Ministar odbrane SAD šarmirao saveznike 1Foto: BETA AP Photo Patrick Semansky

Raspoloženje na sastanku NATO-a u sredu bilo je izuzetno prijatno, piše portal politiko.eu u svom izveštaju iako je, kako se šaljivo dodaje, prošlo tri dana od Svetog Valentina. Bio je to, ukazuje se, prvi susuret ministara NATO kojem je prisustvovao novi američki ministar odbrane Lojd Ostin.

Penzionisani general američke vojske sa četiri zvezdice, učestvovao je na dva virtuelna okupljanja severnoatlantskog saveza i svojom spremnošću za konsultacije i posvećenošću principu NATO o kolektivnoj odbrani doprineo „ugodnoj atmosferi“.

Posle četiri godine tokom kojih je donedavni američki predsednik Donald Tramp omalovažavao savez, Vašington „ponovo zvuči kao prijatelj“, naveli su učesnici sastanka.

„Veče pada nad sedištem NATO-a“, stoji u tvitu belgijskog ambasadora pri alijansi Paskala Hejmana, uz fotografiju ogromne zgrade sedišta NATO-a čija stakla blješte tokom zalaska sunca.

„Završen uspešan prvi dan saveta ministara odbrane“.

Istaknuta je bila i Lojdova izjava u kojoj stoji da je „okrenuta nova stranica ka revitalizaciji saveza i potvrdi garancija iz člana 5“, prema kojem je napad na jednog saveznika napad na sve.

Prema rečima učesnika, ukazuje portal, „najgori deo posla sa Trampovom administracijom bila je nepredvidivost i stalni strah od jednostranih odluka koje bi svet mogle preokrenuti naglavačke“.

Ostinove izjave sada, ukazuje se, jasno nagoveštavaju da su ti dani prošli.

„Sekretar za odbranu SAD je ponovo potvrdio poruku Džozefa Bajdena da Sjedinjene Države nameravaju da ožive odnose sa NATO i da su čvrsto posvećeni članu 5“, stoji u saopštenju Pentagona, koje je pred ministrima NATO izneo i Ostin.

„NATO je osnova trajne transatlantske bezbednosti, a alijansa služi kao bedem naših zajedničkih vrednosti demokratije, individualne slobode i vladavine zakona“, rekao je Ostin koji je svoje stavove prethodno izneo u tekstu u Vašington postu.

„Spremni smo da se konsultujemo zajedno, zajedno odlučujemo i delujemo zajedno“, napisao je američki sekretar za odbranu.

Za razliku od Trampovog čestog kritikovanja saveznika zbog neravnomernog izdvajanja za odbranu i insistiranja da moraju da izdvajaju više, Ostin se zahvalio i pozvao ih da nastave sa „dobrim radom“, napominjući da se doprinosi mere i načinom na koji se koriste, a ne samo njihovom količinom.

Savez se i dalje suočava sa teškoćama – uključujući mnoga unutrašnja neslaganja, posebno između Turske i nekoliko saveznika, među kojima su SAD i Francuska.

Predstoje i teške odluke, poput one da li će se poštovati sporazum između Amerike i talibana da se savezničke snage u potpunosti povuku iz Avganistana do 1. maja.

Prvog dana samita raspoloženje je uglavnom bilo optimistično dok su ministri razgovarali o izveštaju o tome kako NATO treba da izgleda 2030. i planovima za samit lidera u Briselu kasnije ove godine.

Generalni sekretar Jens Stoltenberg, koji je proveo četiri godine pokušavajući da „usreći“ Trampa i da spreči eventualni izlazak SAD iz Alijanse, nije krio zadovoljstvo.

„Imamo predstojeći samit, imamo novu američku administraciju“, rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare.

„I sve to zajedno zaista pruža jedinstvenu priliku, nakon nekoliko teških godina za sve nas s obe strane Atlantika, da imamo suštinsku agendu koja gleda u budućnost.“

I Francuska, čiji je predsednik Emanuel Makron pre dve godine kazao da je NATO u stanju „moždane smrti“, izjasnila se pozitivno o Ostinu, ukazuje portal.

„Prvi NATO susret sa našim novim američkim kolegom“, tvitovala je francuska ministarka odbrane Florans Parli.

„Veoma konstruktivni razgovori. Delimo istu ambiciju revitalizacije saveza. Francuska će igrati svoju punu ulogu u ovom kolektivnom radu na strateškom promišljanju između saveznika.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari