Američki ambasador za oštar stav prema Kini iako ona oštro odgovara 1Foto: Pixabay / gagnonm1993

Odlazeći ambasador SAD u Pekingu je danas branio oštar stav SAD prema Kini koji je narušio bilateralne odnose.

U intervjuu agenciji AP je rekao da je administracija predsednika Donalda Trampa napredovala u rešavanju problema u trgovini s Kinom i da se nada da će se to proširiti i na druga područja.

Teri Bransted (73), dugogodišnji guverner Ajove koga je Tramp izabrao za izaslanika u Kini, složio se, međutim, da je Kina na američki pritisak uglavnom reagovala takođe oštro – od zatvaranja konzulata, do nametanja uvoznih carina.

Zasad novi američki ambasador u Kini nije imenovan.

Od izbijanja „trgovinskog rata“ 2018. godine i ograničavanja kineskog telekom giganta „Huavei“ u interesu države bezbednosti SAD, Trampova administracija je ove godine dodatno pojačala pritisak na Kinu: nametnula je nova ograničenja kineskim diplomatama i novinarima; zatvorila kineski konzulat u Hjustonu i više puta kritikovala Kinu o više tema: od rukovanja koronavirusom do vojnih poteza u Južnom kineskom moru i stanja ljudskih prava u Hong Kongu i regionu Sinđijang, gde žive uglavnom muslimanske etničke grupe.

Kina je ukorila SAD i preduzela recipročne mere, uključujući zatvaranje američkog konzulata u gradu Šengduu, a kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao da su odnosi sa SAD na najtežem iskušenju od normalizacije 1979. godine.

Ambasador Bransted je priznao zabrinutost da bi pritisak na Kinu mogao dovesti do „spirale rastućih ograničenja“, ali je naveo pozitivni razvoj takozvanog „trgovinskog sporazuma prve faze“, postignutog u januaru, i kineske saglasnosti da suzbiju dotok opioida.

U trgovini, Kina je obećala da će ojačati zaštitu stranih tehnoloških prava i industrijskih tajni.

„Mislim da u oblasti trgovine napredujemo“, rekao je Bransted koji je dodao da se nada napretku i u drugim oblastima – tretmanu američkih medija i diplomata.

Bransted se u intervjuu požalio da mu je za svako putovanje po Kini trebalo odobrenje njene vlade, te je tako prošle godine triput tražio da ode na Tibet pre no što mu je odobreno.

U početku se smatralo da odnose SAD s Kinom može da smiri taj bivši guverner Ajove jer ima dugogodišnje veze s kineskim liderom Si Đinpingom – od 1985. godine, kada je Si bio u jednoj okružnoj poljoprivrednoj delegaciji u poseti Ajovi.

Bransted je rekao da se, kao ambasador, sastao sa Sijem nekoliko puta od 2017. godine, uključujući privatnu porodičnu večeru početkom 2018. „Utvrdio sam da su u ovoj kulturi (Kine) lični odnosi važni“, dodao je on.

Bransted je za pogoršanje američko-kineskih odnosa optužio korona virus, rekavši da je Si uveravao Trampa da je epidemija pod kontrolom, a zapravo nije bila.

Kina je kritikovana zbog prikrivanja krize na početku, iako je pohvaljena zbog svojih strogih potonjih mera za zaustavljanje širenja zaraze.

„Očigledno je da to ima mnogo veze sa, mislim, predsednikovim (Trampovim) osećanjima prema Kini“, rekao je Bransted.

Tramp je za pandemiju optužio Kinu, što neki analitičari smatraju pokušajem da uoči teške reizborne bitke u novembru preusmeri krivicu za svoje postupanje tokom pandemijske krize.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari