vladimir putin i si đinpingFoto: EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ/KREMLIN/SPUTNIK

Kineski predsednik Si Đinping sleteo je danas u Moskvu, gde se sastaje sa Vladimirom Putinom. Tom prilikom je Njujork tajms ustvrdio da ih uglavnom ujedinjuje zajednički neprijatelj – Sjedinjene Američke Države.

Iako su američki zvaničnici i dalje skeptični prema Sijevim naporima da postane globalni mirotvorac, Kinezi ovu posetu, tvrde, vide kao pokušaj da se postave okvir za konstruktivan dijalog između Rusije i Ukrajine, prenosi N1 info.

Da bi čitaoci stvari stavili u kontekst, Njujork tajms je izdvojio četiri glavne tačake/pitanja koja bi trebalo da budu poznata o odnosu Kremlja i Pekinga.

1. Da li su Kina i Rusija zaista saveznici?

Kina i Rusija zvanično nisu saveznici, što znači da se nisu obavezale na međusobnu vojnu podršku. Ali te dve zemlje su bliski strateški partneri, a taj odnos se produbio tokom rata u Ukrajini. I sami kineski zvaničnici rekli su da su trenutni odnosi na „istorijskom vrhuncu“.

Partnerstvo je bilo vođeno zajedničkim ciljem pokušaja da se oslabi američka moć i uticaj.

Odnosi između Kine i Rusije nisu uvek bili tako topli. Dve strane su bile ogorčeni rivali 1960-ih i sukobile su se 1969. oko sporne teritorije duž njihove granice, što je izazvalo strah od nuklearnog obračuna između dve zemlje.

Dve zemlje se takođe bore za prevlast u Centralnoj Aziji, regionu koji Kremlj dugo vidi kao svoj domen, ali koji postaje sve važniji za geopolitičke i ekonomske ambicije Kine. Kina gradi više železnica, autoputeva i energetskih gasovoda u bivšim sovjetskim republikama poput Kazahstana i Uzbekistana, koje se i dalje oslanjaju na Rusiju kao ključnog bezbednosnog partnera.

2. Koliko su Putin i Si zaista bliski?

Neposredno pred početak ukrajinskog rata u februaru 2022. godine, Si i Putin su javno izjavili da odnosi Rusije i Kine „nemaju granica“.

Štaviše, Si je često govorio da mu je Putin najbolji prijatelj. Tokom ekonomskog foruma u ​​Rusiji 2018, njih dvoje su zajedno pržili palačinke i pili votku.
U članku objavljenom u kineskim novinama u nedelju, Putin je rekao da su se njih dvojica sreli oko 40 puta u poslednjih nekoliko godina i da su uvek nalazili vremena za neformalne, tople razgovore.

3. Zašto je Putinu potrebna Kina?

Putinu je potrebna Kina da ojača svoju ekonomiju, koja je osakaćena zapadnim sankcijama. Američki zvaničnici su nedavno rekli da imaju dokaze da Kina razmatra slanje oružja Rusiji za upotrebu u Ukrajini, što je Kina negirala. Kina se uzdržala od osude ruske invazije na Ukrajinu, a Peking je podržao ruski narativ, okrivljujući SAD i NATO za početak sukoba. Ali u isto vreme, Kina je takođe oklevala da pruži punu podršku Rusiji. Previranja i nestabilnost proistekli iz rata mogli bi da ugroze rast Kine i da zakomplikuju njene napore da ojača svoje ekonomske veze širom sveta.

4. Zašto je Kini potreban Putin?

Si želi da mu se Putin pridruži kao saveznik u borbi protiv globalne dominacije SAD i Zapada.
U članku objavljenom u ruskim novinama u ponedeljak uoči posete, Si je rekao da Kina i Rusija treba da rade zajedno na prevazilaženju izazova, uključujući „hegemoniju i nasilje“.

Čineći to, Si je prikazao Kinu kao naciju pod opsadom – slično kao što Putin predstavlja Rusiju u svojim govorima. Štaviše, Si je pozvao kinesku industriju da smanji oslanjanje na zapadnu tehnologiju i ukazao na rast Kine kao primer neusvajanja zapadnih političkih vrednosti. Jednako tako, Kina kupuje sve više naoružanja od Rusije, a dve zemlje sve više organizuju zajedničke vežbe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari