
Američki Senat potvrdio je nominaciju Čarlsa Kušnera za ambasadora u Francuskoj, čime je član porodice predsednika Donalda Trampa postavljen na važnu diplomatsku funkciju uprkos svojoj problematičnoj prošlosti.
Senatori su glasali sa 51 glasom „za“ i 45 „protiv“ da potvrde Kušnerovu nominaciju, prenosi The Hill. Senator Kori Buker (demokrata iz Nju Džersija) glasao je za potvrdu, dok je senatorka Liza Mirkovski (republikanka sa Aljaske) glasala protiv.
Kušner, otac Džareda Kušnera – koji se namerio da na mestu zgrade Generalštaba bombardovanog 1999. izgradi luksuzni hotel – i tast Ivanke Tramp, preuzeće dužnost ambasadora u Francuskoj i Monaku uprkos tome što je pre dve decenije priznao krivicu po 18 tačaka optužnice, uključujući utaju poreza, laganje Federalnoj izbornoj komisiji i osvetu prema saveznom svedoku, te bio osuđen na dve godine zatvora.
„Ne sedim danas pred vama i tvrdim da nisam savršen čovek“, rekao je Kušner pred Senatskim odborom za spoljne poslove tokom saslušanja povodom potvrde njegove nove uloge.
„Napravio sam veoma, veoma, veoma ozbiljnu grešku, i platio sam veoma visoku cenu za tu grešku. Mislim da me te greške iz prošlosti zapravo čine boljim u proceni, boljim u pogledu na život, boljim u vrednostima – i da me čine kvalifikovanijim za ovaj posao“, rekao je otac Trampovog zeta.
Tramp je u novembru pohvalio Kušnera kao „izvanrednog poslovnog lidera, filantropa i pregovarača“ kada ga je nominovao za ovu funkciju, koja inače obično ide bliskim saveznicima ili velikim donatorima kampanja.
Kušner nije jedini član porodice koji je dobio poželjnu funkciju u administraciji. Masad Bulos, tast Tifani Tramp, služi kao viši savetnik za arapska i bliskoistočna pitanja.
Predsednik Tramp je takođe nominovao Kimberli Gilfojl, koja je do prošle godine bila devojka Donalda Trampa mlađeg, za ambasadorku u Grčkoj.
Ko je Čarls Kušner?
Čarls Kušner (71) odlazi u Pariz u zanimljivom trenutku u američko-francuskim odnosima, pošto su istorijski saveznici – i Evropa uopšte – napeti trgovinskom politikom američkog predsednika, piše Times of Izrael.
Kušner je „veliki poslovni lider, filantrop i neko ko ume da sklapa dogovore, ko će biti snažan zagovornik predstavljanja naše zemlje i njenih interesa“, napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social kada je najavio da je Kušnera nominovao za tu funkciju.
Pored uloge u Parizu, Kušner će biti američki ambasador u Monaku.
Kušnerov sin Džared Kušner, koji se oženio Trampovom najstarijom ćerkom Ivankom 2009. takođe je bio savetnik Trampu tokom njegovog prvog mandata, posebno za sukobe na Bliskom istoku.
Sama nominacija Kušnera – građevinskog magnata iz Nju Džersija – pokazala se kao kontroverzna, pošto je gotovo svaki demokratski senator glasao protiv. Jedini demokrata koji je glasao „za“ bio je senator iz njegove matične savezne države, Kori Buker.
Buker i Kušner imaju dugogodišnje poznanstvo koje datira još iz vremena kada je Kušner finansijski podržao Bukerovu prvu (neuspešnu) kandidaturu za gradonačelnika Njujarka, grada u državi Nju Džersi, 2002. godine.
Kada je Kušner upao u pravne probleme 2004, Buker je napisao pismo u kojem je svedočio pozitivno o njegovom karakteru. Kasnije su sarađivali tokom prve Trampove administracije na Zakonu o prvom koraku (First Step Act), dvostranačkom zakonu o reformi krivičnog pravosuđa.
„Čarli je podstakao moju nadu i učinio da verujem da čak i u sumnjivom svetu politike Nju Džersija još uvek postoje ljudi koji ne deluju isključivo iz ličnih interesa“, napisao je Buker 2005. godine, pre izricanja presude Kušneru, podseća Nju Džersi Globe.
Buker se nije javno oglašavao povodom Kušnerove nominacije za ambasadora u Francuskoj, niti je prisustvovao bilo kojem od dva sastanka Senatskog odbora za spoljne poslove na kojima se razmatrala nominacija.
Drugi senator iz Nju Džersija, Endi Kim, glasao je protiv.
Kušner je stekao ogromno bogatstvo kroz svoje poslovanje u sektoru nekretnina i deo tog novca koristio za finansiranje demokratskih političkih kampanja.
Čarls Kušner je rođen 16. maja 1954. u porodici Džozefa Berkovica i Rej Kušner, Jevreja rođenih u Novogrudoku (tada Druga Poljska Republika) današnjoj Belorusiji i preživelih u Holokaustu.
U Ameriku su došli iz SSSR-a 1949. godine.
Po rođenju je dobio ime Čenan, po ujaku koji je umro u koncentracionom logoru tokom Holokausta. Odrastao je u Elizabetu, Nju Džersi, sa svojim starijim bratom Marejem Kušnerom i sestrom Ester Šulder.
Njegov otac je radio kao građevinski radnik i investitor u nekretnine. Kušner je diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta Hofstra 1979. godine.
Kušner je počeo da upravlja portfoliom svog oca od 4.000 stanova u Nju Džersiju 1985 godine. Osnovao je Kushner Companies sa sedištem u Florham Parku, Nju Džersi i postao njen predsednik. Nagradu Ernst & Young New Jersey za preduzetnika godine osvojio je 1999. godine.
Kušner je 30. juna 2004. godine kažnjen sa 508.900 dolara od strane Federalne izborne komisije zbog doprinosa demokratskim političkim kampanjama u ime njegovih partnerstava kada nije imao ovlašćenje za to.
Godine 2005, nakon istrage koju je sproveo američki tužilac okruga Nju Džersi, Kris Kristi, Kušner je priznao krivicu po 18 tačaka federalne optužnice, uključujući utaju poreza, osvetu prema saveznom svedoku i laganje Federalnoj izbornoj komisiji (FEC).
Osuđen je na dve godine zatvora, što je bila maksimalna kazna dozvoljena prema nagodbi o priznanju krivice.
Služio je 14 meseci u saveznom zatvoru Montgomeri, u Alabami, pre nego što je poslat u Njuark, Nju Džersi. Iz zatvora je pušten 25. avgusta 2006. godine.
Kao osuđenik, Čarlsu Kušneru je zabranjeno da se bavi advokaturom u Nju Džersiju, Njujorku i Pensilvaniji.
Tužioci su tada naveli da je Kušner saznavši da njegov zet sarađuje sa federalnim istražiteljima, unajmio prostitutku kako bi ga namamio u hotelsku sobu, gde je njihov susret bio tajno sniman skrivenom kamerom. Snimak je potom poslat supruzi zeta – Kušnerovoj rođenoj sestri, prenosi Rojters.
Bivši guverner Nju Džersija, Kris Kristi (republikanac), tadašnji američki tužilac za okrug Nju Džersi, vodio je istragu i kasnije ovaj slučaj nazvao „jednim od najodvratnijih i najgnusnijih zločina“ koje je procesuirao tokom karijere.
Najavljujući Kušnerovo pomilovanje 2020. godine, Trampova prva Bela kuća je navela njegov dobrotvorni rad kao razlog zašto je zaslužio pomilovanje, podseća AP.
„Ova evidencija o dobrotvornim akcijama zasenjuje osudu gospodina Kušnera i dvogodišnju kaznu zatvora za pripremanje lažnih poreskih prijava, osvetu svedoka i davanje lažnih izjava Federalnoj izbornoj komisiji“, saopštila je tada Bela kuća.
Nakon izlaska iz zatvora, Čarls Kušner je preusmerio svoje poslovne aktivnosti iz Nju Džersija u Njujork.
Do kraja 2016. godine, neto vrednost Kušnera i njegove porodice procenjivana je na 1,8 milijardi dolara. On je zaposlio dvojicu bivših zatvorenika s kojima se sprijateljio tokom izdržavanja kazne.
Kušner se lično sastao sa direktorom Univerziteta Harvard i 1998. godine donirao 2,5 miliona dolara toj instituciji.
Njegov sin Džared tada je bio u završnoj godini srednje škole i nije se isticao kao posebno dobar đak – imao je rezultate ispod proseka za standarde Lige bršljana. Ipak, Džared je primljen u prvu godinu Harvarda 1999. godine.
Pre 2016. godine, Kušner je bio donator Demokratske partije.
Potom je Kušner donirao 100.000 dolara super političkom komitetu Make America Great Again PAC, koji je podržavao Trampovu kampanju za predsedničke izbore 2016.
On i njegova supruga su takođe organizovali prijem za Trampa u svojoj vili na obali Džerzi Shore u mestu Long Branč. Bio je jedan od najvećih donatora Trampovog super PAC-a, sa donacijom od milion dolara.
Sa Seril Kušner ima Džareda, Jošuu i Nikol.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.