Mogu li se i deca zaraziti majmunskim boginjama? 1foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

Dva učenika osnovne škole u ​​američkoj državi Džordžija bila su pozitivna na majmunske boginje, što je izazvalo debatu u SAD o riziku od infekcije među školarcima uoči njihovog povratka u školu.

Prema zvaničnim podacima, rizik od infekcije majmunskim boginjama među školskom generacijom je veoma nizak. Više od 16.000 ljudi u SAD ima potvrđenu infekciju majmunskim boginjama, a skoro svi su odrasli. Međutim, kako se bliži početak škole, roditelji su sve zabrinutiji, prenosi N1 Zagreb.

Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u svojim smernicama za škole i brigu o deci napominju da je „rizik od zaraze majmunskim boginjama kod dece i adolescenata u SAD nizak“, ali škole bi ipak trebale da poštuju protokole za svaki prenos zaraznih bolesti. je minimiziran.

Kako su reagovale škole čiji su učenici bili zaraženi?

Osnovne škole Mensfild i Flint Hil u Džordžiji objavile su da su svesne pozitivnih učenika, obavestile su sve roditelje, a CDC će izdati individualne smernice onima za koje se veruje da su bili u bliskom kontaktu sa decom.

Sve školske prostorije biće temeljno očišćene i dezinfikovane pre početka nastave.

Prema uputstvima CDC-a, svako ko je bio zaražen majmunskim boginjama u školi ili vrtiću, „ustanova treba da primeni protokol za smanjenje prenošenja zaraznih bolesti, što uključuje pojačano čišćenje i dezinfekciju“, kao i da kontaktira lokalne zdravstvene organe, koji će pratiti kontakte i dati detaljna uputstva o daljim postupcima.

Svakako se savetuje školama i vrtićima da podsete učenike i posetioce da pojačaju higijenu i eventualno nose masku za lice ukoliko postoji veći rizik.

Kako se prenose majmunske boginje?

Poznato je da su kolektivi poput odeljenja ili vrtića žarišta virusa i bakterija, a s obzirom na sporo širenje infekcije, bilo je slučajeva i među decom, rekla je Lori Tremel Friman iz lokalne zdravstvene kancelarije za Si-En-En.

Prošle nedelje CDC-u je prijavljeno najmanje 17 potvrđenih i verovatnih slučajeva majmunskih boginja među decom mlađom od 15 godina. Prva dva prijavljena slučaja u SAD uključivala su dete mlađe od tri godine iz Kalifornije i bebu koja nije državljanin SAD. Ova dva slučaja nisu povezana i verovatno su rezultat prenosa u domaćinstvu.

Virus majmunskih boginja može se preneti bliskim kontaktom kao što je kontakt koža na kožu, direktan kontakt sa osipom zaražene osobe ili direktan kontakt sa izlučevinama kao što je pljuvačka. Iako je rizik od ovoga veoma mali, postoji mogućnost prenošenja virusa sa površina kao što su odeća, posteljina i peškiri koje je koristila zaražena osoba.

Stručnjaci ističu da su vrtići i škole idealni rasadnici za ovakvo širenje, ali zato treba stalno ponavljati i isticati važnost povećane higijene, koja može sve izbeći.

Smernice CDC-a takođe naglašavaju da se vakcina protiv majmunskih boginja preporučuje osobama koje su bile izložene infekciji, ali ne preporučuju raširenu vakcinaciju ili vakcinaciju dece.

Takođe upozoravaju roditelje da ukoliko njihovo dete ima temperaturu ili osip, odmah pozovu lekara i ostave dete kod kuće.

Deca ili zaposleni koji su bili u kontaktu sa osobom koja boluje od majmunskih boginja ne moraju da preskaču školu osim u slučajevima visokog rizika ili u slučajevima simptoma. Pod visokim rizikom smatraju se osobe koje su dodirnule kožu zaražene osobe, a za decu to može biti i kontakt tokom fizičkog vaspitanja, u rvanju ili fudbalu, u vezi sa plivanjem ili trčanjem gde nema bliskog kontakta.

Stručnjaci su malo više zabrinuti zbog seksualno aktivnih tinejdžera i studenata, posebno onih koji imaju više partnera ili su u seksualnim odnosima sa strancima.

Iako do sada ima izveštaja o deci oboleloj od majmunskih boginja, nema izveštaja o međusobnom prenošenju. Incidencija zaraze majmunskim boginjama među decom trenutno je toliko niska da niko ne treba da brine, kažu stručnjaci.

Od izbijanja majmunskih boginja u maju, većina slučajeva je prijavljena među gej muškarcima.

Međutim, lekari ističu da se ne radi o polno prenosivoj bolesti i da svako ko dodirne kožu zaražene osobe može da se zarazi. Za decu to uključuje zagrljaje, utehu, hranjenje ili deljenje peškira, šoljica i slično.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari