"Blizak im je Tramp i žele da Vatikan ponovo učine velikim": Ultra konzervativni katolici pokušavaju da utiču na izbor novog pape 1Foto: EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Grupa krajnje konzervativnih katolika pokušava da osigura da sledeći papa bude više usklađen s njihovim pogledima na svet – i ne libe se da koriste klevetničke taktike kako bi diskreditovali kandidate koji im se ne dopadaju, piše Politico.

Pošto kardinali treba da uđu u Sikstinsku kapelu 7. maja kako bi započeli izbor novog pape, neprijatelji pokojnog pape Franje i unutar i van kruga onih koji će birati se mobilišu.

Jedna glasna frakcija, koja je diskreditovala Franju nazivajući ga jeretikom, antipapom, pa čak i „antikristom“ zbog njegovih navodno liberalnih stavova, sada vidi priliku za napad.

Konzervativci su bili ogorčeni Franjinim pomirljivijim stavom prema istopolnim zajednicama i razvodu, njegovom odbranom migranata, kao i sporazumom sa Kinom koji je Pekingu dao pravo glasa u imenovanju katoličkih biskupa.

„Nada je da ćemo dobiti pontifikat koji će se više fokusirati na katolička pitanja, poput zaštite života i porodice, umesto na klimatske promene i imigraciju,“ izjavila je princeza Glorija fon Turn undi Taksis, nemačka aristokratkinja i vodeća figura konzervativnog katoličkog kruga u Rimu, za Politico.

Neki konzervativni influenseri zalažu se za krajnje desne kandidate, poput Atanazija Šnajdera, biskupa iz Kazahstana, koji je tvrdio da su izbeglice u Evropi „masovna invazija“ koja vodi ka islamizaciji, orkestriranoj od strane političkih elita s ciljem da se potisne hrišćanski identitet Evrope.

Druga imena koja se pominju među konzervativcima uključuju kardinala Roberta Saraha iz Gvineje, istaknutog zagovornika latinske mise, i američkog kardinala Rejmonda Berka, ultra-tradicionalistu koji je podržao predsednika SAD Donalda Trampa.

„Svedoci smo paradoksa da je crkveno rukovodstvo liberalnije, ali istovremeno postoji ogroman broj konverzija i veliki rast tradicionalizma,“ rekao je Džon Jep, direktor konzervativne neprofitne organizacije Catholics for Catholics, koja je organizovala molitveni događaj za Trampa u njegovom rizortu Mar-a-Lago, s ulaznicama od 1.000 dolara.

„Kardinali shvataju da, iako neki lideri mogu imati liberalne sklonosti, znaju da su njihove pastve kod kuće zapravo sve konzervativnije.“

„To će im biti na umu kada budu ulazili u konklavu.“

Pedeset šest odsto katolika glasalo je za Trampa, rekao je Jep.

„Ta ista grupa ljudi sada gleda ka Rimu i želi da njihov papa bude tradicionalan i snažan saveznik Sjedinjenih Država i naše vizije – na primer, po pitanju zaštite granica.“

„Kontrakulturna antisekularizacija“

Čak i pre nego što je papa Franja preminuo na Uskršnji ponedeljak, započela je kampanja diskreditovanja njegovih reformi, potekla iz sve brojnije i finansijski dobro potkovane mreže konzervativnih katoličkih neprofitnih organizacija sa sedištem u SAD, koje sarađuju s krajnje desničarskim političarima kako bi promovisale mešavinu katoličke doktrine i nacionalizma.

Jedna od najistaknutijih je Napa Institute, poznata po svojim luksuznim godišnjim konferencijama u vinskom spa centru u Kaliforniji, koja teži da spoji „konzervativnu teologiju i libertarijansku ekonomiju, sa naglaskom na apologetiku, seksualnu etiku i kontrakulturnu antisekularizaciju“.

Druga organizacija, Sophia Institute Press, finansira tradicionalistički katolički blog One Peter Five, koji je redovno kritikovao papu Franju, i sarađuje sa katoličkom televizijskom mrežom EWTN, koja je korišćena za optuživanje Franje da prikriva svešteničko zlostavljanje.

Jedan projekat, Red Hat Report, pokrenut 2018. godine, imao je za cilj da angažuje bivše FBI istražitelje kako bi sastavili dosijee o svakom kardinalu, na način političkih istraživanja protivnika, beležeći njihove teološke i pastirske prioritete i dodeljujući im ocene u vezi s načinom na koji su se nosili sa skandalom seksualnog zlostavljanja u crkvi.

Njihova glavna meta bio je kardinal Pjetro Parolin, Franjina desna ruka i favorit za njegovog naslednika.

„On treba da bude poznat širom sveta kao sramota za crkvu“, napisao je urednik u internom dopisu istraživačima.

Uticaj konzervativne desnice mogao bi dodatno ojačati i zbog sve teže finansijske situacije u Vatikanu, s obzirom na to da je agencija Rojters izvestila o manjku prihoda koji dostiže čak 83 miliona evra.

Pošto grad država navodno traži spoljne izvore finansiranja, izbor sledećeg pape mogao bi biti podložan uticaju bogatih desničarskih donatora iz SAD-a, rekao je jedan visoki crkveni zvaničnik za Politico, dodajući da se ta tema pominjala tokom pripremnih sastanaka pred konklavu, poznatih kao opšte kongregacije, koje kardinali svakodnevno posećuju već nedelju dana.

Naredni dani, pre početka konklave koja će odlučiti o sledećem papi, ključni su jer konzervativni katolici pokušavaju da dopru do kardinala sa pravom glasa.

Ipak, čak i same konzervativne grupe priznaju da su pred velikim izazovom. Pošto je 80 odsto kardinala sa pravom glasa imenovao upravo Franja, njihova najbolja nada je da blokiraju progresivne kandidate.

Konzervativce dodatno koči to što nemaju jasnog lidera. Kardinal Džordž Pel, koji je preminuo 2020. godine, bio je „uticajna ličnost lobista i ključni igrač moći,“ rekao je jedan dobro upućeni vatikanski ambasador, ali od njegove smrti „nema jasnog vođe tog krila.“

Tvrda desnica pokušava sve, ali s obzirom na matematičke odnose u konklavi, nemaju mnogo vere da će sledeći papa biti neko iz njihovih redova.

„Ne samo da nemaju dovoljno glasova da proguraju bilo kog kandidata poput kardinala Saraha ili mađarskog kardinala Petera Erda, već nemaju ni dovoljno glasova da budu blokirajuća manjina protiv liberala,“ rekao je Bendžamin Harnvel, dopisnik sa sedištem u Italiji iz emisije War Room Stiva Benona. „Ovo je konklava koja nije katolička.“

Poznata italijanska izreka kaže: „debeo papa, mršav papa“, što znači da konklave imaju tendenciju da ideološki balansiraju prethodnog papu.

Taktike zastrašivanja

Ono što se promenilo od poslednje konklave 2013. godine jeste da je lobiranje prešlo u digitalni prostor.

Zahvaljujući porastu broja konzervativnih blogova i influensera na društvenim mrežama, kampanja ovog puta je „nešto što ranije nisam video“, rekao je Stiven Šnek, bivši direktor Instituta za istraživanja politika i katoličke studije pri Katoličkom univerzitetu Amerike.

„U toku je ogroman talas analiza, mišljenja i prave kampanje od strane spoljnih grupa i influensera,“ rekao je, nagoveštavajući da bi njena neposrednost i domet mogli da imaju uticaj.

Favoriti za pape strepe zbog onoga što bi moglo isplivati u javnost.

Video snimak kardinala Luisa Antonija Taglea, jednog od najozbiljnijih kandidata da nasledi papu Franju, kako peva karaoke verziju pesme „Imagine“ Džona Lenona, objavljen je na desničarskom sajtu LifeSiteNews, a kritičari tvrde da stihovi poput „Zamisli da nema raja“ predstavljaju „predaju ateizmu“.

„Znaju da nemaju dovoljno glasova, pa im je cilj da zastraše reformiste“, rekao je iskusni vatikanista i novinar Marko Politi. „Poruka je: ‘Ne možete izabrati drugog Franju.’ To je psihološka igra“.

Međutim, kada kardinali uđu u Sikstinsku kapelu, oni su zaštićeni od spoljnog uticaja.

„Teško je reći šta će se dogoditi u toj ‘kotlarnici’“, rekao je jedan vatikanski ambasador. „I najbolje isplanirane strategije ne prežive uvek susret sa stvarnošću. Ova grupa kardinala nikada nije imala priliku da se međusobno upozna“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari