Potrošači strepe od Trampa 1Foto: EPA-EFE YURI GRIPAS POOL

Žestoki trgovinski rat između Kine i SAD na vidiku, upozorilo je nekoliko inostranih ekonomskih stručnjaka, prenosi Gardijan.

Imajući u vidu da Donald Tramp preti novim carinama, a Peking merama osvete, situacija brzo eskalira.

Tramp je zapretio da će uvesti dodatne tarife od 200 milijardi dolara na kineske proizvode. Kako navodi, carine od 10 odsto će stupiti na snagu ukoliko Kina „odbije da promeni dosadašnju praksu“. Ove pretnje su vrhunac aktuelnog trgovinskog spora i podstakle su dodatni pad vrednosti akcija na berzama. Kina je uzvratila optužujući SAD za „ucenu“ i podsticanje straha u trgovinskom ratu. Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da će ta zemlja preduzeti „kvalitativne i kvantitativne“ mere i „čvrsto uzvratiti“. Tramp insistira da Kina godinama nepošteno profitira od trgovinske neravnoteže sa SAD.

Profesor Dejvid Kastelani, sa međunarodne poslovne škole Henli, u izjavi za Gardijan upozorava da bi Kina mogla da nanese veliku štetu velikim američkim firmama što može da okrene američko javno mnjenje protiv carina.

Na duže staze, američka politička pozicija možda će biti slabija imajući u vidu novembarske parlamentarne izbore, tvrdi Kastelani. Kina je, kako navodi ovaj stručnjak, manje ranjiva na ove pretnje pre svega zbog prirode svog političkog sistema. Na kraju krajeva, Kina bi mogla da pribegne kvalitativnijim merama koje bi mogle da otežaju poslovanje američkih firmi u Kini. Sve to znači dodatni pritisak na američki Kongres i administraciju.

Kolateralna šteta od ovog spora bila bi velika i pogodila bi mnoge azijske zemlje koje su deo kineskog proizvođačkog lanca u sektorima kao što su elektronika i slični proizvodi. Šon Kalou, iz australijske banke Vestpak, kaže da su investitori vrlo uznemireni. „Uočavamo znake zabrinutosti zahvaljujući trgovinskom ratu između Kine i SAD“. Nema sumnje da je preovlađujuće raspoloženje na globalnim tržištima da su investitori bili mnogo srećniji sa američkom ekonomskom politikom 2017, tvrdi Kalou, kada su bili fokusirani na smanjenje poreza nego u 2018. kada se prešlo na trgovinski protekcionizam.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari