Vrhovni sud SAD bi mogao da ukine pravo na abortus, Bajden se oštro protivi 1Vrhovni sud SAD Foto: AP Photo/Anna Johnson

Vrhovni sud SAD mogao bi da ukine pravo na abortus dato presudom u slučaju „Ro protiv Vejda“ iz 1973, objavio je portal „Politko“ koji je imao uvid u nacrt odluke Vrhovnog suda. Predsednik SAD Džozef Bajden je protiv takve odluke.

Ako Vrhovni sud ukine tu presudu, u oko polovini saveznih američkih država neće biti dozvoljen abortus, prenosi Glas Amerike.

Tome se usprotivio predsednik SAD Džozef Bajden, koji je, prenosi agencija AP, rekao da „elementarna pravičnost i stabilnost zakonskog sistema zahtevaju“ da Vrhovni sud SAD ne poništi taj slučaj koji je legalizovao abortus širom SAD.

Bajden je rekao da će raditi na tome da pravo na abortus posatne savezni zakon SAD.

Ali, ako Vrhovni sud pre toga ukine tu presudu – što „Politiko“ nagoveštava, u oko polovini saveznih američkih država neće biti dozvoljen abortus, prenosi Glas Amerike.

Ipak, nije jasno da li je nacrt odluke u koji je „Politiko“ imao uvid, konačan, ili je podložan izmenama. Vrhovni sud bi odluku o tome trebalo da saopšti u junu ili julu.

Ipak, nije jasno da li je nacrt odluke u koji je „Politiko“ imao uvid, konačan, ili je podložan izmenama. Vrhovni sud bi odluku o tome trebalo da saopšti u junu ili julu.

Rešavanje slučaja „Ro protiv Vejda je pogrešno od početka“, piše u nacrtu koji je potpisao sudija Semjuel Alito, jedan od šestorice konzervativnih sudija u Vrhovnom sudu. Troje sudija je liberalno.

U nacrtu piše da, suštinski, ne postoji Ustavom garantovano pravo na abortus, te da će savezne države imati više ovlašćenja da tu oblast same regulišu, odnosno i da zabrane abortus.

„Smatramo da presuda Ro protiv Vejda treba da bude poništena“, pišu sudije pozivajući se na presudu iz 1992. kojom se potvrdjuje da je pravo na abortus ustavno pravo, ali se državama delimično dozvoljava da uvode i restrikcije.

„Vreme je da uvažimo Ustav i da odlučivanje o abortusu vratimo narodnim predstavnicima“, navodi se u nacrtu.

Izveštaj „Politika“, objavljen kasno sinoć, predstavlja izuzetno retko odstupanje od tajnosti procesa razmatranja Vrhovnog suda, i to o slučaju od ogromnog značaja.

Portparolka Vrhovnog suda rekla je za AP da nemaju komentar na izveštaj, a agencija AP nije mogla odmah da potvrdi autentičnost nacrta iz februara koji je „Politiko“ sada objavio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari