Foto: EPA/OLIVIER HOSLETSada kada znamo da Ursula fon der Lajen neće tražiti treći mandat na mestu predsednice Evropske komisije čini se da je gotovo vreme za radikalnu reorganizaciju načina na koji se dodeljuju najviše funkcije.
Umesto da postoji po jedan komesar iz svake države članice, predlažemo da Komisija umesto toga zapošljava ljude koji su idealno pogodni za određeni posao, baš kao u privatnom sektoru, piše Politiko u satiričnoj kolumni.
Kako se dodaje u tekstu, potrebno je baciti široku mrežu čak i izvan Evrope.
Sledeći predsednik Komisije bi, prema tome, mogao biti bivši britanski ambasador u Vašingtonu Peter Mandelson, jer poznaje taj svet, dobro je povezan…
Ako je preuranjeno, šta mislite o bodibilderu, koji je postao glumac, pa guverner Arnold Švarceneger? On ima mnogo kvaliteta koji bi ga činili pogodnim za tu ulogu: političko iskustvo, govori više od jednog jezika EU, smatra da je predsednik SAD Donald Tramp budala, i ako se ne slažete s njim, mogao bi da vas prebije do besvesti. Tvrda moć, a ne meka moć, piše Politico.
Postoje dva jaka kandidata za komesara za zdravstvo. Prvi kandidat možda je posledica efekta skorosti, ali teško je ignorisati rezultate: Nana Kvaku Bonsam.
Ovaj Ganac, koji sebe opisuje kao „najmoćnijeg spiritualistu na svetu“, tvrdio je da je „prokleo“ kapitena engleske fudbalske reprezentacije Harija Kejna pre utakmice Gana–Engleska na Svetskom prvenstvu.
I gle čuda, Kejn (i njegovi saigrači) bili su bezopasni kao većina zaključaka Evropskog saveta u remiju 0:0. Bonsam je takođe tvrdio da stoji iza povrede kolena portugalskog napadača Kristijana Ronalda na turniru 2014.
Zamislite koliko bi bio dobar u, recimo, proklinjanju ruskog predsednika Vladimira Putina ili sprovođenju masovne vakcinacije?
Bonsamov glavni konkurent za tu funkciju je Didier Raoult, kontroverzni francuski lekar koji je imao sastanak sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom u ranim danima kovida.
Raoult je privukao pažnju zagovaranjem upotrebe antimalarijskog leka kao tretmana za koronavirus i izgledom starog hipija, možda nekoga ko je svirao sintisajzer sredinom 1970.ih u bendu pod imenom nešto poput „Le Syndicat des Nuages Inutiles“ (Sindikat beskorisnih oblaka) ili „Camembert sur Mars“ (Kamembert na Marsu).
Nećemo prolaziti kroz svih 27 funkcija zbog vremenskih ograničenja i, budimo iskreni, interesa ali šefica spoljne politike bi trebalo da bude Šakira, koja je višejezična, međunarodno priznata, iskusna u globalnom aktivizmu i, što je najvažnije, ima kukove koji ne lažu, što je ključno u svetu diplomatije.
Naravno, nije svakom članu Kolegijuma komesara potrebno da bude slavna ličnost. U EU ugovorima je zapisano da Maroš Šefčovič mora biti komesar do kraja mandata, zaključuje Politiko.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


