vladimir putinFoto: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Ruske snage se suočavaju sa dve ukrajinske ofanzive zbog čega se čini da je ruski predsednik Vladimir Putin u škripcu, piše Njuzvik (Newsweek).

Prva – relativno mali prekogranični upadi ruskiha boraca raspoređenih u Ukrajini koji zauzimaju naselja na ruskoj teritoriji.

I druga – dugo očekivana velika kontraofanziva za koju se Kijev nada da će osloboditi značajnu okupiranu ukrajinsku teritoriju.

Prvi je poniženje za Putina i njegovu vojsku i sugeriše da se nacionalna granica olako prelazi te da Rusi koji žive u pograničnim regionima nisu bezbedni.

Drugi predstavlja stratešku pretnju, i ako bude uspešna, mogao bi da probije Putinovu ambiciju da uključi delove južne i istočne Ukrajine.

„Čini se da je Moskva „zarobljena“ između dva istovremena problema“, kazao je za Njuzvik Oleg Ignatov, analitičar krizne grupe za Rusiju.

Dodaje da „izgleda da trenutno nemaju izbora“.

Oni, kaže Ignatov, razumeju da Ukrajinci pokušavaju da im odvuku pažnju, da žele da Rusi premeste snage iz Ukrajine da zaštite granicu.

„Oni ne mogu da prebace mnogo snaga u Belgorodsku oblast jer će to oslabiti njihove pozicije na jugu Ukrajine i u Donbasu. Jeste, Rusi su se tamo dosta utvrdili, ali sve ove pripreme i utvrđenja ne znače ništa bez vojnika“, navodi.

Nevolje na granici

Strani posmatrači i ultranacionalistički ruski blogeri iznenađeni su uspehom prekograničnih racija, koje su poslednjih nedelja pokrenule jedinice Legija Slobode Rusije i Ruskog dobrovoljačkog korpusa, koje se bore zajedno sa ukrajinskim trupama protiv invazije Moskve.

Od ponedeljka, hiljade stanovnika zapadne ruske oblasti Belgorod evakuisano je usred nastavljenih borbi, koje su uključivale rusko granatiranje okupiranih naselja.

Proukrajinski borci  tvrde čak da su zarobili ruske vojnike i ponudili da pregovaraju o sporazumu o razmeni zarobljenika.

„Disonantni ruski odgovori i izveštaji o ograničenom napadu u Belgorodskoj oblasti i dalje sugerišu da rusko rukovodstvo još nije odlučilo kako da reaguje na ove prekogranične racije“, navodi se u nedeljnom biltenu Instituta za proučavanje rata.

Spor i do sada neuspešan ruski odgovor mogao bi da upućuje da je prioritet Kremlja odbrana okupirane teritorije u Ukrajini, naveo je Ignatov dodajući da su nedavni sukobi na ruskom tlu predstavljaju sramotu za Kremlj i vojsku.

„Oni pokušavaju da umanje efekte ove situacije“, pojašnjava Ignatov.

„Oni kažu da se ništa posebno ne dešava i mislim da njihovo ponašanje pokazuje da ne očekuju da će ukrajinska vojska izvršiti invaziju Belgorodske ili Kurske oblasti“.

Ali čak i ako Kijev ne želi da proširi upad, napadi su doveli Moskvu u nezgodno mesto.

„Linija fronta je veoma duga, oko 1.300 kilometara“, rekao je Ignatov.

„Oni ne mogu da pokriju celu liniju fronta. Oni su rasporedili skoro sve svoje snage u Donbasu i na jugu Ukrajine. To znači da tamo očekuju ukrajinsku ofanzivu, bilo u Donbasu ili u regionu Zaporožja“.

To pokazuje njihovu slabost, dodao je Ignatov.

„Reakcija vlasti je bila veoma slaba. Oni su kasno započeli evakuaciju tamošnjeg stanovništva. Bilo bi razumno evakuisati sve ljude sa pogranične linije, jer ako Rusi koji se bore sa Ukrajincima mogu da napadnu ruske teritorije, mogu da napadnu „granična naselja““.

„To je veliki rizik za civilno stanovništvo.“

Domaće nevolje

Upadi su razbesneli ultranacionalističke, proratne blogere i medijske ličnosti koje dugo pozivaju Kremlj da intenzivira svoj rat protiv Ukrajine.

U kombinaciji sa tekućim napadima bespilotnih letelica i sabotažnim akcijama duboko unutar Rusije, granične borbe dodatno potkopavaju redovnu rusku vojsku.

Šef Vagner grupe Jevgenij Prigožin – koji je bio trn u oku regularne vojne hijerarhije – rekao je da su njegovi plaćenici spremni da uđu ako bude potrebno.

„Jedina stvar koju ćemo tražiti je municija“, napisao je Prigožin na Tviteru.

„Ako Ministarstvo odbrane uskoro ne zaustavi ono što se dešava u Belgorodskoj oblasti, onda ćemo, naravno, doći u Belgorodsku oblast i zaštititi naš ruski narod i sve one koji tamo žive“.

Igor Girkin – bivši oficir Federalne službe bezbednosti (FSB) koji je bio ključan u ruskoj agresiji na Ukrajinu 2014. od tada je postao veoma uticajan bloger koji često kritikuje strateške i taktičke propuste Kremlja u Ukrajini – upozorio je na prespori odgovr Moskve.

„Oni prelaze na rešavanje glavnog zadatka – da potkopaju Rusku Federaciju iznutra“, napisao je Girkin na Telegram kanalu.

„Ima li boljeg načina da se civilno stanovništvo okrene protiv vlasti od nekažnjenog ubistva i uništavanja njegove imovine od strane neprijatelja, koje je zvanična propaganda ponižavala godinama na sve moguće načine“, pita se Girkin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari