SAD na putu koji bi druge odveo u građanski rat 1

Sjedinjene Države se uoči predsedničkih izbora naredne nedelje nalaze na neznanom terenu, društvo je duboko podeljeno, pristalice dvoje kandidata ne slušaju jedni druge, a legitimitet vladinih institucija dovodi se u pitanje.

To je rekao juče Dejvid C. Unger, profesor Škole za međunarodne napredne studije na Univerzitetu Džons Hopkins.

Govoreći na Desetom regionalnom seminaru politikologa na Kopaoniku, Unger je kazao da Donald Tramp i Hilari Klinton dobijaju podršku birača zato što „nisu onaj drugi kandidat“. SAD su, prema njegovim rečima, u situaciji bez presedana.

„Amerika je na putu koji bi neke druge zemlje odveo u građanski rat“, rekao je Unger.

Kada je reč o istraživanjima javnog mnjenja uoči glasanja u utorak – a ona su od početka kampanje uglavnom govorila u prilog Hilari Klinton – ona nikada nisu pouzdana, istakao je Unger podsetivši na „spektakularno pogrešna“ predviđanja u vezi sa izlaskom Velike Britanije iz EU.

Donald Tramp je dobio neočekivanu podršku pošto su razvoj događaja „iznenada pokrenule desetine miliona birača koji su nezadovoljni decenijama“. Zbog toga je igra potpuno otvorena, kazao je Unger.

U spoljnoj politici Hilari Klinton naginje ka tradicionalnom vilsonovskom liberalnom intervencionizmu, dok Trampa odlikuju izolacionizam u donošenju odluka i nacionalizam, što se ogleda u njegovom sloganu „prvo Amerika“. Republikanski kandidat bi, ako postane predsednik, bio spreman da ignoriše Kongres i saveznike Sjedinjenih Država, istakao je profesor Unger.

Iako predsednik SAD, shodno Ustavu, ima ograničena spoljnopolitička ovlašćenja, u praksi to nije baš tako pošto se sudstvo u spoljnu politiku ne meša, a Kongres ne odlučuje o ulasku u rat, već Bela kuća, rekao je Unger. Tramp, kazao je, nema koherentnu spoljnopolitičku strategiju i kao predsednik Amerike bio bi sklon da ide od jednog bilateralnog problema do drugog.

Upitan da li će se Hilari Klinton na Bliskom istoku vratiti metodama mučenja osumnjičenih terorista, kakve su praktikovane za mandata Džordža Buša mlađeg i da li će odustati od napada dronovima, Unger je odgovorio da ne veruje da će vratiti torturu, ali ni da će se odreći dronova.

„Dronovi su veoma zavodljivi jer omogućavaju da Amerikanci ne budu žrtve“, objasnio je Unger.

Govoreći o Rusiji, on je naveo da je u vreme Bila Klintona i Džordža Buša mlađeg izgubljena prednost koju je napravio Džordž Buš stariji kada je odlučio da ne koristi njene slabosti. „Klintonova, iako nije agresivna kao Buš mlađi, naginje na tu stranu“, rekao je Unger. SAD sada smatraju da Rusija ne treba da bude prisutna u Siriji što stoji na putu rešavanju krize u toj zemlji, zaključio je profesor Unger.

Deseti regionalni seminar politikologa na Kopaoniku organizuju Centar za društveni dijalog i regionalne inicijative (CDDRI) iz Beograda i Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Pobednik donosi više protekcionizma

Bilo da na izborima pobedi Hilari Klinton ili Donald Tramp, Ameriku u ekonomiji očekuje više protekcionizma, ukazao je Unger. Tramp, prema njegovim rečima, kritikuje trgovinske ugovore koje su SAD sklopile sa drugim zemljama, ali nema ideju šta bi bio njegov pristup globalnoj ekonomiji, dodao je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari