Francuska vlada razmatra ukidanje taksi koje su "zapalile" Pariz 1Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT

Vlada u Parizu sprema se da ukine takse na gorivo koje su bile povod za višednevne nasilne proteste u Parizu, javlja Rojters.

Prethodno su otkazani pregovori premijera Eduara Filipa sa predstavncima „Žutih prsluka“ jer su pojedini članovi tog pokreta dobili pretnje smrću od tvrdokornih desničara.

Izvor agencije Rojters navodi da će francuski premijer Eduar Filip tokom dana objaviti odluku o suspenziji primene novog sistema oporezivanja goriva.

U međuvremenu, pregovori predstavnika pokreta “Žuti prsluci“ sa premijerom Francuske Eduarom Filipom zakazani za danas otkazani su jer su pojedini članovi dobili pretnje smrću od nasilnih demonstranata. Naime, tvrdokorno desno krilo protesta je protiv pregovora.

Kako prenosi RTS, posle sastanaka premijera sa opozicijom i rasprave u parlamentu, biće objavljene mere vlade koje bi trebalo da spreče dalje nasilje na ulicama Pariza.

Šteta posle nereda nezapamćenih od maja 1968. godine tek se utvrđuje, a samo na Trijumfalnoj kapiji procenjena je na milion evra. Rušilačke akcije kod jednog od najlepših simbola Francuske, odnele su tri života.

“Ne postoji legitimno opravdanje za ubijanje, to niko ne može da opravda. A oni su hteli da ubiju naše policajce, da pljačkaju i uništavaju. U središtu nasilnih protesta u subotu nisu ni iskusni krajnji desničari ni radikalni levičari – već pripadnici ‘žutih prsluka’ koji su radikalizovani i izuzetno nasilni“, upozorio je ministar unutrašnjih poslova Francuske Kristof Kastane.

Pokret “Žutih prsluka“ rastao je preko društvenih mreža i ima poklonike širom političkog spektra – od anarhista iz krajnje levice, preko umerenih snaga, do ekstremnih nacionalista.

Makron optužuje političke oponente da su iskoristili proteste s namerom da blokiraju njegov program reformi, ali istraživanja pokazuju da pobunu podržava čak 70 odsto francuske javnosti.

“Ne očekujem da premijer odmah ponudi rešenja, ali sam mu rekla da aktuelna strategija konfrontacije predsednika Makrona može da ima dramatične posledice. Ukoliko ne želi da bude prvi lider u poslednjih pola veka koji je otvorio vatru na francuski narod, rešenje mora da bude razumno i momentalno“, poručila je liderka krajnje desnog Nacionalnog fronta Marin le Pen.

„Svi porezi na kapital koje je vlada ukinula, moraju da se vrate. Potrebno je proglasiti moratorijum na takse za gorivo i uvesti porez na bogatstvo“, smatra Benoa Hamon, lider levičarske stranke „Generacija S“.

Protesti započeti zbog povećane takse za gorivo zapravo reflektuju šire nezadovoljstvo situacijom u zemlji i vlašću predsednika Makrona.

Francuzi većinom smatraju da njegove ekonomske reforme odgovaraju bogatima a ne srednjoj klasi koja je, tvrde, sve siromašnija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari