Mediji: Tramp politizuje Dan nezavisnosti SAD 1Foto: EPA-EFE/ MIKE THEILER

Ovogodišnja proslava Dana nezavisnosti SAD uključiće, mimo tradicije, demonstraciju vojne moći zbog čega mnogi optužuju predsednika Donalda Trampa da politizuje jedan od retkih trenutaka jedinstva u SAD i koristi ga kao kampanju za drugi mandat u Beloj kući, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) ocene zapadnih medija.

Tramp je pripremio tenkove, bombardere i drugu ratnu mašineriju za proslavu 4. jula koji se tradicionalno obeležava bez upadljivog prisustva vojske, zbog čega ga kritičari optužuju da koristi vojsku kao političko sredstvo, piše agencija Asošiejtid pres (AP).

Po nalogu Bele kuće, vašingtonski park Nešnal mol tokom proslave trebalo bi da nadlete stelt bombarder „B-2“, borbeni avioni „F-35“ i „F-18“, vazdušni akrobatski tim Nejvi blu endžels i vojni helikopteri. Tramp je na Tviteru naveo da su vojni lideri „oduševljeni“ zbog učešća, ali ako je tako, ocenjuje AP, onda to dobro kriju.

Fundamentalna karakteristika uloge vojske u američkoj demokratiji je njena izdvojenost iz politike, što, kako objašnjava AP, treba da obezbedi da su vojne snage odane Ustavu a ne izabranom lideru kao pojedincu.

Pokazivanje vojnih mišića uobičajeno u autoritarnim zemljama poput Kine i Severne Koreje nije tipično za Ameriku, ističe agencija. Mada vojni orkestri i počasna garda učestvuju u prazničnim paradama, dok se vojni avioni koriste za nadletanja prilikom velikih sportskih dogadjaja, SAD tradicionalno ne prikazuju sirovu vojnu snagu kao potvrdu medjnarodnog prestiža i uticaja.

Isticanje američke vojne moći, po tvrdnjama predstavnika opozicione Demokratske partije, moglo bi pretvoriti proslavu nacionalnog praznika u Trampov predizborni skup na teret poreskih obveznika, dok zvaničnici kažu da će republikanski predsednik izbeći politiku i držati se patriotskih tema u svom govoru ispred Linkoln memorijala, ukazuje Rojters.

Mada se Američki predsednici decenijama nisu isticali tokom proslave koja obično privlači stotine hiljada ljudi u vašingtonski park Nešenel mol radi koncerata i vatrometa, Tramp ove godine planira da govori na događaju „Pozdrav Americi“ (Salute to America), dodaje agencija.

S druge strane, kako ukazuje Rojters, antiratna grupa Kod pink saopštila je da je obezbedila dozvolu da na protest tokom Trampovog govora donese veliki balon „Beba Tramp“ koji predsednika prikazuje u pelenama, mada dozvola ne dopušta da balon bude ispunjen helijumom kako bi mogao da lebdi.

Ovogodišnja proslava 4. jula odraz je Trampove taštine, opsesije brojem prisutnih, žudnje za pažnjom, uzbudjenja vojnom opremom i flerta s autoritarizmom, ocenjuje CNN i ističe da dovodjenje tenkova, nadletanje aviona i duži vatromet od uobičajenog, znače da će i Dan nezavisnosti – generacijama redak trenutak jedinstva – biti politizovan.

Trampova ideja, na koju je došao kada je u Francuskoj prisustvovao proslavi Dana Bastilje s vojnom paradom, pretvorila se u „elokventnu metaforu preterivanja i polarizacije njegovog predsednikovanja“, navodi CNN i ukazuje na ocene kritičara da predsednik umesto „Pozdrava Americi“ kako tvrdi, zapravo planira pozdrav sebi.

S druge strane, ocenjuje američka televizija, izlivi gneva demokrata i medija zbog Trampovog otimanja proslave 4. jula neće pogoditi sve Amerikance – mnogi od njih vojnu paradu smatraju dobrodošlim prikazivanjem snage zemlje.

Mada će proslava 4. jula podvući Trampovo rasipanje javnog novca i spornu etiku, s pozornice će se on predstaviti kao patriota i prkosna šiba elite koja prezire vrednosti Amerikanaca, što je, kako ukazuje CNN, strategija koju je koristio da pobedi na izborima 2016. i na koju računa za drugi mandat.

Mnogi Trampove nastupe smatraju neukusom, ali su oni često zasnovani na lukavom političkom predosećaju i slike glavnog komandanta sa zastavom dobro će doći u zbirci snimaka za predizbornu kampanju, dodaje CNN.

S druge strane, ocenjuje Njujork tajms u uredničkom komentaru, Trampova ekstravagancija za 4. jul je već postigla ono što je sigurno bio jedan od njegovih ciljeva – da iritira protivnike.

Dok se na Dan nezavisnosti prethodni predsednici nisu pojavljivali u čuvenom parku od Linkoln memorijala do Kapitola, niti su držali govore u udarnom televizijskom terminu, Tramp u ovom značajnom raskidu s tradicijom stavlja sebe u centar pažnje 4. jula, piše časopis Ekonomist i ukazuje na Trampov tvit – „obratiće vam se vaš omiljeni predsednik, ja“.

Plan o uključivanju vojske izazvao je zabrinutost da će Tramp proslavu posvećenu pre svega demokratiji, slobodama i gradjanima koji u njima uživaju, pretvoriti u slavljenje vojske, piše Ekonomist i podseća da je da Tramp već kršio predsedničke norme koristeći zvanične posete vojnim bazama kao priliku da kritikuje demokrate.

Mnogi bivši predsednici u proteklom veku su provodili Dan nezavisnosti van Vašingtona, a kada bi bili u prestonici, uglavnom su bili u Beloj kući, ukazuje Ju-Es-Ej tudej.

Poslednji predsednik koji je bio na čelu proslave Dana nezavisnosti je bio Ronald Regan 1987. kada je 3. jula govorio kod Džeferson memorijala i najavio zakon o ekonomiji.

Ipak, kako navodi Ju-Es-Ej tudej, ovogodišnja proslava se poredi s Danom nezavisnosti 1970. kada je Ričard Nikson držao „Dan u čast Amerike“ 4. jula u Nešenel molu. Dogadjaj se, medjutim, pretvorio u nerede u kojima je policija ispaljivala suzavac na antiratne demonstrante, mada Nikson nije ni bio tamo, već u Kaliforniji, odakle je pisao poruku koja je prikazana u Nešenel molu.

Dok kritičari optužuju Trampa da ubacuje politiku u nadstranački dogadjaj koji ima nacionalan značaj, većini turista s kojima je Ju-Es-Ej tudej razgovarao u Vašingtonu generalno se svidja ideja o vojnoj ekstravaganciji prilikom proslave 243. rodjendana SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari