Vukčević: Hag ne zanimaju političke odluke na Kosovu 1Foto: FoNet/ Dragan Antonić

U kosovskom parlamentu juče nije izglasan zakon o zaštiti vrednosti borbe Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), pošto je za njega glasalo samo 35 od 68 poslanika.

Poslanici pokreta Samoopredeljenje i poslanici Demokratskog saveza Kosova nisu glasali iako su prisustvovali sednici parlamenta, a samo je jedan poslanik bio protiv. S druge strane, za usvajanje ovog zakona glasali su svi prisutni poslanici Demokratske partije Kosova (DPK), Alijanse za budućnost Kosova, NISMA i poslanici nesrpskih manjina.

Zbog nedostatka kvoruma, zakon može ponovo biti stavljen na glasanje. Mada je Gazmend Bitići iz DPK-a juče izjavio da je ova stranka, koja je i predložila zakon, spremna da ga poboljša kako bi bio prihvatljiv, prenela je Gazeta ekspres.

Postupak u vezi sa usvajanjem zakona o zaštiti vrednosti rata OVK pokrenuo je 2018. tadašnji predsednik kosovske skupštine, Kadri Veselj, inače lider DPK, koga Specijalizovano tužilaštvo u Hagu odnedavno tereti, zajedno sa aktuelnim predsednikom Kosova Hašijem Tačijem i drugim pripadnicima OVK, za ratne zločine, među kojima je i ubistvo 100 ljudi.

Vladimir Vukčević, nekadašnji tužilac za ratne zločine, pozitivno ocenjuje to što kosovski parlament nije usvojio ovaj sporan zakon o OVK. Kako ukazuje za Danas, ne može da se isključi mogućnost da stranke, poput DPK, žele da proguraju ovaj zakon jer se ne slažu s tim što će zločini OVK biti procesuirani u Hagu pred Specijalizovanim tužilaštvom i Specijalizovanim većima, sudom koji je osnovan, kako kaže Vukčević, velikom zaslugom srpskog tužilaštva dok je on bio na njegovom čelu.

– Svakako mislim da i ako bude usvojen, ovaj zakon neće uticati na rad suda u Hagu. Siguran sam da Specijalizovano tužilaštvo i Specijalizovana veća ne obraćaju pažnju na političke odluke na Kosovu – naglašava Vukčević.

Neke odredbe zakona nisu „legle“ ni pojedinim političkim partijama na Kosovu. Tokom sednice skupštine prošlog petka, protiv usvajanja ovog zakona govorila je i predsednica parlamenta, Vjosa Osmani.

Ona je tada navela da je problematično to što se u zakonu traži od svih građana da poštuju vrednosti OVK, a čime se implicira da OVK ne uživa poštovanje građana, što, prema njenom mišljenju, nije tačno.

Iako je Vlada Kosova na čelu sa Avdulahom Hotijem podržala ovaj zakon, zamerke su iznele ambasade SAD, Nemačke i Švajcarske u Prištini, kao i Kancelarije EU i Misije OEBS, jer smatraju da se njime ugrožava sloboda govora i prava građana. Zakonom se određuje i „institucionalna i građanska obaveza za zaštitu vrednosti borbe OVK“, a onaj ko ne bude poštovao te odredbe, biće krivično gonjen.

Predviđa se da „u slučaju hapšenja ili pritvora veterana OVK, na osnovu međunarodnih naloga za hapšenje, koje je izdala Srbija, iz političkih motiva, Vlada Republike Kosova preduzima potrebne mere za zaštitu veterana“.

– Jasno je da postoji namera da se zaštite ratne vrednosti, to uopšte nije sporno, ali te vrednosti se jasno moraju definisati, one ne smeju uticati na to da se povredi nečije pravo, rekao je za Kosovo onlajn profesor ustavnog prava Mazljum Baraljiu.

Zamerke su imali i srpski zvaničnici, pa je tako predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio da ovaj zakon predstavlja pokušaj da se Srbi nateraju da misle kao Albanci i da budu hapšeni ukoliko govore drugačije.

Od borbe do zastave i grba

Vrednosti Oslobodilačke vojske Kosova koje treba da se zaštite ovim zakonom su oružana borba naroda Kosova na čelu sa OVK, i to u cilju oslobođenja Kosova, ratni veterani, zastava i grb OVK, politička uprava OVK…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari