Od kukuruza do oružja: Deset stvari o odnosima Kine i Ukrajine 1Ilustracija: Demostat/Pixabay

S obzirom na to da se kineski predsednik Si Điping sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, te da su razgovarali o geopolitičkim promenama, važno je napomenuti da su Ukrajina i Kina snažno razvijale svoje odnose pre rata, posebno rastuće ekonomske veze, piše Kijev post.

Da bismo razumeli kako Kina može da ide napred, važno je razumeti kako je imala i mogla bi imati koristi od daljeg partnerstva sa Ukrajinom.

1. Kina je priznala nezavisnost i suverenitet Ukrajine u decembru 1991.

Najnovija diplomatska prekretnica na najvišem nivou između dve zemlje bio je telefonski razgovor između predsednika Volodimira Zelenskog i Si Đinpinga u julu 2021. povodom obeležavanja 10. godišnjice Zajedničke deklaracije o osnivanju i Razvoj strateških partnerskih odnosa između Ukrajine i Narodne Republike Kine.

2. Kina je zamenila Rusiju kao ukrajinski trgovinski partner broj jedan do 2019. godine.

3. Tokom poslednjih 25 godina, izvoz iz Kine u Ukrajinu je rastao po stopi od oko 20 odsto godišnje – sa 73,4 miliona dolara u 1995. na 7,46 milijardi dolara u 2020.

Ukrajinski izvoz u Kinu se učetvorostručio od 2018. do 2021. godine.

4. Prema podacima Državne službe za statistiku Ukrajine, u 2021. trgovinski promet između Ukrajine i Kine iznosio je 19 milijardi dolara, uključujući izvoz ukrajinske robe u Kinu od osam milijardi dolara (povećanje od oko 13 odsto) i uvoz kineske robe u Ukrajinu od 11 milijardi dolara (povećanje od oko 32 odsto).

5. Kina je glavni kupac ukrajinskog kukuruza, ječma i suncokretovog ulja. U 2021, žito uvezeno iz Ukrajine činilo je 20 odsto ukupnog kineskog uvoza tih žitarica. Kina je bila najveći uvoznik ukrajinskog ječma. Ukrajina je 2019. zamenila SAD kao najveći dobavljač kukuruza za Kinu – 80 odsto ukupnog kineskog uvoza kukuruza.

6. Ukrajina je bila glavni snabdevač Kinom oružjem, odmah iza Rusije. Kina je najveći kupac ukrajinskog oružja. Prvi kineski nosač aviona, Liaoning, je obnovljeni sovjetski nosač aviona kupljen od Ukrajine.

7. Kina je bila aktivni investitor, izvođač ugovora i finansijer projekata u važnim sektorima u Ukrajini, među kojima su pomorski transport (uključujući luke Mariupolj i Odesa), i drugih transportnih infrastruktura, uključujući renoviranje kijevskog metroa, poljoprivrede, energetike i telekomunikacija.

8. Kineske kompanije su 2021. godine dobile više od 6,6 milijardi dolara za građevinske radove u Ukrajini.

9. Kina vidi Ukrajinu kao ključno transportno čvorište svoje Inicijative Pojas i put (BRI).

Sporazum o slobodnoj trgovini Ukrajine sa Evropskom unijom (EU) čini je atraktivnom tranzitnom tačkom za kinesku robu.

10. U Ukrajini živi oko 6.000 kineskih državljana. U Kini živi do 100.000 ukrajinskih državljana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari