Najveći događaj u modernoj istoriji, ali i trošak: Koliko bi sahrana kraljice Elizabete Druge mogla da košta građane Velike Britanije? 1Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT

Nakon smrti kraljice Elizabete Druge 8. septembra, Veliku Britaniju očekuje niz memorijalnih događaja, uključujući 10 dana žalosti. Ipak, cena nacionalnih procedura u situacijama žalosti i promena u monarhiji verovatno će biti visoka.

Dok su se ljudi iz celog sveta pridružili tugovanju, kraljičina sahrana koštaće Ujedinjeno Kraljevstvo milijarde dolara, pišu strani mediji.

Kraljičino telo će ležati u Vestminster holu četiri dana kako bi javnost mogla da oda počast.

Njen kovčeg biće dostupan javnosti 23 sata dnevno pre nego što se sahrana održi u Vestminsterskoj opatiji.

Sahrani će lično prisustvovati 2.000 posebno pozvanih zvanica, dok će milioni gledati na televiziji.

Pošto je kraljica imala 96 godina, pripreme za njenu smrt su učinjene mnogo pre. Bakingemska palata provela je godine pripremajući se za kraljičinu smrt i imala je planirana dva odvojena aranžmana pre njene smrti.

Sa kraljicom koja je umrla u zamku Balmoral u Škotskoj, održaće se „Operacija Jednorog“. Da se to dogodilo u Bakingemskoj palati, operacija „Londonski most“ bi bila šifrovano ime cele procedure.

Članovi kraljevske porodice, uključujući novoproklamovanog kralja Čarlsa III, poslednjih godina preuzimaju sve više njenih obaveza.

Ipak, cena kraljevske sahrane može biti uznemirujuća za naciju u ekonomskoj krizi.

Iako precizna finansijska cena kraljičinog pogrebnog postupka nije javno poznata, verovatno će to biti skup događaj.

Promene u mnogim svakodnevnim stvarima, uključujući promene novčanica, markica, zastava i drugih stvari koje će se desiti i u narednim mesecima, koštaće britance milione i milione.

Nova britanska valuta, sa portretom kralja Čarlsa III, moraće da se odštampa, a kraljičina valuta će biti uklonjena. Pečati, pasoši i policijske uniforme takođe će morati da se promene kako bi bile u skladu sa vladavinom kralja Čarlsa.

S obzirom na sve praznike, zatvaranja kompanija, troškove sahrane, troškove krunisanja, promene pasoša, vojne i policijske uniforme, prilagođavanja valute i druge manje institucionalne promene, smrt kraljice Elizabete II će verovatno koštati od 1,6 do 7 milijardi dolara britansku ekonomiju, piše „Independent“.

Umesno je napomenuti da se Velika Britanija bori da spase sebe od upadanja u ekonomsku recesiju, jer se suočava sa inflacijom i energetskom krizom, pišu mediji.

Kakvo je ekonomsko stanje u Velikoj Britaniji?

Kao i u SAD, centralna banka Velike Britanije je podigla svoje kamatne stope poslednjih meseci.

Pošto je ukupna mera inflacije premašila 10 odsto prvi put od 1980-ih, Banka Engleske povećala je stope za 0,5 odsto poena ovog meseca, što je najveće pojedinačno povećanje u skoro 30 godina.

Šest uzastopnih povećanja kamatnih stopa dovelo je referentnu vrednost na 1,75 odsto, u nastojanju da se obuzda visoka stopa inflacije.

Prema vladinim podacima, petina domaćinstava u Velikoj Britaniji sada se suočava sa prosečnim manjkom od 60 funti nedeljno između onoga što zarađuju i onoga što treba da plate za potrepštine kao što su računi za struju, kirija, prevoz i hrana, jer je raspoloživi prihod kod prosečnog stanovništva na najnižem nivou u poslednjih gotovo pet godina.

Kao što je medij „CNBC“ napomenuo, „cena i ceremonija kraljičine sahrane neće ostati neosetni u zemlji koja je zahvaćena krizom troškova života“.

Novoizabrana premijerka Liz Tras, koju je kraljica imenovala u utorak u svom poslednjem aktu u javnoj službi, ima za cilj da se izbori sa „krizom troškova života“ u Velikoj Britaniji.

Ako je sahrana posebno raskošna, kao što su kraljevske ceremonije bile u prošlosti, britanski građani bi mogli postati izuzetno nezadovoljni.

Kraljevska porodica se, razumljivo, suočila sa kritikama nekih svojih podanika zbog prekomerne potrošnje javnih sredstava.

Istoričar i profesor na Kraljevskom koledžu u Londonu, Endru Roberts, rekao je za „CNBC“ da novi kralj „već ima planove da dovede u red kraljevsku porodicu“.

Uprkos visokoj inflaciji u zemlji i drugim ekonomskim nevoljama, mnogi građani će sa zadovoljstvom podneti finansijski teret sahrane kraljice Elizabete i sporednih događaja zbog ljubavi prema njoj.

Ipak, sahranu možda neće u potpunosti finansirati poreski obveznici, već će deo doći i iz bogatstva kraljevske porodice.

Koliko su koštale sahrane princeze Dajane i kraljice majke Elizabete?

Najveći događaj u modernoj istoriji, ali i trošak: Koliko bi sahrana kraljice Elizabete Druge mogla da košta građane Velike Britanije? 2
Foto: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN

Za sticanje slike o tome koliko bi kraljičina sahrana mogla koštati, moguće je uporediti troškove drugih kraljevski sahrana.

Princezi Dajani, iako tehnički više nije bila član kraljevske porodice nakon smrti 1997. godine, priređena je svečana sahrana koja je koštala okvirno oko 11,8 miliona dolara u današnjem novcu.

Slično tome, kada je „kraljica majka“ umrla 2002. godine, njena sahrana je održana u Vestminsterskoj opatiji. Cena je bila oko 5,4 miliona funti.

Otprilike 11.887 policajaca i 1.306 članova civilnog osoblja bilo je raspoređeno od dana smrti do sahrane Elizabete, kraljice majke, otkrio je izveštaj Metropoliten policije o troškovima održavanja događaja u vezi sa javnim redom tokom 2002. godine.

Od 4,3 miliona funti policijskih troškova, 2,2 miliona funti bi ionako nastalo da je osoblje raspoređeno na druge dužnosti, ali 2,1 milion funti su dodatni troškovi direktno pripisani organizaciji sahrane.

Zašto kraljevske sahrane toliko koštaju?

Najveći događaj u modernoj istoriji, ali i trošak: Koliko bi sahrana kraljice Elizabete Druge mogla da košta građane Velike Britanije? 3
Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Visoka cena kraljevske sahrane proizilazi iz nekoliko stvari: angažovanja osoblja obezbeđenja tokom javnih povorki, pogrebnika, obezbeđenja ako pokojnikovo telo stoji izloženo u nekoj državnoj instituciji kako bi se građani oprostili, umrlica, pozivnica za sahranu, službenika, cveća i još mnogo toga.

Kada je kraljičin suprug princ Filip umro 2021. godine, na cenu njegove sahrane značajno je uticalo to što je prethodno odlučio da kovčeg sa njegovim telom ne bude izložen u okviru kraljevskih rezidencija.

Prema „The Ekpress“, izlaganje kraljice majke 2002. koštalo je 825.000 funti, ili 1,4 miliona funti danas.

S obzirom na kraljičinu popularnost i dužinu vladavine, verovatno je da neće biti štednje, prenose mediji.

Uz državne praznike, troškove sahrane i krunisanje kralja Čarlsa III, kraljičina smrt koštaće britansku ekonomiju milijarde dolara.

Kada će se održati sahrana?

Datum državne sahrane kraljice biće u ponedeljak, 19. septembra, potvrđeno je u subotu.

Ovo saopštenje usledilo je nakon zvaničnog proglašenja Čarlsa III za kralja na Pristupnom savetu.

Tokom sastanka Saveta za pristupanje, novi kralj je odobrio da datum sahrane njegove majke bude državni praznik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari