Zvižduci za Plenkovića pred Vladom, novinari mu poručili: "Nikad nećete biti urednik svih hrvatskih medija" 1Foto: EPA-EFE JENS SCHLUETER (Ilustracija)

Hrvatsko novinarsko društvo (HND) organizovalo je danas proteste u Zagrebu i Splitu protiv, kako navode, „zakona opasnih namera“. Reč je o aktuelnom predlogu izmena i dopuna Krivičnog zakonika, prema kojem neovlašćeno otkrivanje sadržaja istražne ili dokazne radnje u fazi istražnog postupka postaje krivično delo.

Protesti su počeli u 11 časova, javlja hrvatski N1.

Na protestu u Splitu su i splitski gradonačelnik Ivica Puljak i njegov zamjenik Bojan Ivošević, a u Zagrebu podršku novinarima pružaju saborski zastupnici.

„Ovakav zakon, čak ni njegova ublažena verzija, nije zadovoljavajući. Tražimo da se ovaj član potpuno izbaci iz Krivičnog zakonika“, rekao je novinar Damir Petranović našoj Veseli Šegvić. On smatra da ovakav zakon pokazuje totalitarne tendencije koje ukidaju pravo javnosti da zna i pravo na slobodu govora. „Sama najava i predlog ovakvog zakona je krajnje zabrinjavajući. Mi novinari ćemo to otvoreno kršiti i pozivamo sve da nas podrže“, rekao je on.

„Ponosni smo na činjenicu da HND istovremeno ima dva protesta protiv zakona, čime AP želi da ućutka sve kritičke glasove“, rekao je sa protesta predsednik HND-a Hrvoje Zovko. Zamolio je demonstrante da Andreja Plenkovića pozdrave „salvom zvižduka“, a zvižduci su zaista odjeknuli na Markovom trgu.

Demonstrantima se obratio i novinar Drago Hedl. On je predložio da se zakon nazove Lek APokalipsa, sa „prva dva slova velikim slovima, kao inicijalima njegovog pravog autora“. Hedl kaže i da ovaj zakon predstavlja kraj istraživačkog novinarstva.

Okupljenima se obratila i Maja Sever koja je poručila da će novinari ponovno protestovati ako bude potrebno jer “nismo ovce”.

“Nemojte mi pišati po leđima i uveravati me da pada kiša”, rekla je Sever uz burne reakcije okupljenih.

Na kraju se demonstrantima ponovo obratio Hrvoje Zovko. On je zahvalio svima koji su došli, svim građanima, poslanicima koji su sa opasnim namerama digli glas u parlamentu protiv zakona. „HND je pokazao da je centralna institucija za odbranu novinarskih interesa. Naš zahtev da nećemo odustati: Premijeru, ti treba da budeš premijer svih građana, a ne samo izabranih. Ovo je naša država, mi ovde živimo, plaćamo poreze. 30 godina otimanja institucija, vređanja zdravog razuma, nikada nećete biti glavni i odgovorni urednik svih hrvatskih medija”, poručio je Zovko Plenkoviću. On je pozvao novinare da nastave da rade po starom.

„Šta se menja u Krivičnom zakoniku?

Poziv HND-a prenosimo u celosti.

Vlada je, između ostalog, uputila Hrvatskom saboru na usvajanje član 307a koji glasi:

„(1) Sudski funkcioner ili državni službenik u pravosudnom organu, policijski službenik ili službeno lice, okrivljeni, advokat, advokatski pripravnik, svedok, veštak, prevodilac ili tumač koji je u toku prethodnog krivičnog postupka koji se po zakonu smatra nejavnim, neovlašćeno otkriva sadržaj prijave ili dokaznih radnji, sa ciljem da se ista učini javno dostupna, kazniće se zatvorom do 3 godine.

(2) Učinjenje, pomaganje ili podržavanje krivičnog djela iz stava 1. ovog člana ne može izvršiti lice koje obavlja novinarski posao.“

Šta to znači?

To znači da će svako ko bi potencijalno mogao da upozori na nepravilnosti u krivičnim istragama, na primer pokušaj prikrivanja koruptivnih radnji vladajuće stranke, biti kažnjen ukoliko o tome obavesti javnost, odnosno novinare.

Novinari koji objave takve informacije neće za to krivično odgovarati, ali će policiji ili DORH-u biti širom otvorena vrata da im pretraže mobilne telefone, kompjutere, mejlove… kako bi saznali odakle su informacije.

Koje su posledice ovih promena?

Ukoliko se donese ovakav zakon, građani godinama neće dobijati informacije o krivičnim postupcima od javnog interesa, kao što su dokazi da su državni funkcioneri, lica na visokim političkim funkcijama, na primer, ministri izvršili koruptivno krivično delo ili zloupotrebu službenog položaja.

Time će se sprečiti rasprava o ključnim pitanjima za predstojeće izbore i Hrvatska će postati deklaratorna demokratija.

Zakon širom otvara vrata sakrivanju zloupotreba od represivnog aparata i ukida javnost kao kontrolni mehanizam rada policije, državnog pravobranilaštva i sudova.

Sva lica iz istražnog sistema koja naiđu na informacije o nepravilnostima, koje su od javnog interesa, dobro će razmisliti pre nego što ih podele sa medijima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari