Jutarnji list: Iranci se uključuju u rat, već su na Krimu; Mohadžer-6 primećen na bojnom polju 1 EPA-EFE/GEORGE IVANCHENKO

Pripadnici iranske elitne Revolucionarne garde nalaze se u Ukrajini, na okupiranom Krimu, gde obučavaju ruske trupe kako da koriste bespilotne letelice koje je isporučio Iran, prema američkim obaveštajnim službama.

Ovu vest je ranije preneo think tank Institut za proučavanje rata, koji je, na osnovu javno objavljenih podataka, zaključio da je nepoznat broj pripadnika Iranske garde, stacioniranih na lokacijama na Krimu i u Hersonskoj oblasti, verovatno upućen u obučiti ruske operatere dronova.

Poslednju potvrdu ove informacije preneo je Njujork tajms, pozivajući se na nekoliko vladinih zvaničnika upoznatih sa osetljivim obaveštajnim izveštajima. Ono što u ovom trenutku još nije poznato, osim tačnog broja iranskih gardista, jeste da li oni sami upravljaju dronovima ili isključivo obučavaju ruske vojnike da ih koriste.

Poslednjih nedelja Rusija je pojačala svoje napade iranskim dronovima Shahed-136, jednostavnim i jeftinim sistemima naoružanja koje ruske snage koriste prvenstveno protiv civilnih ciljeva i energetskih objekata. Iako su ovi dronovi spori i nisu preterano precizni, oni su dizajnirani da budu lansirani istovremeno u velikom broju kako bi preopteretili odbrambene sisteme.

Ujedinjene nacije su istakle da je upotreba ovakvih dronova protiv civilnih ciljeva ratni zločin i da nema gotovo nikakvu praktičnu vojnu svrhu. Bespilotne letelice Šahed-136 bile bi, smatra ISV, mnogo korisnije kada bi se koristile u odbrani Hersonske oblasti ili na drugim frontovima, umesto da pokušavaju da zastraše i slome volju ukrajinskog naroda.

„Rusi troše veoma sofisticiranu municiju, svoje krstareće rakete i bespilotne letelice koje im isporučuju Iranci, u ovim sporadičnim napadima na civilne i infrastrukturne ciljeve koji zapravo nemaju trajnu štetu, a takođe ni na koji način neće primorati Ukrajinu da se preda“, rekao je on. rekao je Mejson Klark, vojni analitičar ISV za Rusiju.

Klark i njegove kolege smatraju da upotreba takve opreme na civilnim ciljevima pokazuje da ruski predsednik Vladimir Putin očajnički pokušava da slomi ukrajinski moral, umesto da postigne konkretne rezultate na bojnom polju. Putinova strategija je, čini se, talas terorističkih napada, usled kojih će većina građana Ukrajine pre zime ostati u mraku i hladnoći.

S druge strane, iranska pomoć Rusiji u sukobu u Ukrajini dovodi Teheran, već pod pritiskom sankcija, u poziciju daljeg distanciranja od Zapada i izlaže ga potencijalno još gorim sankcijama. Ovim činom, teokratski režim vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija, koji se trenutno suočava sa ozbiljnim protestima svojih građana koji prete da destabilizuju iranske vlasti, naizgled je konačno odustao od pokušaja da pronađe kompromis po pitanju oživljavanja iranskog nuklearnog sporazuma.

„Slanje bespilotnih letelica i osoblja za obuku u Ukrajinu duboko je uplelo Iran u rat na ruskoj strani i direktno je povezalo Teheran sa operacijama u kojima su civili ubijani i ranjavani“, rekao je penzionisani zvaničnik CIA Mik Malroj za NIT. „Čak i ako su to samo instruktori i taktički savetnici u Ukrajini, i dalje mislim da je to velika stvar, piše Jutarnji list.

Dok je Iran i dalje pokazivao želju za pomirenjem sa Zapadom – pod vlašću reformskog predsednika Hasana Rohanija – američki predsednik Džo Bajden i zapadne zemlje ušle su u pregovore o mogućem ukidanju većine trgovinskih sankcija Teheranu, sa ciljem da obuzdaju iransku nuklearnu program. Ali nakon što je Hamnei praktično nametnuo građanima ultrakonzervativnog tvrdolinijaša Ebrahima Raisija kao novog predsednika, pregovori su ušli u ćorsokak, a obogaćivanje uranijuma u ​​iranskim centrifugama je ubrzano.

Pored bespilotnih letelica Shahed-136, Iran je Rusiji navodno isporučio nepoznati broj bespilotnih letelica Mohadžer-6, iranskog pandan turskom Bairaktar ​​TB-3 koji je stekao ime na bojnom polju u Ukrajini u rukama ukrajinskih snaga. .

Ukrajinski vojnici su ranije ovog meseca uspešno uhvatili najmanje jedan od ovih dronova, naoružanih navođenim bombama Kaem-5. Bespilotne letelice Mohajer-6 liče na Bajraktare, ali su nešto kraće i imaju manji raspon krila. One su prvenstveno namenjene za izviđanje na ratištu, ali mogu da nose i do četiri vizuelno vođene bombe, ukupne težine do 150 kilograma.

Bairaktari TB-3, za poređenje, može da nosi do 280 kilograma municije i može biti opremljen vođenim protivtenkovskim projektilima UMTAS ili laserskim navođenim bombama MAM. Bajraktari, za razliku od Mohadžera, lete mnogo brže – iranski dron krstari brzinom od samo 130 kilometara na čas, a njegova maksimalna brzina od 200 kilometara na čas je manja od 230 km/h, što je brzina krstarenja Bajraktara.

Iran je testirao svoje bespilotne letelice Shahed-136 na ratištima Jemena, gde pripadnici Iranske revolucionarne garde takođe pomažu i obučavaju svoje saveznike Huti u korišćenju ovih dronova. Za razliku od dronova Mohadžer-6, za koje je potreban ljudski pilot, Šahid-136 su autonomne letelice, takozvana „leteća municija“, koje se lansiraju uz pomoć raketnih motora za jednokratnu upotrebu iz vozila ili rampi postavljenih na zemlji, a zatim lete ka određene ciljeve, pokušavajući da istovremeno samostalno izbegnu protivvazdušnu odbranu.

Evropska unija za sada još uvek ne žuri da direktno optužuje Teheran za mešanje u rat u Ukrajini – visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borel izjavio je ove nedelje da su ministri EU „još uvek u procesu prikupljanja informacija” , ali će posle novih američkih sankcija Iranu vrlo verovatno uslediti slična reakcija EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari