Kako mudrovati o umetnosti 1Nenad Kostić Foto: Milan T. Jovanović

Domaća štampana glasila, takozvani mediji, retko donose prikaze i kritike umetničkih izložbi i pozorišnih predstava.

One se najavljuju, ali se posle ne komentarišu. Vodeće novine i magazini odavno su otpustili redovne kritičare. Napisi o likovnoj umetnosti u katalozima i lecima (po srbgleski – flajerima) i na društvenim mrežama uglavnom su pristrasni i površni. Ne znam ima li umetničke kritike na radiju i televiziji.

Čitaoci i čitateljke, oprobajte se kao likovni kritičari! Naglasite da dela ne nastaju od talenta, veštine, i rada umetnika već od njihove mistične posvećenosti, bujnog nadahnuća, i saradnje sa muzama. Zasenite publiku svojom pameću, rečnikom, i znanjem.

Ako oklevate, ako sumnjate u svoje kritičarske sposobnosti, držite se pravila koja slede. Podražavajte stil u citatima neimenovanih domaćih stručnjaka o neimenovanim domaćim umetnicima. Prikrivam identitete krivaca pišući u muškom rodu. Ko se prepozna, neka pocrveni od stida.

Pravilo 1: Poredite početnike sa korifejima. O radovima u Galeriji FLU umetnice koja je imala tek tri solo izložbe: „…umnoženi poput Vorholovih Brillo kutija ili Campbell’s soup konzervi … pokazuje reminiscencija na triptih Paola Učela ‘Bitka kod San Romana’…“ Vidi se da je pisac prelistao udžbenik istorije umetnosti ili, malo više, posetio najslavnije muzeje u NJujorku i Firenci.

Pravilo 2: Titrajte među nepostojećim alternativama. „Ukoliko bismo dela posmatrali kao jednu celinu u kontekstu trendova sadašnjice, ona bi se na prvi pogled činila kao oštri oponent … svođenju realnosti koja nas okružuje na najjednostavniji minimum.“ Piščeve veštačke, nerazrešene alternative („ukoliko…“) predstavljaju pisca kao istančanog znalca koji o svemu ima razna mišljenja, pa se koleba. Ta plitka gluma raspada se pod jednostavnim pitanjima. A šta ako bismo dela posmatrali kao dve celine ili van konteksta sadašnjice? Kako bi se dela činila na drugi ili treći pogled? Da li bi dela postala tupi oponent? Ako je neki minimum najjednostavniji, kakvi su ti jednostavni i jednostavniji minimumi koje je pisac prethodno razmotrio?

Ako vam dva uputstva nisu dovoljna, strpite se. U budućim kolumnama dobićete još saveta za bavljenje nadrikritikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari