Novi propis u EU o autorskim pravima 1Foto: Bojan Cvejić

Onlajn-platforme moraće da plaćaju izdavačima i autorima sadržaje koje budu objavili na svojim sajtovima, propisano je novim odredbama zakona o autorskim pravima Evropske unije, objavio je Blic, pozivajući se na portal Bloomberg.com.

Ta mera, kako se navodi, znači moguće ograničenje pristupa evropskim onlajn-medijima, kao i da bi muzički producenti i izdavači mogli da nametnu nove troškove Guglu (matična kuća „Alphabet Inc) i Fejsbuku na ime nadoknade za objavljivanje njihovih pesama, videa i novinskih članaka.

Ukoliko umetnici i muzički producenti odbiju da im izdaju odgovarajuće dozvole, tehnološke kompanije moraće da uklone ili blokiraju sadržaje koje su postavili na mreži. Ukoliko, pak, platforme ne budu pregovarale sa izdavačima ili ako se izdavači ne odreknu svojih prava, platforme više neće moći da objavljuju duže delove novinskih članaka u naslovima.

Novi propisi će „omogućiti kreatorima da dobiju fer nadoknadu od velikih onlajn platformi, koje maksimalno iskorišćavaju vrednost kreativnog sektora, bez plaćanja naknade kreatorima“, objasnila je Veronik Debros, generalni direktor GESAC, krovnog udruženja autora i kompozitora. Reagujući na sporazum o zaštiti autorskih prava, portparol kompanije Gugl Dejmijen Romer rekao je da bi posledica novog zakona mogla biti povlačenje servisa Google News iz Evrope, pogotovo ako izdavači ne budu mogli da se odreknu svojih prava. Udruženje industrije kompjutera i komunikacija, koje zastupa kompanije Fejsbuk i Gugl, u saopštenju navodi da su pravila „izgubljena prilika da se ostvari usklađena reforma evropskog zakona o autorskim pravima, koja će funkcionisati i u budućnosti“ i ocenjuje da bi ona mogla da „ugroze onlajn inovacije“ i „ograniče onlajn slobode u Evropi“, prenosi Blic.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari