sudijama bude i dvostruko uvećana kako prolazi vreme.

CEPEJ ukazuje da u Srbiji na 100.000 stanovnika ima 129 advokata, što je uporedivo sa evropskim prosekom od 162 advokata. I u navedenom segmentu najlošiji rezultat zabeležen je u Azerbejdžanu, gde na 100.000 stanovnika ima devet advokata, a najbolji na Kipru, gde ih ima 425 na 100.000 stanovnika, ali se napominje da to uključuje i advokate koji mogu da daju savete, ali ne i da predstavljaju klijente na sudu. Istovremeno, ističe se da je 2016. u Srbiji na 100.000 stanovnika bilo devet javnih tužilaca, što je niže od evropskog proseka, koji iznosi 12.

U izveštaju se ukazuje da žene čine 70 odsto profesionalnih sudija u Srbiji, što je za 17 odsto više od evropskog proseka, te da čine 55 odsto javnih tužilaca, što je za dva odsto više od evropskog proseka, kao i 36 odsto advokata, što je za četiri odsto niže od evropskog proseka.

Notari i izvršitelji

Zastupljenost žena među notarima iznosi 57 odsto (za tri odsto više od evropskog proseka), a među izvršiteljima ih ima 40 odsto, što je za tri odsto manje od evropskog proseka.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari