Južnokorejci sumnjaju da će Kim krenuti u rat 1Foto: Epa/

Većina Južnokorejaca sumnja da će Severna Koreja početi rat, pokazalo je juče objavljeno istraživanje, samo nekoliko dana pošto je Pjongjang izveo do sada najveći nuklearni test, a američki predsednik Donald Tramp ponovo istakao mogućnost vojnog odgovora SAD.

Tenzije na Korejskom poluostrvu su eskalirale pošto je severnokorejski lider Kim DŽong Un pojačao napore za razvoj nuklearnog oružja, prkoseći sankcijama UN, te je Sever ove godine izveo niz raketnih proba, pri čemu je jedna raketa preletela preko Japana, a u nedelju je izveo šesti nuklearni test. Stručnjaci su uvereni da je severnokorejski režim blizu ostvarenja cilja da napravi moćno nuklearno oružje s dometom do Sjedinjenih Država, što je Tramp obećao da će sprečiti.

Međutim, istraživanje Galup Koreja je pokazalo da su Južnokorejci znatno manje zabrinuti da će doći do rata u odnosu na jun 2007, devet meseci pošto je Severna Koreja izvela svoj prvi nuklearni test u septembru 2006. Rezultati ankete, piše Rojters, ukazuju da 58 odsto ispitanika smatra da ne postoji mogućnost da će Severna Koreja izazvati rat, dok je samo 37 odsto suprotnog mišljenja. Godine 2007. je 51 odsto učesnika ankete reklo da očekuje rat, a 45 odsto se izjasnilo suprotno.

Tramp je više puta rekao da su sve opcije na stolu kada je reč o Severnoj Koreji, a u četvrtak je naglasio da bi više voleo da ne dođe do vojne akcije. „Vojna akcija bi sigurno bila opcija. Da li je neizbežna? Ništa nije neizbežno. Ako je pokrenemo (vojnu akciju), biće to veoma tužan dan za Severnu Koreju“, rekao je Tramp. Iako je Tramp naglasio da sada nije vreme za pregovore, visoki funkcioneri njegove administracije su stavili jasno do znanja da su vrata za diplomatsko rešenje otvorena, naročito ako se uzme u obzir procena SAD da bi svaki preventivni napad bio okidač za ogromnu odmazdu Severne Koreje. Pjongjang je saopštio da mu je oružje potrebno da bi se zaštitio od američke agresije i redovno preti da će uništiti SAD. Južna Koreja i SAD su tehnički još uvek u ratu sa Severnom Korejom pošto se sukob na Korejskom poluostrvu završio 1953. primirjem, a ne mirovnim sporazumom.

Nosač aviona na nuklearni pogon USS Ronald Regan krenuo je iz luke u Japanu u „jesenju rutinsku patrolu Zapadnim Pacifikom“, saopštila je portparolka američke mornarice. Prema njenim rečima, područje kojim je patrolirao obuhvata vode između Japana i Korejskog poluostrva. USS Ronald Regan je u patroli bio od maja do avgusta i poslat je u Japansko more s još jednim nosačem USS Karlom Vinsonom na vojne vežbe s japanskim snagama samoodbrane, kao i sa južnokorejskom vojskom.

Severna Koreja se žestoko protivi vojnim vežbama koje se održavaju na Korejskom poluostrvu ili u njegovoj blizini. Iako je Tramp uputio žestoke kritike na račun Severne Koreje, Kina se složila u četvrtak da UN treba da preduzmu više akcija protiv nje, ali je apelovala i na dijalog. Očekuje se da Savet bezbednosti UN uskoro izglasa novi paket sankcija. Severna Koreja je izrazila otpor prema novim potencijalnim sankcijama, a posebno je ciljala na američku ambasadorku pri UN Niki Hejli, koja je ove nedelje optužila Kim DŽong Una da „moli za rat“.

„Nema ničeg glupljeg nego misliti da ćemo mi, snažna nuklearna država, trpeti ovaj zli pritisak čiji je cilj rušenje našeg režima. Čak i ako je Niki Hejli slepa, mora ispravno da koristi svoj jezik. Američka administracija će platiti zato što ne može da kontroliše jezik svog predstavnika u UN“, navodi se u komentaru zvanične severnokorejske novinske agencije.

Sjedinjene Države žele da Savet bezbednosti UN uvede embargo na naftu Severnoj Koreji, zabrani izvoz tekstila i angažman severnokorejskih radnika u inostranstvu, te da se lideru Severne Koreje Kim DŽong Unu zamrzne imovina i zabrane putovanja, navodi se u nacrtu rezolucije u koji je Rojters imao uvid u sredu.

Kina se do sada pokazala kao najveći trgovinski partner Severne Koreje, čiji je prošlogodišnji doprinos trgovinskoj razmeni dve zemlje iznosio 92 odsto. Takođe obezbeđuje osiromašenom režimu stotine hiljada tona nafte i goriva. Ekonomski uticaj Kine je osetan i u Južnoj Koreji. Između dve zemlje su odnosi zategnuti od kada je Seul odlučio da rasporedi američki sistem antiraketne odbrane THAAD, koji ima snažan radar s kapacitetima da istraži područja u Kini.

Si traži pomoć Francuske za diplomatsko rešenje

Peking /// Kineski predsednik Si Đinping je rekao juče svom francuskom kolegi Emanuelu Makronu da se nada da Francuska može da preuzme „konstruktivnu ulogu“ u naporima za ponovno pokretanje razgovora o Severnoj Koreji, saopštila je kineska državna televizija. „Nuklearno pitanje na Korejskom poluostrvu na kraju se može rešiti samo miroljubivim sredstvima, uključujući dijalog i konsultacije“, rekao je Si u telefonskom razgovoru s Makronom.

Makron je rekao da Francuska radi na održanju mira i stabilnosti na poluostrvu i ceni ulogu Kine u rešavanju tog pitanja, saopštila je Centralna televizija Kine, preneo je Rojters. Kina je bila domaćin sastanka na kojem se razgovaralo o Severnoj Koreji, a na kojem su učestvovali Japan, Rusija, Sjedinjene Države i dve Koreje, ali su ti razgovori utihnuli 2008. Si je o Severnoj Koreji u sredu razgovarao telefonom s Trampom i nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari