Između tuge i besa: Ko kraljicu Elizabetu pamti po dobru, a ko je krivi zbog represije i patnje? 1Foto: Shutterstock/Shaun Jeffers

Kada je stupila na presto 1952, kraljica Elizabeta nasledila je brojne teritorije, mnoge od njih i ne svojom voljom, a u bivšim britanskim kolonijama danas su pomešana osećanja zbog njene smrti.

U delovima Afrike, Azije i Kariba uz izraze saušešća javlja se i bes zbog kolonijalizma, ropstva i ukradenih vrednih artefakata koji sada stoje u britanskim muzejima i institucijama i za mnoge je kraljica bila simbol svega toga tokom sedam decenija na tronu.

U Keniji, gde je pre nekoliko decenija mlada Elizabeta saznala za smrt svog oca i da postaje kraljica, britanske snage su žestoko odgovarale na pokušaje plemena Mau Mau da se izbori protiv kolonijalizma, podsetila je lokalna advokatica Elis Mugo.

„Većina naših baka i deka bila je pod represijom i ja ne mogu da žalim za njom“, napisala je Mugo na Tviteru, pošto je objavljena vest o smrti kralijce, prenosi Glas Amerike.

Odlazeći predsendik Kenije Uhuru Kenijta, čiji je otac Jomo Kenijata bio u zatvoru za vreme kraljičine uprave, ignorisao je prošlost – poput drugih afričkih predsednika.

„Bila je najslavnija ličnost 20. i 21. veka“, rekao je Kenijata.

Za razliku od političara, međutim, obični ljudi su besni, a neki traže i izvinjenje zbog ropstva.

Za vreme vladavine kraljice Elizabete, zemlje poput Gane i Zimbavea stekle su nezavisnost teškom borbom, ali neki istoričari smatraju da je upravo ona pomogla u mirnoj tranziciji od carstva u Komonvelt, dobrovoljni savez 56 zemalja sa jezičkim i istorijskim vezama.

Na Bliskom istoku se, takođe, nije javno žalilo za kraljicom, jer Britaniju mnogi smatraju odgovornom za kolonijalizam, prekrajanje granica u regionu i aktuelne sukobe. Vođe Hamasa pozvale su kralja Čarlsa da „ispravi“ oduke Velike Britanije za koje tvrde da su represivne prema Palestincima.

U etnički podeljenom Kipru mnogi Grci se sećaju četvorogodišnje gerilske kampanje iz pedesetih godina prošlog veka protiv kolonijalne vladavine i kraljičine ravnodušnosti kada su britanske vlasti vešanjem pogubile devet ljudi.

Predsednik Nacionalnog udruženja kiparskih boraca Janis Spanos kazao je da „kraljicu mnogi smatraju odgovornom za tragedije na ostrvu“.

U Indiji su u toku pokušaji premijera Narendre Modija da se uklone imena i simboli iz doba kolonijalizma. Indijska ekonomija je trenutno, po veličini, prestigla britansku.

„U savremenom svetu nema mesta za kraljeve i kraljice, mi smo najveća demokratska ekonomija na svetu“, kaže privrednik Diren Sing iz Nju Delhija.

Neki su, međutim, empatični prema okolnostima u kojima je kraljica rođena i potom nasledila presto.

Maks Kahindi iz Najrobija kaže da se sa gorčinom seća represije protiv pobunjenika Mau Mau, ali dodaje da je kraljica tada bila veoma mlada i da je neko drugi vodio takvu politiku.

„Ne možemo da krivimo kraljicu zbog svih patnji kroz koje smo prošli tada“, kaže on.

Pomešana osećanja su i na Karibima, gde su neke zemlje rešile da britanski monarh više ne bude na njihovom čelu, a premijer Jamajke je ranije obavestio princa Vilijama, koji je u međuvremenu postao prestolonaslednik, da to ostrvo namerava da bude potpuno nezavisno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari