Merkel i Kurc saglasni da Zapadni Balkan "mora" u EU 1 Naglašeno prijateljska atmosfera: Sebastijan Kurc i Angela Merkel Foto: EPA-EFE CLEMENS BILAN

Nemačka kancelarka Angela Merkel i njen austrijski kolega Sebastijan Kurc naglasili su danas u Berlinu, na zajedničkoj konferenciji za novinare, snažnu povezanost između dve zemlje.

Merkel i Kurc su istovremeno priznali da postoje razlike u politici Nemačke i Austrije u vezi sa izvesnim evropskim temama, prenosi Nemački radio, uz podsećanje da su u nedavnoj prošlosti bila naglašena neslaganja oko izbegličke krize.

Merkel i Kurc, kako se navodi u izveštaju, takođe su objasnili da zemlje Zapadnog Balkana „moraju imati perspektivu učlanjenja u Evropsku uniju“. Kada je reč o novoj austrijskoj vladi koju pored Kurcove Austrijske narodne partije (ÖVP) čini i desno populistička Slobodarska partija Austrije (FPÖ), Merkel je kazala da će se o njoj prosuđivati na osnovu politike koju će voditi. Kurc je juče prilikom svog prvog dolaska u Berlin u svojstvu kancelara dočekan uz vojne počasti. Danas će se sastati sa predsednikom Nemačke Frankom-Valterom Štajnmajerom.

Uoči posete, minhenski Ziddojče cajtung (SZ) pisao je da Merkel i Kurc pripadaju dvama različitim svetovima – ne samo zato što je novi austrijski kancelar više nego duplo mlađi od šefice nemačke vlade, već i zato što ju je on tokom izbegličke krize „provocirao“ kritikujući njen tadašnji pristup otvorenih vrata. Pa ipak, Angela Merkel bila je prva predsednica neke vlade koja je Kurcu čestitala izbornu pobedu na glasanju oktobra 2017, navodi SZ.

Kurc je pre sastanka s kancelarkom pohvalio promenu nemačke politike prema izbeglicama. „Ide u pravom pravcu“, kako je rekao. Ta promena se ogleda i u nedavnom preliminarnom dogovoru o formiranju nove velike koalicije u Nemačkoj: kancelarkina Hrišćansko-demokratska unija (CDU), bavarska Hrišćansko-socijalna unija (CSU) i Socijaldemokratska partija Nemačke (SPD) složile su se da će se ubuduće u Nemačkoj primati između 180.000 i 220.000 izbeglica godišnje. To je tabloid Bild svakako imao na umu zaključivši, nasuprot uglednom SZ-u, da dvoje političara više nisu dva sveta različita.

„Ako se u vezi sa nemačkom kancelarkom nešto sa sigurnošću zna to je: ima pamćenje kao slon, nikad ništa ne zaboravlja“, piše bečki Kurir, sugerišući da Merkel Kurcu neće oprostiti ranije kritike. Ovaj list Kurca naziva novajlijom, a Merkel „metuzalemom“ među šefovima vlada zemalja EU. Kurcu je 31, a Merkel 63 godine. Podseća i na to da je vlada koju predvodi Kurc stabilna, dok se Merkel ne može pohvaliti sigurnošću kakva je karakterisala njenu „eru“ od 2005. Međutim, i Kurir naglašava da poseta protiče u prijateljskoj atmosferi.

Kao jednu od tema u vezi sa Evropskom unijom, austrijski Prese izdvaja to da Beč ne želi da izdvaja više novca za njen budžet posle odluke Velike Britanije da napusti Uniju. Budžet EU će zbog britanske odluke godišnje biti manji za sumu između 11 i 14 milijardi evra. Evropska komisija namerava da u manjoj meri uveća izdvajanja država članica za budžet od 2021. do 2027. Uz to, izdvajanja za poljoprivredu i regione biće smanjena od čega će naročito Austrija imati koristi, navodi Prese dodajući da su se, za razliku od nje, Francuska i Nemačka već složile da EU treba finansijski ojačati.

 

Ruski uticaj

Objašnjavajući izraženu podršku kancelara i kancelarke zemljama Zapadnog Balkana, Ziddojče cajtung navodi da zemlje EU učestalo optužuju Rusiju da nameće svoj uticaj u regionu. Istovremeno je nekoliko balkanskih zemalja razočarano što pregovori o pristupanju „ne napreduju“, piše list podsećajući da su Makedonija, Albanija, Crna Gora i Srbija kandidati za članstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari