“Manjak beba” u Britaniji bi mogao da dovede do pada ekonomije 1Foto: Pixabay/Mylene2401

Velika Britanija je suočena sa “manjkom beba” koji bi mogao da uzorkuje “dugoročnu ekonomsku stagnaciju”, upozorio je nezavisni istraživački centar za javnu politiku SMF.

SMF navodi da je stopa novorođenih beba gotovo prepolovljena u odnosu na posleratni vrhunac tokom 1960-tih i da bi starenje populacije u zemlji moglo da dovede do ekonomskog pada.

Kako prenosi Gardijan, u istraživačkom centru kažu da bi trebalo oformiti vladinu radnu grupu koja bi se bavila ovim pitanjem, a da bi jedna od mera koje bi pomogle rešavanju problema mogla da bude povećanje budžeta za brigu o deci.

Istraživači ističu da tipični zaposleni roditelji u Velikoj Britaniji izdvajaju 22 odsto svojih prihoda na potpunu brigu o deci, što je više nego duplo od proseka u zapadnim ekonomijama.

Natalitet u Engleskoj i Velsu dostigao je vrhunac 1964, kada je prosečan broj dece po ženi iznosio 2,93. Prošle godine prosek je bio 1,58, što je mnogo ispod nivoa neophodnog za održavanje stabilnosti stope populacije, dok je u Škotskoj bio još niži, sa svega 1,29 odsto.

U izveštaju SMF upozorava se da će ovaj trend dovesti do nedostatka odraslih u radnoj dobi.

“Trenutno u zemlji ima oko tri osobe starije od 65 godina na svakih 10 radnika, ali sredinom naredne decenije ta stopa će porasti na 3,5, a do 2060. će biti blizu četiri”, navodi se u izveštaju.

Prema ovim projekcijama, do 2050. četvrtina Britanaca će imati preko 65 godina, u odnosu na petinu koliko ih sada ima.

“Kombinacija manjeg udela radne populacije i većeg udela onih kojima je potrebna ekonomska podrška ima jasan negativan efekat na produktivni kapacitet ekonomije”, piše u izveštaju.

Kako se navodi, 28 odsto zemalja širom sveta usvaja pronatalističke politike kako bi povećalo natalitet.

U nekim zemljama to ima formu direktnih isplata roditeljima, kao što je slučaj u Francuskoj, gde postoji “pomoć za rođenje” u iznosu od 950 evra.

U izveštaju SMF se preporučuje formiranje međuresorne vladine radne grupe kako bi se prilikom uvođenja novih politika osiguralo da se uzima u obzir kakav će one uticaj imati na rast populacije.

“Pitanje da li bi vlada trebalo da interveniše i pokuša da poveća natalitet je osetljiva tema kojom se mora delikatno rukovati. Međutim, s obzirom na alarmantni pad nataliteta i na rizike koje starenje populacije predstavlja po našu socijalnu i ekonomsku dobrobit, to je diskusija koju ne smemo da zanemarimo”, kaže Avik Batačarja, glavni ekonomista u SMF i jedan od autora izveštaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari